Windows'da Programlı ve Programsız Disk Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows’da Programlı ve Programsız Disk Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

disk temizle

Windows disk temizleme yaptığınızda bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyalardan kurtulabilir ve az da olsa yer kazanabilirsiniz. İşletim sisteminde otomatik temizleme yapabilen Windows aracı sayesinde veya CCleaner programı ile bu işlemi zahmetsizce yapabilmeniz mümkün.Bilgisayarınızda biriken gereksiz dosyalar vardır. Siz bu dosyaların farkına bile varmazken diskinizin büyük bir kısmını işgal edebilirler. Bu tür dosyaları el ile temizlemek tabi ki zordur. Özellikle bilgisayarınıza bir oyun yüklemek veya bir şeyler indirmek istediğinizde diskinizin dolduğunu fark edebilirsiniz. Ancak bu durum hayal kırıklığı yaşamanız için bir sebep değil. Çünkü bahsedeceğimiz yöntem ile kolayca gereksiz dosyalardan kurtulabilir ve diskinizde yer açabilirsiniz.

Programsız Disk Temizleme Windows 10 Üzerinde Nasıl Yapılır?

Bahsedeceğimiz yöntem oldukça basit ve hızlıdır. Eğer program indirmek ile uğraşmak istemiyorsanız ve daha basit bir yol arıyorsanız bu yöntem tam size göre.

Disk temizleme Windows 10 işlemini yapabilmeniz için ilk olarak “Bu Bilgisayar” a tıklamanız gerekli. Buraya tıkladıktan sonra temizlemek istediğiniz diskin üzerine sağ tıklayarak özellikleri seçin. Çıkan ekranda “Diski Temizle” yazan bir buton göreceksiniz.

Butona tıklayın ve sisteminizde ki gereksiz dosyaların hesaplanmasını bekleyin. Dosyalar hesaplandıktan sonra karşınıza birçok seçenek çıkacak. Burada özellikle indirilenler kısmına dikkat etmenizi öneriyoruz. Çünkü eğer daha önce indirdiğiniz önemli bir dosyanız varsa bu işlemin ardından silinebilir. Silinecekleri işaretledikten sonra karşınıza bir uyarı penceresi açılacak. Bu pencere de bulunan “Dosyaları Sil” butonuna tıklayarak silme işlemini başlatabilirsiniz. Daha detaylı resimli anlatım için Windows “C” Sürücüsü Nasıl Temizlenir ve Nasıl Yer Açılır?

Programsız Disk Temizleme Windows 7 Üzerinde Nasıl Yapılır?

Disk temizleme Windows 7 işlemi için yine benzer yolu izleyebilir veya farklı yol deneyebilirsiniz. Aynı yolu uygulamak istiyorsanız masaüstünde yer alan “Bilgisayar”a girin ve temizlemek istediğiniz diske sağ tıklayarak özellikleri seçin. Aynı şekilde “Diski Temizle” ye tıklayın ve işlemleri başlatın.

c temizleme windows 7

Bu yöntemin yanı sıra denetim masasından da temizleme sihirbazına erişebilirsiniz. Bu yöntem için Denetim Masasına girin ve “Sistem ve Güvenlik” bölümünü seçin. Hemen aşağıda “Yönetimsel Araçlar” ve onun hemen altında küçük bir “Diskte Yer Aç” yazısı göreceksiniz. Bu kısma tıkladıktan sonra aynı şekilde temizleme sihirbazına erişebilirsiniz.  Ancak diğer yöntemden farklı olarak sizden bir disk seçmeniz istenecektir. Diskinizi seçerek temizleme işlemlerine geçebilirsiniz. Son olarak aynı yöntemi Windows 10 üzerinde kullanabileceğinizi belirtmekte fayda var.

Windows’da CCleaner Programı ile Disk Temizleme Nasıl Yapılır?

CCleaner programı ile hem diskinizi hem de tarayıcılarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Programın hem ücretsiz hem de ücretli olmak üzere 2 farklı versiyonu mevcut. Ücretsiz versiyon işinizi yeterince görecektir.

ccleaner

İşlemlere başlamadan önce tabi ki programı indirmeniz gerekli. Disk temizleme programını indirmek için https://www.ccleaner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Programı indirip kurduktan sonra çalıştırın ve açılmasını bekleyin. Program açıldıktan sonra sol tarafta “Özel Temizleme” yazan yere tıklayın. Önünüze gelen seçeneklerin üstünde “Uygulamalar” ve “Windows” yazısını göreceksiniz.

Bu kısımdan “Windows” u seçin. Bu sekme altında yer alan seçeneklere özellikle dikkat etmelisiniz. En üstte İnternet Explorer tarayıcılarında işaretli olduğunu göreceksiniz. Eğer tarayıcınız temizlensin istemiyorsanız bu işaretleri kaldırın. Ardından aynı kısımda aşağıya inerek silinmesini istemediğiniz dosyalarında işaretlerini aynı şekilde kaldırın. Son olarak sağ altta bulunan “Temizleyiciyi Çalıştır” seçeneğine tıkladığınızda temizleme işleminiz başlayacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...
imap nedir

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet ...