Bozuk CD veya DVD'ler Nasıl Onarılır ve Veriler Nasıl Kurtarılır? | Sonsuz Teknoloji

Bozuk CD veya DVD’ler Nasıl Onarılır ve Veriler Nasıl Kurtarılır?

cd tamir

Zarar görmüş CD’leri ve DVD’leri onarmanın ve çizik disklerdeki verileri kurtarmanın bazı yolları vardır. Bu makalede bozuk CD veya DVD’lerin nasıl onarılacağını ve verilerin nasıl kurtarılacağını anlatacağız.

Diskin Anatomisi

Hasarlı bir CD veya DVD’nin nasıl onarılacağını öğrenmeden önce, optik disklerin nasıl çalıştığını öğrenmekten başlayalım. Küçük bir lazerin CD’den veri okuduğunu biliyoruz, bu nedenle CD ve DVD’ler için “optik disk” terimi kullanılır.

Genel olarak, optik disk bir sandviç gibidir. CD, DVD veya Blu-ray iki kat polikarbonat plastik arasına bir alüminyum katman veya benzeri bir malzeme sıkıştırılmıştır. Plastik, verileri korur ve verileri alüminyum katmandan okuyan lazerin odaklanmasına yardımcı olur. Plastik tabakadaki çizikler genellikle CD ve DVD’lerin bozulmasına neden olur.

Çizik Türleri

Optik medya üzerindeki çizikler genellikle iki geniş tipte gelir: Dik çizikler ve dairesel çizikler. Dikey çizikler, merkezden diskin kenarına kadar uzanır. Dairesel çizikler, dairesel şekilde çizilen çiziklerdir.

Dikey çizikleri lazer, genellikle çizik üzerinden atlayabildiğind en okumaya devam edebilir. Dairesel çizkleri lazerin okuması daha zordur.

CD veya DVD’nizde çok fazla dairesel çizik varsa, veri kurtarma şansı azdır. Ama yine de yapılacak yöntemleri denemenizde fayda vardır.

CD veya DVD’yi Onarmanın yolları

Çizilmiş CD ve DVD’lerin onarılmasına yardımcı olmak için bazı pratik yöntemler vardır. Bu yöntemler kesinlikle kesin çözüm olacak yöntemler değildir. Ancak kesinlikle denemekte fayda vardır.

  • Diski yumuşak bir bez ve sıcak su ve hafif bir deterjan kullanarak temizleyin. Bu, en yaygın olduğu gibi en güvenilir yöntemdir.
  • Çizikleri diş macunu ile doldurun. Bazı maddeler çizilmenin neden olduğu boşlukları doldurabilir ve cilalandığında lazerin diskteki verileri okumasını sağlar.
  • Çizikleri 60W’lık bir ampulden gelen ısıyla yumuşatın. Potansiyel olarak verilerin okunmasını sağlayabilir.
  • Çiziği balmumu bazlı bir ürünle doldurun. Dudak kremi, ayakkabı cilası ve diğer balmumu bazlı ürünler çiziği diş macunu ile aynı şekilde doldurabilir.
  • Veri katmanındaki delikleri kalem ve bantla kapatın. Tüm diskler çiziklerden zarar görmez. Veri katmanını delikler açtığında, diskin okunabilmesini sağlamak için bunları bant ve koyu kalemle kapatın.

Hasarlı bir CD / DVD’den Veri Nasıl Kurtarılır

Yukarıdaki yöntemler işe yaradıysa verilerinizi rahatlıkla kopyalama yöntemi ile kurtarabilirsiniz. Bazı durumlarda, disk içeriğini yedeklemek için bir optik disk kurtarma aracı kullanmanız gerekebilir. Bunun için İnternet’te pek çok yazılım aracı mevcuttur.

Çizilmiş bir CD veya DVD’den verileri Windows’ta kurtarmak kolay değildir. İyi bir seçenek, disk içeriğinizin bayt bayt kopyasını oluşturabilen IsoBuster‘tır. Bununla birlikte,  Unstoppable Copier (Ücretsiz) yardımcı programını da kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Başta da bahsettiğimiz gibi bu yöntemler garantili yöntemler değildir. Ancak denemeye değer.

Bir yorum bırakınız...

*