İnternetten Yapılan Satışlarda Vergilendirme | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İnternetten Yapılan Satışlarda Vergilendirme

İnternet Vergi

İnternetten yapılan satışlarda vergilendirme uygulanıp uygulanmadığı günümüzde online olarak bir şeyler satan herkesin aklında ki en önemli soru işaretlerinden birisidir. Günümüzde internet satışı ikiye ayrılmaktadır.

Birinci kesim; elinde bulunan fazla olan eşya veya nesneleri belli bir bedel karşılığında satanlardan oluşmaktadır. İkinci kesim ise; dükkân kirası, faturalar, çalışan masrafları gibi giderlerden sıyrılarak müşterilerini daha uygun fiyatlarla cezp etmeye çalışan ticaret ehlidir. Son dönemlerde özellikle insanların tercihi online uygulamalar ve internet siteleri üzerinden fazlalık olarak gördüğü eşyaları satmak oluyor. Bu kimi zaman kullanılmayan bir vazo kimi zamansa yurtdışından ithal edilmiş bir telefon şarj kablosu olabiliyor. İnternetten yapılan satışlarda vergilendirme ise tam bu noktada başlıyor.

İnternet Satışlarında Vergilendirme Nasıl Yapılır?

İnternet satışlarının vergilendirilmesinde temel ayrım; satışı yapılan ürünün bir defaya mahsus mu satıldığı yoksa devamlı olarak satışının yapılıp yapılmadığıdır. Bir defaya mahsus yapılan satışlarda vergi uygulamasından muafiyet söz konudur. Fakat online olarak satışı yapılan ürün devamlı temin edilebilir bir durumdaysa vergi mükellefiyeti başlar.

Ticari amaçla yapılan satışlar Gelir Vergisi Kanunu basit usul vergi mükellefiyetlerine göre vergilendirilmektedir. Yani yapılan satışlarda elde edilen kazanç %15 ile %40 arasında oranlarla vergilendirme uygulamasına tabi tutulmaktadır. Ticari amaçla yapılan internet satışlarında satışı yapan kişinin vergi levhası yoksa en yakın vergi dairesine giderek vergi mükellefiyetine tabi olmak istediğini iletmeli ve vergi levhası temin etmelidir. Sonrasında yapılan her bir satış için fatura kesilmesi gerekmektedir. İnternet üzerinden yapılan satışlarda resmi bir kurum olmak ve faturalı satış yapmak tüketiciler arasında olumlu bir öngörü oluşturacaktır.

Ticari amaçla internetten yapılan satışlarda vergilendirme esasına uyulmadığı takdirde gelen şikâyetler kapsamında yapılan kargo gönderilerine göre vergilendirme uygulanacak ve vergi kaçırma suçu kapsamında cezai işlem uygulanacaktır.

Ayrıca online satışlarda internet sitesi üzerinde ya da uygulamada satıcı uzaktan satış sözleşmesi ve kargo, fatura, ürün içeriğini ve iade şartlarını ayrıntılı olarak belirtmek durumundadır.

İnternet Satışlarında Vergi Muafiyeti

İnternet üzerinden yapılan satışlarda evde üretilen havlu, bebek, örgü işleri gibi ürünlerde yıllık belli bir satış rakamı geçilmediği müddetçe vergi muafiyeti uygulanmaktadır. Esnaf vergi muafiyetini denilen bu uygulamada yıllık satış, yıllık brüt asgari ücreti geçmediği müddetçe yapılan satışlardan vergi alınmamaktadır.

Esnaf vergi muafiyetinden yararlanabilmek için;

  • Satışı yapılan ürünün, 193 sayılı kanunun 9.maddesinin 1.fıkrasının 6 numaralı bendi kapsamında olmak durumundadır. Yani havlu, bebek, örgü işi gibi sanayi tipi değil ev üretimi tarzında bir ürün olmalıdır.
  • Sanayi tipi seri üretim yapan makineler yerine ütü, fırın, dikiş makinesi tarzında ev içerisinde kullanılan eşyalar ile üretim yapılmalıdır.
  • Ücretli olarak işçi çalıştırılmaması gerekmektedir.
  • Üretilen ürünlerin işyeri açılmaksızın satışının yapılması şarttır.
  • Ürünlerin piyasa değerini takip edecek şekilde artan ya da azalan fiyatlarla satılmaması gerekir. Belirlenen sabit fiyat üzerinden hammaddeye gelen fiyat güncellemeleri kapmasında aynı oranda fiyat belirlenebilir.
  • Üretilen ürünlerin festival, kermes, pazar gibi halka açık yerlerde değil sadece internet üzerinden satışının sağlanması gereklidir.
  • Vergi muafiyetinden faydalanıldığı yıl içerisinde yapılan satışlarda yıllık brüt asgari ücretin geçilmesi durumunda sonraki sene itibari ile vergi mükellefiyeti başlamış olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarı

Lenova, Dünyanın İlk Katlanabilir Bilgisayarı ThinkPad X1 Fold’u Duyurdu

Lenovo, daha önce hiç görmediğiniz ThinkPad’e benzemeyen dünyann ilk katlanabilir bilgisayarı  ThinkPad ...
sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

Sosyal medya uzmanı nedir, nasıl olunur, maaşı ne kadar? Gelişen internet teknolojileri ...
modem arızaları

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan ...
linkedin hesap silme

Linkedln Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sektörel iletişim araçlarından biri olan Linkedln, 5 Mayıs 2003 ...
oppo a33

OPPO A33, Resmi Olarak Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan OPPO, düzenlediği özel bir ...
lightroom

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf ...
pes 21 lisans yaması

PES 2021 Lisans Yaması Nasıl Kurulur? Adım Adım PlayStation 4 Platformunda Kurulum İşlemi

Günümüzün en popüler futbol oyunlarından biri olan PES 2021, geçtiğimiz günler içerisinde ...
veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...