Mevsimsel Afektif Bozukluklar | Sonsuz Teknoloji

Mevsimsel Afektif Bozukluklar

mevsimsel-affektif

 

Sonbahar bitti kış hızla ilerliyor. Mevsimsel Afektif Bozukluk (MAB) yaz aylarında etkilenen bir durum değildir. Ancak kışın insanları etkiliyor. Soğuk hava, insanları evlerinde ve kanepelerine yatırarak kendinizi halsiz ve motivesiz hale sokar. Sabah kalkmak için, birisinin kahvaltıyı hazırlaması, çayı demlemesini ve kahvaltının yatağına gelmesini ister.

 

Kendinizde mevsimsel afektif bozukluk olduğunu anlar mısınız? Uyuşuk veya düşük enerji hissettiğinizde, mevsimsel afektif bozukluk yaşıyor olabilirsiniz. İçeride kışın depresyonunu hissetmek yerine, sezonun keyfini çıkarmanın ve ruh halinizi ve enerji seviyenizi yükseltmenin yolları vardır.

 

MAB, herkes de olabilecek bir durumdur. Tamamen hava ve çevre şartlarına bağlı oluşan bir durumdur. Örneğin Türkiye’nin güneyinde yaşayan biri ile Kuzeyinde yaşan arasında farklılıklar vardır. Genel itibari ile güneyde yaşayanlar MAB’dan daha az etkilenir.

MAB’dan nasıl uzak dururum?

 

1. Aydınlığa çıkın

 

Sonbahar kışa dönünce günler kısalır. Günde 30 dakika sanal ışıkta (elektrikli aydınlatmalar) bile durmanın antidepresan almaya benzer bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Doğal ışığı da davet ederek bulunduğunuz yeri aydınlatın. Perdelerinizi ve panjurlarınızı açın. Sonra, daha fazla kahve hazırlayın ve iyi bir kitapla pencerenin yanına oturun.

Sabahları odanızı aydınlatan ve sabah kalkmanızı kolaylaştıran bir şafak simülatörüne benzeyen lambalar da satın alabilirsiniz.

 

2. Çikolata

Çikolata, depresyona karşı her zaman tavsiye edilen popüler bir öneri olmuştur. Sevmeyen de çok azdır. Çikolata, Kaygıya, aile içi ilişkilere yardımcı olur ve ruh halinizi pozitif yönde arttırır. Bitter çikolata daha etkilidir.

Yapay çikolata ve diğer süper şekerlemelerden uzak durun. Çikolata sadece geçici bir hal verir. Battaniyenin içerisine girerek akşama kadar çikolata yemeyin. Yoğun depresyon durumunda çikolata yiyerek  o süre size sakinleştirici olarak etki sağlayacaktır.

 

3. Kendinizi dışarı atın

Harvard Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmada haftada beş kez haftada üç kez 35 dakika veya bir saat yürüyüş, orta düzeyde depresyon belirtileri yaşandığını gösterdi. Kendinizi mümkün olduğu kadar dışarı atın dolaşın.

Rahat bir kazak, ceket, şapka, eşarp ve en sevdiğiniz sonbahar kıyafetlerinizi giyip , temiz havanın ve doğal ışıktan faydalanın.

En sevdiğiniz paltoyu giyin ve bir parkta köpekle kısa bir yürüyüş yapın. Çocukları dışarı çıkartın. Belediyelerin düzenlediği şehir içi turlara katılın.

 

4. Müzik dinleyin

Müzik, insan oğlunun kültürel bir parçası olmuştur. Her durumda müzik dinlenir. Yas tuttuğunuzda, canınız sıkıldığınızda ve mutlu olduğunuzda müzik dinlersiniz.

Kışın MAB başlangıcını hissettiğinizde ruh halinizi iyileştirmek için neşelendirici müzikler dinleyebilirsiniz. Düzenli olarak neşeli müzik dinlemek de uzun vadede ruh halinizi arttırır. En sevdiğiniz şarkılarla kendi kendinize karaoke yapın.

 

5. Bir yerlere gidin.

Bulunduğunuz şehirden imkanınız varsa bir kaç günlüğüne ayrılın. Böyle bir değişiklik size iyi gelecektir.

 

6. Uykunuzu düzenleyin

Kendiniz sürekli bir uyku haline sokmayın hava karanlıkken uyumayı tercih edin. Gün ışığından elinizden geldiği kadarıyla faydalanın.

Mevsimsel afektif bozukluğun sizi kontrolü almasına izin vermeyin. Yemek siparişi vermeyin. Ya evin içini aydınlatarak neşeli bir müzik eşliğinde kendiniz evde yapın yada dışarı çıkarak manzaralı bir yerde yemek yemeyi tercih edin. Kendinizi hiç bir şey yapmadan içeriye hapsetmeyin. Evde yapacak bir şey bulamadığınız ve kendinizi kanepede uzanır vaziyette bulduğunuz zaman kendinizi dışarı atın. Düzenli olarak egzersiz yapın ve neşeli müzikler dinleyin.

 

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...