Microsoft Edge'de Okuma Görünümü Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Microsoft Edge’de Okuma Görünümü Nasıl Kullanılır?

Microdoft edge okuma

Microsoft Edge’deki Okuma Görünümü, reklamları ve gereksiz görüntüleri kaldırır, sayfaları okumak için basitleştirir. Tüm bu dağınıklığın sizi rahatsız etmesini istemediğiniz uzun makaleleri okumak keyifli hale gelir.

Her zaman olduğu gibi Apple, Safari ile bu tür bir okuma görünümüne öncülük etti ve hemen ardından Firefox ve Edge gibi diğer tarayıcılar bunu benimsemeye başladı. Edge’in masaüstü sürümünde Okuma Görünümü’nü kullanabilirsiniz, ancak Microsoft bunu henüz tarayıcının mobil sürümüne eklememiştir.

Okuma Görünümü’nü Etkinleştirme

Okumak istediğiniz bir makale bulduktan sonra, adres çubuğunun sağındaki kitap simgesini tıklayarak veya Ctrl+Shift+R tuşlarına basarak Okuma Görünümü’nü etkinleştirin. Okuma Görünümü, görüntülemekte olduğunuz sayfa için uygun değilse, simge kararacaktır.

edge okuma görünümü

Okuma Görünümü simgesini tıkladıktan sonra sayfa okumaya uygun ise maviye döner ve sayfa daha iyi okunabilmesi için tamamen yeniden biçimlendirilir. Kenar, gezinti öğeleri sayfadan kaldırır, tahmini bir okuma süresi ekler ve sayfayı kitap okuyormuş gibi böler. Kaydırdığınızda, sayfalar yatay olarak açılır. Sayfayı size kitap haline getirir.

Makalede herhangi bir yere tıklarsanız, birkaç seçeneğe sahip bir “ayar” çubuğu görünür. Metin boyutunu ve arka planını ayarlayabilir, sesli anlatımı açabilir, dil bilgisi  araçlarına (indirmeniz gerekir) erişebilir. Sayfayı yazdırabilir ve tam ekran modunda okuyabilirsiniz.

Okuma görünümü, makalelerin görüntülenmesini basitleştiren ve aslında ilgilendiğiniz içeriğe odaklanmaya olanak tanıyan harika bir özelliktir. Web üzerinde uzun metinler okuma deneyimi olan kişiler için web tarayıcılarına mükemmel bir eklentidir.

 

Bir yorum bırakınız...

*