QR Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

QR Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

qr kod

QR kodları, hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır. Marketçilikten tutun bankacılık işlemlerine kadar QR kodları ile karşılaşmaktayız. Bu kodları akıllı telefon kamerasıyla okumak mümkündür. Birçok uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar barkodu okuttuğunuzda sizi barkod kodundan aldığı bilgi ile sizi bir web sitesine veya webde arama yönlendirir.

QR Kodu Nedir?

“Quick Response code – Hızlı Yanıt kodu”un kısaltması olan QR kodları, ilk olarak Japonya’da geliştirilen kare barkodlardır. Bir dizi yatay çizgiden oluşan geleneksel barkodlarının aksine, bir QR kodu daha hızlı bir şekilde okunabilir ve daha fazla bilgi içerebilir. QR kodları cihazlar ile okunabilen etiketlerdir. Cihazlar aracılığı ile bilgisayara aktarılan metinsel bilgiler okunabilir.

QR kodları yalnızca depolardaki ürünleri taramak için kullanılan bir teknoloji değildir. Reklamlarda, iş dünyasında, ürün ambalajında, yol kenarındaki reklam panolarında ve hatta bazı web sitelerinde her yerde bulundukları tüketici alanına taşındılar.

QR Kodu Ne İşe Yarar?

QR kodlarının telefonunuzda bir işlem gerçekleştirmenin hızlı bir yolu olması amaçlanmıştır. Yakın alan iletişiminden  near-field communication (NFC) farklı olarak, QR kodları herhangi bir fantezi elektroniği içermez veya özel teknoloji gerektirmez Bunlar yalnızca herhangi bir kamerayla okunabilen bir kağıda basılmış beyaz ve siyah ızgaradır.

Tipik olarak, QR kodları bir akıllı telefondaki tarayıcı uygulamasıyla okunur. Uygulama, barkodu içeren bir fotoğraf çekmenize olanak tanır, ardından barkodu bulur, makinede okunabilir verileri analiz eder ve sizin için anlamlı bilgilere dönüştürür.

Örneğin, bir reklam panosunda, iş penceresinde veya bir ürünün ambalajında ​​bir barkod görebilirsiniz. Bu şekilde tarandıktan sonra, tipik bir QR kodu sizi doğrudan işletmelerin web sitesine götürür. Bu durumda, QR kodu bir web sitesi adresi (URL) içerir. QR kodunun amacı, telefonunuza bir web adresi yazmadan web sitelerine kolayca erişmenizi sağlamaktır .

QR kodları başka amaçlar için de kullanılabilir. Örneğin, Google’ın iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi olan Google Authenticator’ı kurduğunuzda, Google bilgisayar ekranınızda bir QR kodu gösterecektir. Bu QR kodu, akıllı telefonunuzdaki Google Authenticator uygulamasıyla taranabilir ve akıllı telefonunuz otomatik olarak kimlik doğrulama bilgilerinizi girecektir. Bu, bir doğrulama kodunu el ile yazmaktan ve doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmekten çok daha uygundur. Benzer uygulama WhatsApp’ta da vardır. Bilgisayarda Whatsapp kullanmak için de QR kodu kullanılır.

Bu durumda, bir bilgisayarın ve akıllı telefonun birbiriyle iletişim kurmasına izin vermek için bir QR kodu kullanılır. Herhangi bir bağlantı kurmaları gerekmiyor, hatta aynı ağ üzerinde olmaları gerekmiyor – akıllı telefon sadece bilgisayarın ekranını okuyor.

Web sitelerinde oturum açmak için QR kodları da kullanılabilir. AirDroid, AirDroid uygulamasıyla ekranınızda görüntülenen bir QR kodunu tarayarak giriş yapmanızı sağlar. Kodu taramak, hem akıllı telefona hem de bilgisayara erişiminiz olduğunu kanıtlar; bu nedenle bir şifre girmeniz gerekmez.

QR kodlarının kullanımları vardır. NFC gibi daha karmaşık teknolojilerden farklı olarak, herhangi bir cihazda çalışan düşük teknolojili bir çözümdür. QR kodlarının Google Authenticator’ı kurmayı çok daha kolay hale getirme şekli, belirli durumlarda yararlarını doğrular ve ürünleri izlemesi ve tanımlaması gereken işletmeler için geleneksel UPC barkodlarından daha gelişmiş bir teknolojidir.

Günlük yaşamlarımızda karşılaştığımız QR kodlarının çoğu reklam panolarında, ticari alanlarda, broşürlerde ve ürün paketlemede yer alıyor. Bir QR kodu kullanmak için, birinin telefonunda özel bir barkod okuyucu uygulaması olması, uygulamayı başlatması ve web sitesini ziyaret etmek için barkodu taraması gerekir. Aynı zamanda, web sitesi için kısa bir URL yazmış olabilirler veya bunun için bir Google araması yapmış olabilirler.

QR Kodlarını Nasıl Kullanabilirim?

QR kodlarını kullanmak istiyorsanız, tek ihtiyacınız olan şey akıllı telefonunuzdaki bir barkod okuyucu uygulaması kurmaktır.

Android için “Barcode Scanner”  bir barkod okuyucu vardır. Elbette daha fazla uygulamada mevcuttur. Play Store’da QR CCode veya Barcode scanner olarak arattığınızda bir çok uygulama ile karşılaşacaksınız. iPhone telefonlarda da aynı şekilde Apple Store’dan arama yaparak barkod okuyucu uygulamalara sahip olabilirsiniz. Uygulamaları deneyerek hangisini kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

QR kodlarını kullanan Google Authenticator gibi özel uygulamalar, bir tarama yapmanız gerektiğinde başlattıkları kendi QR kod tarayıcılarına sahiptir. Bunun için ayrı bir uygulama kullanmanıza gerek yoktur.

QR kodlarının bazı güvenlik sorunları vardır. Saldırganın bir etikette kötü niyetli bir URL içeren bir QR kodu yazdırması ve yüksek trafikli bir alanda bir QR kodu üzerine yapıştırması kolaydır. Bir QR kodu, mobil tarayıcınızdaki bir URL’ye yönlendirir. Bu nedenle, kullanıcıyı bir mobil kimlik avı sitesine veya mobil işletim sistemindeki bir güvenlik açığından yararlanan bir sayfaya yönlendirmek mümkündür.

Bir yorum bırakınız...

*

Kablosuz Dosya Aktarımı

Kablosuz Dosya Aktarımı Uygulaması AirDrop Nedir?

Günümüzde birçok kullanıcı bilgisayardan telefona kablosuz dosya aktarımı yapmak isteyebiliyor. İşte bu gibi durumlarda kullanıcıların karşısına AirDrop uygulaması çıkıyor. Çünkü AirDrop sayesinde Apple kullanıcıları ...
whatsapp çift faktörlü doğrulama

WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nedir Nasıl Yapılır?

WhatsApp iki adımlı doğrulama WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu en faydalı özelliklerden biridir. WhatsApp mesajlarının başkaları tarafından okunduğundan şüphe duyanlar ya da mesajları kimsenin okumasını istemeyenler ...
Uydu telefonu

Uydu Telefonu Nedir? Normal Telefonlardan Farkı

Uydu telefonu normal telefonlardan oldukça farklı şekilde çalışan bir cihaz. Bu cihazı kullanarak yapılan aramalar, normal telefonlardan yapılan aramalardan daha farklı şekilde gerçekleşiyor. Yani ...
Capture Card

Capture Card Nedir Ne İşe Yarar?

Capture Card özellikle yayıncılar tarafından çok fazla tercih edilen bir cihaz. Bu cihaz sayesinde yayıncılar farklı cihazları birbirine bağlayarak istedikleri ekranı yayına verebiliyorlar. Bildiğiniz ...
WinOptimizer 2021 Ne İşe Yarar

WinOptimizer 2021 Nedir? Özellikleri Neler?

Günümüzde WinOptimizer 2021 gibi bilgisayarda ki bazı işlemleri hızlı şekilde yapabilmenizi sağlayan birçok program mevcut. Ancak WinOptimizer programı bu programlar arasında en çok özelliğe ...
ram sorunları

Windows’ta RAM Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayar ile iligili sorun yaşandığında RAM, bilgisayar kullanıcıların ilk etapta aklına gelmeyen sebeplerdendir. Bilgisayar ile ilgili sorun meydana geldiğinde genellikle yazılım sorunları  ve sabit ...
Reklam engelleme eklentileri

Google Chrome Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleme eklentileri internette sık gezinen kişiler için oldukça önemli. Çünkü internette girdiğimiz sitelerin neredeyse hepsinde reklamlar mevcut. Bu reklamlar sitelerin herhangi bir yerinde ...
android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...