DNS Nedir ve En İyi Ücretsiz DNS Sağlayıcılar | Sonsuz Teknoloji DNS Nedir ve En İyi Ücretsiz DNS Sağlayıcılar | Sonsuz Teknoloji

Dinamik DNS Nedir ve En İyi Ücretsiz DNS Sağlayıcılar

Ddns
Dinamik DNS, DNS veya DynDNS olarak da bilinir, Internet etki alanı adlarını dinamik IP adresli bir bilgisayara eşlemek için bir hizmettir. DNS (Domain Name System), Türkçesi “Alan Adı Sistemi” olan DNS, bir İnternet terimidir. Her web sitesinin adı ve bu adın yönlendirildiği bir ip adresi vardır. Web tarayıcısına www.sonsuzteknoloji.com yazıldığında bu talep önce İnternet bağlantısını aldığınız şirketin (Telekom, Türkcell, Avea, Uydunet, Süperonline gibi) sunucularına gider. Sunucular www.sonsuzteknoloji.com adresinin hangi ip numarasına sahip olduğunun bilgisine erişir ve sizi o ip numarasına yönlendirir. Aslında tarayıcınıza www.sonsuzteknoloji.com yazdığınızda  94.73.149.28 gibi bir ip adresine yönlendirilirsiniz. Görüntülenen sayfalar web tarayıcınıza bu şekilde sunulur. Bu makalede ücretsiz DNS hizmetlerinden bazılarını size göstereceğiz, bu makaleye başlamadan önce DNS ve VPN arasındaki farkın ne olduğunuz bilmediniz de fayda vardır.

1. FreeDNS

FreeDNS, statik DNS hizmetleri verir, hızlı ve kolay kullanım sunar. Kendi özel etki alanı adlarınızı kullanma seçeneğinin yanı sıra aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce etki alanı vardır. En popüler DNS sağlayıcılarından biridir. FreDNS’yi kullanabilmek için e-posta adresinizle kayıt olmanız gereklidir. Adı her ne kadar FreeDNS olsa’da ücretli paketleri olan bir DNS hizmeti sunar.

2. Securepoint DynDNS

Securepoint, tamamen ücretsiz olan Almanya merkezli bir DDNS sağlayıcısıdır. Güvenlik duvarına ve cihazlara kusursuz bir şekilde uyan bir sağlayıcıdır. Bu bir “güvenli nokta” sağlayıcı olsa da, hizmetleri “güvenli nokta” cihazı olmadan kullanmanıza izin verilir.

Securepoint ile kayıt DynDNS kolay ve hızlı. Aynı zamanda büyük ölçüde anonimdir. Sadece bir kullanıcı adı, bir e-posta adresi ve tabii ki bir şifre gerekir. Kayıt olduktan sonra, onay e-postasını aldıktan sonra hemen kullanamya başlayabilirsiniz. Securepoint DynDNS, IPv6 protokolü ve ek güvenlik için ek bir parola olan güncelleme belirteci için destek sunar.

3. Dynu

Securepoint DynDNS’den farklı olarak, Dynu tamamen ücretsiz değildir. Bazı ek özelliklere sahip olan ücretli sürüm ile birlikte ücretsiz bir sürüm ve ücretli bir sürüm sunar. Bununla birlikte, ücretsiz sürüm, dünya genelinde bulunan bir dizi sunucu aracılığıyla güvenilir.

Arka planda çalışan ve IP adresiniz değiştiğinde DNS kaydını otomatik olarak güncelleyen DDNS istemcisini indirmek ücretsizdir. Ücretsiz sürümde, tüm hizmetler yalnızca bir alt etki alanı için kullanılabilir. Bu servisler e-posta servisi, etki alanı kaydı ve SSL sertifikalarını içerir. Ücretli sürümde sınırsız sayıda alt alan adı için tüm hizmetlere sahip olursunuz.

4. DynDNS Hizmeti

DynDNS, Almanya merkezli , ücretsiz hizmetler sunan başka bir sağlayıcıdır. Ayrıca ek özellikler içeren ücretli bir seçeneğe de sahiptir.

Ücretsiz sürüm, üç DDNS alan adını barındırır. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ücretsiz bir hesap oluşturmaktır. Bu kurulum için işlem basittir. Bir DDNS kampanyası oluşturmanız ve yönlendiriciye hesap verilerini girmeniz gerekir.

5. Afraid.org

Afraid.org farklı türlerde ücretsiz barındırma hizmeti sunar. Zengin bir özellik listesine sahiptirler:

  • Ücretsiz DNS, Dinamik DNS, Statik DNS servisleri
  • Ücretsiz alt etki alanı barındırma, ücretsiz etki alanı barındırma, ücretsiz yedekleme DNS, ters IPv6 DNS barındırma (ileri / geri)
  • Ücretsiz URL yönlendirmesi (web yönlendirme)
  • Artan hesap kapasitesi için ücretli servisler
  • Hesap başına sınırsız sayıda alan
  • Ücretsiz paylaşılan ana bilgisayar adları

Afraid.org ile hesap açma süreci oldukça basittir ve beş dakikadan fazla sürmez. Bir hesap açtıktan sonra DNS işaretleme anında yapılır. Ayrıca 90.000’den fazla alan arasından seçim yapabilirsiniz.

6. DuckDNS

DuckDNS dinamik DNS servis sağlayıcı Amazon’un altyapısı kullanılarak inşa edilmiştir. Web sitesi düz ve tüm sistem sadece iki yazılım mühendisi tarafından işletiliyor.

Değerlendirme

Ücretsiz DDNS sağlayıcıları ile bazı kullanım sınırlamalar olacağı belirtilmelidir. Bir ana bilgisayar adı seçtikten sonra, seçim yapmanıza izin verilecek sınırlı sayıda etki alanına sahip olacaksınız. İhtiyacınız olan temel yollarla size hizmet edebileceklerdir.

Bir yorum bırakınız...

*

kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...