Windows’da Programlı ve Programsız Disk Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows’da Programlı ve Programsız Disk Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

disk temizle

Windows disk temizleme yaptığınızda bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyalardan kurtulabilir ve az da olsa yer kazanabilirsiniz. İşletim sisteminde otomatik temizleme yapabilen Windows aracı sayesinde veya CCleaner programı ile bu işlemi zahmetsizce yapabilmeniz mümkün.Bilgisayarınızda biriken gereksiz dosyalar vardır. Siz bu dosyaların farkına bile varmazken diskinizin büyük bir kısmını işgal edebilirler. Bu tür dosyaları el ile temizlemek tabi ki zordur. Özellikle bilgisayarınıza bir oyun yüklemek veya bir şeyler indirmek istediğinizde diskinizin dolduğunu fark edebilirsiniz. Ancak bu durum hayal kırıklığı yaşamanız için bir sebep değil. Çünkü bahsedeceğimiz yöntem ile kolayca gereksiz dosyalardan kurtulabilir ve diskinizde yer açabilirsiniz.

Programsız Disk Temizleme Windows 10 Üzerinde Nasıl Yapılır?

Bahsedeceğimiz yöntem oldukça basit ve hızlıdır. Eğer program indirmek ile uğraşmak istemiyorsanız ve daha basit bir yol arıyorsanız bu yöntem tam size göre.

Disk temizleme Windows 10 işlemini yapabilmeniz için ilk olarak “Bu Bilgisayar” a tıklamanız gerekli. Buraya tıkladıktan sonra temizlemek istediğiniz diskin üzerine sağ tıklayarak özellikleri seçin. Çıkan ekranda “Diski Temizle” yazan bir buton göreceksiniz.

Butona tıklayın ve sisteminizde ki gereksiz dosyaların hesaplanmasını bekleyin. Dosyalar hesaplandıktan sonra karşınıza birçok seçenek çıkacak. Burada özellikle indirilenler kısmına dikkat etmenizi öneriyoruz. Çünkü eğer daha önce indirdiğiniz önemli bir dosyanız varsa bu işlemin ardından silinebilir. Silinecekleri işaretledikten sonra karşınıza bir uyarı penceresi açılacak. Bu pencere de bulunan “Dosyaları Sil” butonuna tıklayarak silme işlemini başlatabilirsiniz. Daha detaylı resimli anlatım için Windows “C” Sürücüsü Nasıl Temizlenir ve Nasıl Yer Açılır?

Programsız Disk Temizleme Windows 7 Üzerinde Nasıl Yapılır?

Disk temizleme Windows 7 işlemi için yine benzer yolu izleyebilir veya farklı yol deneyebilirsiniz. Aynı yolu uygulamak istiyorsanız masaüstünde yer alan “Bilgisayar”a girin ve temizlemek istediğiniz diske sağ tıklayarak özellikleri seçin. Aynı şekilde “Diski Temizle” ye tıklayın ve işlemleri başlatın.

c temizleme windows 7

Bu yöntemin yanı sıra denetim masasından da temizleme sihirbazına erişebilirsiniz. Bu yöntem için Denetim Masasına girin ve “Sistem ve Güvenlik” bölümünü seçin. Hemen aşağıda “Yönetimsel Araçlar” ve onun hemen altında küçük bir “Diskte Yer Aç” yazısı göreceksiniz. Bu kısma tıkladıktan sonra aynı şekilde temizleme sihirbazına erişebilirsiniz.  Ancak diğer yöntemden farklı olarak sizden bir disk seçmeniz istenecektir. Diskinizi seçerek temizleme işlemlerine geçebilirsiniz. Son olarak aynı yöntemi Windows 10 üzerinde kullanabileceğinizi belirtmekte fayda var.

Windows’da CCleaner Programı ile Disk Temizleme Nasıl Yapılır?

CCleaner programı ile hem diskinizi hem de tarayıcılarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Programın hem ücretsiz hem de ücretli olmak üzere 2 farklı versiyonu mevcut. Ücretsiz versiyon işinizi yeterince görecektir.

ccleaner

İşlemlere başlamadan önce tabi ki programı indirmeniz gerekli. Disk temizleme programını indirmek için https://www.ccleaner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Programı indirip kurduktan sonra çalıştırın ve açılmasını bekleyin. Program açıldıktan sonra sol tarafta “Özel Temizleme” yazan yere tıklayın. Önünüze gelen seçeneklerin üstünde “Uygulamalar” ve “Windows” yazısını göreceksiniz.

Bu kısımdan “Windows” u seçin. Bu sekme altında yer alan seçeneklere özellikle dikkat etmelisiniz. En üstte İnternet Explorer tarayıcılarında işaretli olduğunu göreceksiniz. Eğer tarayıcınız temizlensin istemiyorsanız bu işaretleri kaldırın. Ardından aynı kısımda aşağıya inerek silinmesini istemediğiniz dosyalarında işaretlerini aynı şekilde kaldırın. Son olarak sağ altta bulunan “Temizleyiciyi Çalıştır” seçeneğine tıkladığınızda temizleme işleminiz başlayacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...