CVV Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

CVV Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Visa

CVV kodu kredi kartı kullanıcıları kesinlikle kredi kartının arka kısmında görmüşdür.  CCV kodu, genelikle İnternet alışverişinde kullanılan ve İnternet alışverişinde güvenlik sağlayan bir koddur.  Peki, CVV kodu nedir? CVV kodu ne işe yarar?

CVV, “Card Validation Value” ingilizce kelimenin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı ise “Kart Doğrulama Değeri”dir. Türkçe karşılığından da anlaşılacağı üzere kredi kartlarında güvenlik sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir koddur.

CVV Kodu Nezaman Kullanılmaya Başlandı?

3 sayısal rakamdan oluşan bu kod yalnızca VISA ve Mastercard kartlarında bulunur. CVV kodunun VISA kartlarında yer alması 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren zorunlu hale geldi.

İlgili: İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

CVV Kodu Nerede Yazar?

Cvv kodu, kredi kartlarının arka kısmında imza alanının hizasında bulunmaktadır. Bu alanda yazan 3 haneli rakam CVV kodudur. Bazı kredi kartlarında CVV olarak belirtilir. Eğer kredi kartının imza bandında 3’den fazla rakam var ise son 3 rakam yine CVV kodunu temsil eder.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

CVV kodu, özellikle İnternet alışverişlerinde dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçerek güvenlik sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. CVV kodu ile  internet üzerinden güvenli alışveriş yapılabilmektir. Bu kod kredi kartınızı doğrulayan bir koddur.

İnternet alışverişi yaparken kredi kartı numarası, ad, soyad, kartın son kullanma tarihi ve CVV güvenlik kodu istenir. Bu bilgiler giriildiklten sonra şifre verilmeden güvenli bir şekilde alışveriş yapılabilir. CVV kodu, şifreye ihtiyaç duymadan kredi kartını doğrulamak için ekstra bir güvenlik düzeyidir.

Bir yorum bırakınız...

*