Chromebook'lar Hakkında Bilmedikleriniz | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Chromebook Hakkında Bilmedikleriniz

Google_chromebook

Chromebook’lar, 2010’daki orijinal Cr-48’den bu yana uzun bir yol kat etti ve artık her zamankinden daha güçlü Google’ın web merkezli işletim sistemini merak ediyorsanız, bilmediğiniz bazı şeyler aşağıda belirtilmiştir.

Chrome OS Linux’a Dayalı

Linux, herkesin kendi dağıtımını yapmak için indirebileceği, değiştirebileceği ve kullanabileceği açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Bu, Google’ın Linux çekirdeğini kullanarak ve etrafındaki yapıyı kullanarak Chrome OS ile yaptığı da tam olarak budur. Bu teknik, Chrome OS’yi Android gibi Google markalı bir Linux dağıtımı yapar. Bu ayrıca Chromebook’ların Linux uygulamalarını yerel olarak çalıştırabilmektedir.

Chromebook’lar Doğal Olarak Güvenlidir ve Virüs Yoktur

Güvenlik, çoğu Chromebook’unun en büyük satış noktalarından biridir. Çok güvenlidirler ve bilinen virüslere karşı duyarlı değildirler. Bunun nedeni, her bir web sayfasının ve Chrome uygulamasının kendi sanal alanında çalıştırılmasıdır. Bu, bilgisayarın diğer yönlerinin tek bir virüs bulaşmış sayfa tarafından ele geçirilemeyeceği anlamına gelir. Sorun sayfası kapandığında, tehdit yok edilir.

Verileriniz Her Zaman Yedekler

Chrome OS, bulut odaklı bir işletim sistemidir ve bir Google ürünü olduğu için birincil depolama alanı Google Drive’dır. Bu, bu Drive klasörlerinde sakladığınız her şeyin otomatik olarak bulutla senkronize edildiği anlamına gelir.

Sadece bu değil, tüm Chrome ayarlarınız, uzantılarınız, şifreleriniz ve hemen hemen her şeyiniz de bulutla senkronize edilir. Tüm eşyalarınız her zaman yedeklenir.

Chrome OS, “Sadece Tarayıcı” Değildir

Chromebook’lar, yıllardır Chrome tarayıcısının yalnızca dizüstü bilgisayar sürümünden daha fazlasını oluşturuyor. Bu nedenle, bu işlem bile doğru değil. Yukarıda gösterildiği gibi, şimdi Chromebook’larda çok fazla şey yapabilirsiniz.

Her şey Google Hesabınıza Bağlı

Bu tür, yedeklemeler hakkında daha önceki bir nokta ile el ele gider, ancak açık olmadığı takdirde: Chromebook’unuzda yaptığınız her şey Google hesabınıza eklenir. Dosyalar Drive’da depolanır, uzantılar hesabınızla senkronize edilir, Chrome App Store’dan indirdiğiniz uygulamalar bile Google hesabınıza kaydedilir. Böylece, elde edebileceğiniz gelecekteki Chromebook’larla senkronize edilir.

Aynı şey Android ve Android uygulamaları için de geçerlidir. Bunların hepsi Google hesabınıza bağlıdır. Tam anlamıyla Chrome OS deneyiminin omurgasıdır.

Gelişmiş Kullanıcılar için Gizli Sistem var

Chrome OS ile ilgili en güzel şeylerden biri, ne kadar basit. Temel olarak herkes bir Chromebook’u yakalayabilir, Google hesabına giriş yapabilir ve neler olup bittiğini anında öğrenebilir. Ancak daha hızlı bir iş yapıyorsanız, aşırı basit bir işletim sistemiyle kalmadıysanız, Chromebook’unuzdan daha fazlasını elde etmek için yapabileceğiniz her türlü harika ince ayar vardır.

Örneğin, güncelleme kanalınızı değiştirebilir, varsayılan olarak Sabit Kanal’ı kullanır, ancak Beta ve Geliştirici, henüz geliştirilme aşamasındayken yeni özelliklerin bir görünümünü elde etmek için de vardır. Mutlak en fazla kanama kenarı için bir Chrome Chrome OS yapısı bile var.

Benzer şekilde, her kanalda her çeşit bayrak vardır – bunlar hala geliştirilmekte olan deneysel özelliklerdir. Basit bir geçişle yeni şeyler denemek için bunları kullanabilirsiniz. Yeni şeyler denemeyi seven herkes için çok havalı.

Chromebook’lar Microsoft Office’i ve Diğer Windows Yazılımlarını çalıştırabilir

Yine, bu daha önceki bir nokta ile el ele gider, ancak özellikle Microsoft Office için tekrar konuşmaya değer. Bu, genel olarak Chrome OS ile ilgili en çok sorulan sorulardan biridir ve yanıt çok basittir: Evet, Microsoft Office’i çalıştırabilir. Aslında bunu birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz.

Her şeyden önce, en gelişmiş Office işlevselliğine ihtiyacınız yoksa, Android uygulamalarını veya Office Online’ı kullanabilirsiniz. Faturaları sığmayan ve tam Office paketine ihtiyacınız varsa, Chromebook’unuzda tam Windows sürümlerini çalıştırmak için Chromebook’lar için Crossover gibi bir şey kullanabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...
imap nedir

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet ...