Bilgisayarı Optimize Etmenin En Basit Temel Yolu | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarı Optimize Etmenin En Basit Temel Yolu

bilgisayarı optimize etmek

Bilgisayarlar zamanla aldığı bilgilerin fazlalığı ve bu bilgilerin düzenlenmemesi nedeniyle işlem yapmakta zorlanır. Her ne kadar işlem kapasiteleri çok gelişmiş olsalar da performanslarında düşüş gözlemlenir. Zaman zaman bakım ve temizlik yaparak bu performansı ilk gün ki haline getirmemiz mümkündür. Bilgisayarı optimize etmek için çok karışık sistemler ile kafa yormak yerine basit işlemler ile bunun üstesinden gelinebilir.

Gereksiz Dosya ve Progranları Kaldırın

disk temizleme

Yapılacak ilk şey, gereksiz tüm dosyaları ve programları bilgisayarınızdan kaldırmakn olmalıdır. Sabit diski temizlemek, bilgisayarın daha rahat çalışmasına imkan verecektir. Her teknolojik alet temizlendiği zaman iyi bir performans gösterebilir. Dış temizlikte önemlidir ama işlemlerin yapıldığı ve tüm bilgilerin depolandığı sabit diskin temizliği hepsinden daha önceliklidir.

Bunun için kendinizce kriterler belirlemelisiniz. Mesela 2 aydır hiç açılmayan ve kullanmayı düşünmediğiniz oyunları silebilirsiniz. Ya da kurduktan sonra çok az kullanmış programların önemine ve gerekliliğine göre belirleyip kaldırabilirsiniz. Her türlü belge, resim dosyaları, müzik dosyaları, videolar gibi tüm gereksiz dosyalar hafızadan silinmelidir. Bu tür dosyalar çok sık kullanılmadığı için başka bir yere alınabilir. Bir flash bellek ya da CD’ye yükleyerek bilgisayarı gereksiz bir yükten kurtarmış olursunuz. Bundan sonraki süreçte de mutlaka bu dosyaları harici belleklerde saklayın.

Disk Temizleme

disk onarım

Disk temizleme uygulamasını sabit diskten ayıran nokta, sistemsel dosyalara ve arka planda çalışan dosyalara sahip olmasıdır. Bu kullanılmayan dosyalar, yüklenen programları ve oyunların silindikten sonra kalan parçalarından oluşmaktadır. Bunların sistemden tamamen silinmesi, bilgisayarın performansını arttıracaktır. Bilgisayarda programlı ve programsız disk temizleme işlemlerine bu makaleden bakabilirsiniz.

Disk temizleme uygulamasını açtığımız anda, bilgisayar otomatik olarak kategoriler halinde silinebilecek dosyaları bize gösterir. Buradan bize lazım olmayanları silebiliriz. Ayrıca sistem dosyalarını da bu tarama işlemine katarsak onları da aradan temizleyebiliriz. Bu yine de tam detaylı bir temizlik olmayacaktır. O yüzden bu işi yapacak uygulamalardan yardım alabilirsiniz.

Özellikle, bilgisayar açılırken kullanılan bazı programlar vardır. Bunlar bir şekilde buraya yerleşmiştir. Temizlenmez ise açılışta ciddi bellek kullandığı için bilgisayar performansında düşüş yaşanacaktır. Bu nedenle arka plan çalışan programları kapatmalısınız.

Disk Birleştirici

Bilgisayarı optimize etmek için kullanılan en önemli adım disk birleştiricisidir. Tüm temizlik işlemlerini yaptıktan sonra bu uygulamayı yapmanız gerekmektedir. Gereksiz programlar kaldırılır, dosyalar silinir, başlangıç ayarları optimize edilir, resimler ve videolar gibi önemli belgeler harici diske alınır. Bu işlemlerin anlam kazanması için Disk Birleştirici uygulaması yapılması gerekir. Disk birleştiricinin görevi, bellekte bulunan ve dağılmış olan tüm dosyaları bir araya getirir. Yani birbiri ile ilgili olan tüm dosyalar yan yana getirilerek daha hızlı işlem yapması sağlanır.

Bilgisayarın yapacağı işlemleri ne kadar kolay hale getirirsek, o da bizim sorularımıza üst düzey performans ile cevap verecektir. Disk birleştirici sayesinde her dosya kitap gibi düzenli hale getirilir. Bu düzen sonucunda da bilgisayarımızın performansı ilk gün ki halini alır.

Bu işlemleri rutin bir şekilde yaparsak, bilgisayarımız her daim üst seviyede çalışacaktır. İster eski, ister yeni bir bilgisayara sahip olalım hiç fark etmez, bu uygulamaları vakit buldukça yapmamız gerekiyor.

Bir yorum bırakınız...

*

android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...