Click-Bait Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Click-Bait Nedir?

Click-Bait Nedir

Click-Bait Nedir? Click-Bait sıkça duymaya başladığımız bir tabir. Her ne kadar son zamanlarda duymaya başlamış olsak da dünya üzerinde uzunca bir zamandır yer alıyor.

Click-Bait olarak bilinen bu yöntemin Türkçe karşılığı Tıklama tuzağıdır. Ana amaç olarak kullanıcıların dikkatini çekmek olan bu yöntem, içeride doğru bilgiyi içermiyor ya da eksik bilgi içeriyor olabilir. Bu konuda örnekler karşımıza genel olarak haberlerde çıkmakta.“Öyle bir şey yaptı ki…” şeklinde masumca olabilecek Clickbait’ler bazı zamanlar yerini “Ünlü sanatçı hayatını mı kaybetti?” şeklinde karşımıza da çıkabilmekte. Kullanıcılardan tıklama almak için yapılan bu savaşta maalesef ki her zaman bu tekniği yapan taraf kazanıyor.

Click-Bait Nerelerde Kullanılır?

Click-Bait Nerelerde kullanılır? Söz konusu teknik hayatımızın neredeyse her alanında yer almakta. Özellikle Youtube gibi platformlarda kullanılan bu yöntem anlık olarak ziyaretçi sayısını arttırmak amacı ile yapılmaktadır.

Sadece anlık izleyici sayısını arttırmak ile kalmayan bazı kişiler videonun sonuna kadar söz konusu bilgiyi vermiyorlar. Bu sayede videolar sonun kadar izleniyor ve izlenmelerde hızlı bir artış gözlemleniyor.

Click-Bait’ler masum olabileceği gibi masumluk dışında da yer almakta. Bir Youtube videosunun kapak fotoğrafında “Günde 200TL Kazanmak” masum olmayan bir Click-Bait olabilir. Ancak “Köpek saldırısına uğradım” şeklinde bir yazı biçimi masum olabilir. Video içerisinde ufak da olsa bir köpek tarafından saldırı yapılmış olabilir.

Click-Bait Nasıl Yapılır?

Elbette her zaman bu kısımda yemlenen kişi olacaksınız diye bir kural yok. Zamanı geldiği zaman yemleyecek taraf siz olabilirsiniz. Peki, Clickbait nasıl yapılır?

Öncelikle bu konunun çok hassas noktaları olduğunu bilmeniz gerekmekte. Her ne kadar Clickbait yapılması sevilmiyor olsa da doğru şekilde ve ince şekilde yapılanlar ekstra abone artışı ve ziyaretçi artışı getirebilir.

Clickbait nasıl yapılır

Bu yöntem ile ilerleme kaydetmek mümkündür ancak yapılacak işlemler oldukça ince şekilde düşünülmelidir ve “Yalan” şeklinde olmamalıdır.

  • Başlıkta Kullanılacak Kelimeler: Metinlerdeki başlıklar dikkat çekici olmalıdır. Bunun için heyecanlı bir dil kullanabileceğiniz gibi sonunu merak ettirme yöntemini de kullanabilirsiniz. “İşte o ünlünün son hali..” Hangi ünlü? Hiçbir şey ortada yok ancak merakları üzerine çekebilecek bir yönelim olduğu için mutlaka getirisi olacaktır.
  • Fotoğraf Seçimindeki Önem: Her ne kadar başlıklar ve metinler önemli olsa da bu alanda seçeceğiniz fotoğraflar da oldukça önemli. Özellikle kapak fotoğraflarını seçerken dikkatli olmanız gerekmekte. Merak uyandıran bir içerik hazırlayacaksanız sadece içerik içinde görüntülenebilecek tarzdan bir kapak fotoğrafı seçimi yapmanız gerekmekte.
  • İlgi Çekebilecek Niş Konular: Bu konuda atabileceğiniz en önemli adım seçeceğiniz konular olacaktır. Her ne kadar Clickbait her konu için mümkün gibi gözüküyor olsa da bazı konularda tamamen ters tepebilir. Bu nedenle seçeceğiniz konuları özenle listelemelisiniz.

Uyarmakta fayda var Clickbait yanlış bir durum değildir. Doğru şekilde yapılanı kitle kazanımı konusunda oldukça önemlidir. Yalan bilgiler ve yalan yönlendirmeler olmadığı zamanlarda oldukça masum bir yöntemdir kendisi.

Bir yorum bırakınız...

*