DirectX Nedir, Nasıl Kurulur ve Güncellenir? | Sonsuz Teknoloji

DirectX Nedir, Nasıl Kurulur ve Güncellenir?

DirectX

Windows oyun deneyimini güçlendiren en önemli unsurlardan biri arka plandaki DirectX’tir.  DirectX’in ne olduğunu inceleyelim, ardından PC’nizde nasıl yönetileceğini görelim.

DirectX Nedir?

DirectX, Microsoft‘un oyunlar ve çoklu ortam yazılımları için geliştirdiği bir API kümesidir. Oyun geliştiricileri DirectX kütüphanelerini kullanarak her çeşit bilgisayar üzerinde çalışan oyunların veya programların çalışmasına yardımcı olur.

Geçmişde, DirectX Windows ile birlikte sunulmazdı. İndirme işlemini ve güncellemesini manuel olarak takip etmek gerekiyordu.  Windows 8’den sonra Microsoft, DirectX’i Windows’un bir parçası olarak eklemiştir. Böylece, Windows  güncelleme (Update) yapıldığında DirectX’de güncellenmiş oluyor. DirectX’in en son sürümü sadece Windows 10’da bulunan DirectX 12’dir. Windows 7 ve 8, DirectX 11’de kalmıştır.

Hangi DirectX Hangi Sürümüne Sahipsiniz?

directx11

PC’nize yüklediğiniz DirectX sürümünün tamamını görmek için Windows Tuşu + R tuşlarına basın ve açılan Çalıştır‘a  dxdiag yazın. DirectX Tanı Aracı başlıklı bir pencere açılacak. Sistem bilgileri panelinin altında, yüklediğiniz DirectX Sürümünü göreceksiniz.

direxx12

Bilgisayarınızın DirectX’in tüm özelliklerini desteklediğinden emin olmak için Ekran sekmesini  tıklayınız. DirectDraw Hızlandırması, Direct3D Hızlandırması ve AGP Doku Hızlandırmasının tümünün Etkin olduğunundan emin olun.

DirectX’i Nasıl İndiririm?

Bu sorunun cevabı tamamen kullandığınız Windows sürümüne bağlıdır.

Windows 10: DirectX’in bağımsız paketlerini indiremezsiniz. Microsoft, Windows Update aracılığıyla DirectX için güncelleştirmeler sağlar. Böylece, yeni bir oyun yüklediğinizde DirectX’i güncellemenize gerek kalmaz. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme‘ye gidin ve DirectX’i güncelleyip güncelleyemeyeceğinizi görmek için Güncellemeleri kontrol et’i tıklayın.

Windows 8.1: Windows 10 gibi, DirectX için manuel güncelleme bağlantısı yoktur. Windows 8.1, Windows 8 ile uyumlu en son sürüm olan DirectX 11.2’yi içerir. DirectX’e yapılan tüm güncelleştirmeler için Windows Update’i Ayarlar> Güncelleştirme ve Kurtarma> Windows Update’te denetleyin.

Windows 7: Windows 7 için DirectX’in en son sürümü 11.1’dir.  Windows Update KB2670838‘i el ile veya Windows Update aracılığıyla yüklemeniz gerekir. (Güncelleme: Windows, Windows 7 için 14 Ocak 2020 itibari ile güncellemlerini sonlandırdı)

Windows’un önceki sürümleri: Windows XP ve Vista, artık Microsoft’tan destek almamaktadır. Oldukça eski olduklarından, muhtemelen herhangi bir modern oyun oynamayacaksınız. Yine de Vista için DirectX’in en son sürümünün Service Pack 2 ile 11.0 olduğunu göreceğiz. Windows XP’de, Microsoft’un web yükleyicisiyle güncelleyebileceğiniz DirectX 9.0c’

yi yükleyebilirsiniz.

Bilgisayarda Tüm DirectX sürümü yüklü mü?

directx 40

Kullandığınız Windows sürümü, bilgisayarınızın çalıştırabileceği DirectX’in en yeni sürümünü belirler, ancak bu yalnızca yüklü olan dışında başka sürüm olmadığı anlamına gelmez. DirectX dosyalarına C:\Windows\System32’de ve Windows’un 64-bit için C:\Windows\SysWOW64 de her türlü DirectX dosyasına sahipsiniz.

Her oyun farklı bir DirectX sürümüne ihtiyaç duyar. Örneğin, geliştirici DirectX 11 güncellemesi 40’ı kullanmak için bir oyun yazmışsa, o zaman sadece 40 sürümü çalışacaktır. Böylece, yeni bir oyun kurduğunuzda, muhtemelen benzersiz bir DirectX kopyasını kuracaktır. Bu, sisteminizde potansiyel olarak düzinelerce kopyaya sahip olmanızı sağlar.

Yukarıda belirtilen klasörlerdeki DirectX dosyalarını silmemelisiniz. Bu, oyunların veya diğer programların düzgün çalışmasını durdurabilir. Belirli bir DirectX sürümü ile sorun yaşıyorsanız, onu kullanan oyunu yeniden yüklemeyi deneyin.

 1. Avatar
  Melih can Gökçe
  16:09 5 Nisan 2020 16:09

  yardım edermisiniz bilgisayarımda dx 12 var ama oynamak istediğim oyun dx 11 oyun sürekli hata veriyor ve açılmıyor bunu nasıl değiştirebilirim ?

 2. Avatar
  yigit
  17:38 5 Nisan 2020 17:38

  Ben Windows 7 32 bit kullanıyorum (BİLGİSAYAR LOGOSUNUN ÜZERİNDEN SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ DİRECTX DOSYALARI VARMI DİYE BAKTIM BENDE DİRECTX KLOSÖRÜ VAR KLOSÖRÜ AÇTIM AMA ORADA HİÇ DOSYA YOK VE WİNDOWS UPTADE Yİ KULLANDIM GENE AYNI VE OYUNLARDA DİRECTX HATASI ALIYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ?).

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   19:21 5 Nisan 2020 19:21

   Herşeyden önce belirteyimki sorununuz bir çok nedeni olabilir şaıya olası çözüm noktalarını belirrtim. Windows 7 kullanıyorsanız Windows 7’nin artık güncelleme almadığınız unutmayın. Windows, windows 7 için güncellme desteğini sonlandırdı.

   Bilgisayarınızda bulunan Microsoft .NET Framework, Microsoft Visual C++ ve DirectX yazılımlarının güncel sürümlerini kullandığınızdan emin olun

   Windows aramaya CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi’ne sağ tıklayarak ”Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basın. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol edin

   Sorunun devam etmesi durumunda, bu linkte yer alan dosyayı indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak ”Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

   Sorunun devam etmesi durumunda, tekrar CM’yi yönetici olarak açın ve aşağıdaki komutu yazın.

   DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
   DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

   Sorununuz giderilmez ise, yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturarak durumu test edin.

 3. Avatar
  hacker olucam
  23:13 22 Mayıs 2020 23:13

  arkadaslar 2 gb ram 32 bit winovs 10 inermi

Bir yorum bırakınız...

*