Chromebook'lar Hakkında Bilmedikleriniz | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Chromebook Hakkında Bilmedikleriniz

Google_chromebook

Chromebook’lar, 2010’daki orijinal Cr-48’den bu yana uzun bir yol kat etti ve artık her zamankinden daha güçlü Google’ın web merkezli işletim sistemini merak ediyorsanız, bilmediğiniz bazı şeyler aşağıda belirtilmiştir.

Chrome OS Linux’a Dayalı

Linux, herkesin kendi dağıtımını yapmak için indirebileceği, değiştirebileceği ve kullanabileceği açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Bu, Google’ın Linux çekirdeğini kullanarak ve etrafındaki yapıyı kullanarak Chrome OS ile yaptığı da tam olarak budur. Bu teknik, Chrome OS’yi Android gibi Google markalı bir Linux dağıtımı yapar. Bu ayrıca Chromebook’ların Linux uygulamalarını yerel olarak çalıştırabilmektedir.

Chromebook’lar Doğal Olarak Güvenlidir ve Virüs Yoktur

Güvenlik, çoğu Chromebook’unun en büyük satış noktalarından biridir. Çok güvenlidirler ve bilinen virüslere karşı duyarlı değildirler. Bunun nedeni, her bir web sayfasının ve Chrome uygulamasının kendi sanal alanında çalıştırılmasıdır. Bu, bilgisayarın diğer yönlerinin tek bir virüs bulaşmış sayfa tarafından ele geçirilemeyeceği anlamına gelir. Sorun sayfası kapandığında, tehdit yok edilir.

Verileriniz Her Zaman Yedekler

Chrome OS, bulut odaklı bir işletim sistemidir ve bir Google ürünü olduğu için birincil depolama alanı Google Drive’dır. Bu, bu Drive klasörlerinde sakladığınız her şeyin otomatik olarak bulutla senkronize edildiği anlamına gelir.

Sadece bu değil, tüm Chrome ayarlarınız, uzantılarınız, şifreleriniz ve hemen hemen her şeyiniz de bulutla senkronize edilir. Tüm eşyalarınız her zaman yedeklenir.

Chrome OS, “Sadece Tarayıcı” Değildir

Chromebook’lar, yıllardır Chrome tarayıcısının yalnızca dizüstü bilgisayar sürümünden daha fazlasını oluşturuyor. Bu nedenle, bu işlem bile doğru değil. Yukarıda gösterildiği gibi, şimdi Chromebook’larda çok fazla şey yapabilirsiniz.

Her şey Google Hesabınıza Bağlı

Bu tür, yedeklemeler hakkında daha önceki bir nokta ile el ele gider, ancak açık olmadığı takdirde: Chromebook’unuzda yaptığınız her şey Google hesabınıza eklenir. Dosyalar Drive’da depolanır, uzantılar hesabınızla senkronize edilir, Chrome App Store’dan indirdiğiniz uygulamalar bile Google hesabınıza kaydedilir. Böylece, elde edebileceğiniz gelecekteki Chromebook’larla senkronize edilir.

Aynı şey Android ve Android uygulamaları için de geçerlidir. Bunların hepsi Google hesabınıza bağlıdır. Tam anlamıyla Chrome OS deneyiminin omurgasıdır.

Gelişmiş Kullanıcılar için Gizli Sistem var

Chrome OS ile ilgili en güzel şeylerden biri, ne kadar basit. Temel olarak herkes bir Chromebook’u yakalayabilir, Google hesabına giriş yapabilir ve neler olup bittiğini anında öğrenebilir. Ancak daha hızlı bir iş yapıyorsanız, aşırı basit bir işletim sistemiyle kalmadıysanız, Chromebook’unuzdan daha fazlasını elde etmek için yapabileceğiniz her türlü harika ince ayar vardır.

Örneğin, güncelleme kanalınızı değiştirebilir, varsayılan olarak Sabit Kanal’ı kullanır, ancak Beta ve Geliştirici, henüz geliştirilme aşamasındayken yeni özelliklerin bir görünümünü elde etmek için de vardır. Mutlak en fazla kanama kenarı için bir Chrome Chrome OS yapısı bile var.

Benzer şekilde, her kanalda her çeşit bayrak vardır – bunlar hala geliştirilmekte olan deneysel özelliklerdir. Basit bir geçişle yeni şeyler denemek için bunları kullanabilirsiniz. Yeni şeyler denemeyi seven herkes için çok havalı.

Chromebook’lar Microsoft Office’i ve Diğer Windows Yazılımlarını çalıştırabilir

Yine, bu daha önceki bir nokta ile el ele gider, ancak özellikle Microsoft Office için tekrar konuşmaya değer. Bu, genel olarak Chrome OS ile ilgili en çok sorulan sorulardan biridir ve yanıt çok basittir: Evet, Microsoft Office’i çalıştırabilir. Aslında bunu birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz.

Her şeyden önce, en gelişmiş Office işlevselliğine ihtiyacınız yoksa, Android uygulamalarını veya Office Online’ı kullanabilirsiniz. Faturaları sığmayan ve tam Office paketine ihtiyacınız varsa, Chromebook’unuzda tam Windows sürümlerini çalıştırmak için Chromebook’lar için Crossover gibi bir şey kullanabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...
Logitech SE332

Oyuncu Kulaklığı Logitech SE332 İnceleme

Bilgisayar ekipmanları üreten teknoloji markalarının oldukça fazla ürünü olduğu için oyuncu kulaklığı ...
oneplus 8t 5g

OnePlus, OnePlus 8T 5G’nin Yakında Piyasaya Çıkacağını Duyurdu

OnePlus, OnePlus 8T 5G akıllı telefonunu yakında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Telefon büyük ...
Elephone Px

Elephone Px Telefonun Özellikleri ve Fiyatı

Elephone Px, Elephone firmasının ürettiği son model telefonlardan birisi. Dolar kuru sebebiyle ...
ios 14 güncelleme

İOS 14 Özellikleri Nelerdir ve Hangi Apple Cihazlar Güncelleme Alacak?

iOS 14 güncellemesi İphone 12 modeli piyasaya sürülmeden önce yayımlandı. iOS 14, ...
Nvidia GeForce RTX 3080

Oyun İçin En iyi Ekran Kartları (GPU) 2020

Bilgisayarda iyi bir performasla oyun oynamak için  en önemli bilgisayar donanım parçası ...
pdf sıkıştırma

Yüksek Boyutlu PDF Dosyası Windows’ta Nasıl Sıkıştırılır?

Bir belge, PDF olarak elinize ulaştığında belgeyi tarayan kişi gerekli minimize ayarları ...