QR Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

QR Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

qr kod

QR kodları, hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır. Marketçilikten tutun bankacılık işlemlerine kadar QR kodları ile karşılaşmaktayız. Bu kodları akıllı telefon kamerasıyla okumak mümkündür. Birçok uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar barkodu okuttuğunuzda sizi barkod kodundan aldığı bilgi ile sizi bir web sitesine veya webde arama yönlendirir.

QR Kodu Nedir?

“Quick Response code – Hızlı Yanıt kodu”un kısaltması olan QR kodları, ilk olarak Japonya’da geliştirilen kare barkodlardır. Bir dizi yatay çizgiden oluşan geleneksel barkodlarının aksine, bir QR kodu daha hızlı bir şekilde okunabilir ve daha fazla bilgi içerebilir. QR kodları cihazlar ile okunabilen etiketlerdir. Cihazlar aracılığı ile bilgisayara aktarılan metinsel bilgiler okunabilir.

QR kodları yalnızca depolardaki ürünleri taramak için kullanılan bir teknoloji değildir. Reklamlarda, iş dünyasında, ürün ambalajında, yol kenarındaki reklam panolarında ve hatta bazı web sitelerinde her yerde bulundukları tüketici alanına taşındılar.

QR Kodu Ne İşe Yarar?

QR kodlarının telefonunuzda bir işlem gerçekleştirmenin hızlı bir yolu olması amaçlanmıştır. Yakın alan iletişiminden  near-field communication (NFC) farklı olarak, QR kodları herhangi bir fantezi elektroniği içermez veya özel teknoloji gerektirmez Bunlar yalnızca herhangi bir kamerayla okunabilen bir kağıda basılmış beyaz ve siyah ızgaradır.

Tipik olarak, QR kodları bir akıllı telefondaki tarayıcı uygulamasıyla okunur. Uygulama, barkodu içeren bir fotoğraf çekmenize olanak tanır, ardından barkodu bulur, makinede okunabilir verileri analiz eder ve sizin için anlamlı bilgilere dönüştürür.

Örneğin, bir reklam panosunda, iş penceresinde veya bir ürünün ambalajında ​​bir barkod görebilirsiniz. Bu şekilde tarandıktan sonra, tipik bir QR kodu sizi doğrudan işletmelerin web sitesine götürür. Bu durumda, QR kodu bir web sitesi adresi (URL) içerir. QR kodunun amacı, telefonunuza bir web adresi yazmadan web sitelerine kolayca erişmenizi sağlamaktır .

QR kodları başka amaçlar için de kullanılabilir. Örneğin, Google’ın iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi olan Google Authenticator’ı kurduğunuzda, Google bilgisayar ekranınızda bir QR kodu gösterecektir. Bu QR kodu, akıllı telefonunuzdaki Google Authenticator uygulamasıyla taranabilir ve akıllı telefonunuz otomatik olarak kimlik doğrulama bilgilerinizi girecektir. Bu, bir doğrulama kodunu el ile yazmaktan ve doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmekten çok daha uygundur. Benzer uygulama WhatsApp’ta da vardır. Bilgisayarda Whatsapp kullanmak

için de QR kodu kullanılır.

Bu durumda, bir bilgisayarın ve akıllı telefonun birbiriyle iletişim kurmasına izin vermek için bir QR kodu kullanılır. Herhangi bir bağlantı kurmaları gerekmiyor, hatta aynı ağ üzerinde olmaları gerekmiyor – akıllı telefon sadece bilgisayarın ekranını okuyor.

Web sitelerinde oturum açmak için QR kodları da kullanılabilir. AirDroid, AirDroid uygulamasıyla ekranınızda görüntülenen bir QR kodunu tarayarak giriş yapmanızı sağlar. Kodu taramak, hem akıllı telefona hem de bilgisayara erişiminiz olduğunu kanıtlar; bu nedenle bir şifre girmeniz gerekmez.

QR kodlarının kullanımları vardır. NFC gibi daha karmaşık teknolojilerden farklı olarak, herhangi bir cihazda çalışan düşük teknolojili bir çözümdür. QR kodlarının Google Authenticator’ı kurmayı çok daha kolay hale getirme şekli, belirli durumlarda yararlarını doğrular ve ürünleri izlemesi ve tanımlaması gereken işletmeler için geleneksel UPC barkodlarından daha gelişmiş bir teknolojidir.

Günlük yaşamlarımızda karşılaştığımız QR kodlarının çoğu reklam panolarında, ticari alanlarda, broşürlerde ve ürün paketlemede yer alıyor. Bir QR kodu kullanmak için, birinin telefonunda özel bir barkod okuyucu uygulaması olması, uygulamayı başlatması ve web sitesini ziyaret etmek için barkodu taraması gerekir. Aynı zamanda, web sitesi için kısa bir URL yazmış olabilirler veya bunun için bir Google araması yapmış olabilirler.

QR Kodlarını Nasıl Kullanabilirim?

QR kodlarını kullanmak istiyorsanız, tek ihtiyacınız olan şey akıllı telefonunuzdaki bir barkod okuyucu uygulaması kurmaktır.

Android için “Barcode Scanner”  bir barkod okuyucu vardır. Elbette daha fazla uygulamada mevcuttur. Play Store’da QR CCode veya Barcode scanner olarak arattığınızda bir çok uygulama ile karşılaşacaksınız. iPhone telefonlarda da aynı şekilde Apple Store’dan arama yaparak barkod okuyucu uygulamalara sahip olabilirsiniz. Uygulamaları deneyerek hangisini kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

QR kodlarını kullanan Google Authenticator gibi özel uygulamalar, bir tarama yapmanız gerektiğinde başlattıkları kendi QR kod tarayıcılarına sahiptir. Bunun için ayrı bir uygulama kullanmanıza gerek yoktur.

QR kodlarının bazı güvenlik sorunları vardır. Saldırganın bir etikette kötü niyetli bir URL içeren bir QR kodu yazdırması ve yüksek trafikli bir alanda bir QR kodu üzerine yapıştırması kolaydır. Bir QR kodu, mobil tarayıcınızdaki bir URL’ye yönlendirir. Bu nedenle, kullanıcıyı bir mobil kimlik avı sitesine veya mobil işletim sistemindeki bir güvenlik açığından yararlanan bir sayfaya yönlendirmek mümkündür.

Bir yorum bırakınız...

*

veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...
dosya ve klasörler windows 10

Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarda kişisel ve işletim sistemine ait klasörler ve ...
McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...
bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...
footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...