Mevsimsel Afektif Bozukluklar | Sonsuz Teknoloji

Mevsimsel Afektif Bozukluklar

mevsimsel-affektif

 

Sonbahar bitti kış hızla ilerliyor. Mevsimsel Afektif Bozukluk (MAB) yaz aylarında etkilenen bir durum değildir. Ancak kışın insanları etkiliyor. Soğuk hava, insanları evlerinde ve kanepelerine yatırarak kendinizi halsiz ve motivesiz hale sokar. Sabah kalkmak için, birisinin kahvaltıyı hazırlaması, çayı demlemesini ve kahvaltının yatağına gelmesini ister.

 

Kendinizde mevsimsel afektif bozukluk olduğunu anlar mısınız? Uyuşuk veya düşük enerji hissettiğinizde, mevsimsel afektif bozukluk yaşıyor olabilirsiniz. İçeride kışın depresyonunu hissetmek yerine, sezonun keyfini çıkarmanın ve ruh halinizi ve enerji seviyenizi yükseltmenin yolları vardır.

 

MAB, herkes de olabilecek bir durumdur. Tamamen hava ve çevre şartlarına bağlı oluşan bir durumdur. Örneğin Türkiye’nin güneyinde yaşayan biri ile Kuzeyinde yaşan arasında farklılıklar vardır. Genel itibari ile güneyde yaşayanlar MAB’dan daha az etkilenir.

MAB’dan nasıl uzak dururum?

 

1. Aydınlığa çıkın

 

Sonbahar kışa dönünce günler kısalır. Günde 30 dakika sanal ışıkta (elektrikli aydınlatmalar) bile durmanın antidepresan almaya benzer bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Doğal ışığı da davet ederek bulunduğunuz yeri aydınlatın. Perdelerinizi ve panjurlarınızı açın. Sonra, daha fazla kahve hazırlayın ve iyi bir kitapla pencerenin yanına oturun.

Sabahları odanızı aydınlatan ve sabah kalkmanızı kolaylaştıran bir şafak simülatörüne benzeyen lambalar da satın alabilirsiniz.

 

2. Çikolata

Çikolata, depresyona karşı her zaman tavsiye edilen popüler bir öneri olmuştur. Sevmeyen de çok azdır. Çikolata, Kaygıya, aile içi ilişkilere yardımcı olur ve ruh halinizi pozitif yönde arttırır. Bitter çikolata daha etkilidir.

Yapay çikolata ve diğer süper şekerlemelerden uzak durun. Çikolata sadece geçici bir hal verir. Battaniyenin içerisine girerek akşama kadar çikolata yemeyin. Yoğun depresyon durumunda çikolata yiyerek  o süre size sakinleştirici olarak etki sağlayacaktır.

 

3. Kendinizi dışarı atın

Harvard Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmada haftada beş kez haftada üç kez 35 dakika veya bir saat yürüyüş, orta düzeyde depresyon belirtileri yaşandığını gösterdi. Kendinizi mümkün olduğu kadar dışarı atın dolaşın.

Rahat bir kazak, ceket, şapka, eşarp ve en sevdiğiniz sonbahar kıyafetlerinizi giyip , temiz havanın ve doğal ışıktan faydalanın.

En sevdiğiniz paltoyu giyin ve bir parkta köpekle kısa bir yürüyüş yapın. Çocukları dışarı çıkartın. Belediyelerin düzenlediği şehir içi turlara katılın.

 

4. Müzik dinleyin

Müzik, insan oğlunun kültürel bir parçası olmuştur. Her durumda müzik dinlenir. Yas tuttuğunuzda, canınız sıkıldığınızda ve mutlu olduğunuzda müzik dinlersiniz.

Kışın MAB başlangıcını hissettiğinizde ruh halinizi iyileştirmek için neşelendirici müzikler dinleyebilirsiniz. Düzenli olarak neşeli müzik dinlemek de uzun vadede ruh halinizi arttırır. En sevdiğiniz şarkılarla kendi kendinize karaoke yapın.

 

5. Bir yerlere gidin.

Bulunduğunuz şehirden imkanınız varsa bir kaç günlüğüne ayrılın. Böyle bir değişiklik size iyi gelecektir.

 

6. Uykunuzu düzenleyin

Kendiniz sürekli bir uyku haline sokmayın hava karanlıkken uyumayı tercih edin. Gün ışığından elinizden geldiği kadarıyla faydalanın.

Mevsimsel afektif bozukluğun sizi kontrolü almasına izin vermeyin. Yemek siparişi vermeyin. Ya evin içini aydınlatarak neşeli bir müzik eşliğinde kendiniz evde yapın yada dışarı çıkarak manzaralı bir yerde yemek yemeyi tercih edin. Kendinizi hiç bir şey yapmadan içeriye hapsetmeyin. Evde yapacak bir şey bulamadığınız ve kendinizi kanepede uzanır vaziyette bulduğunuz zaman kendinizi dışarı atın. Düzenli olarak egzersiz yapın ve neşeli müzikler dinleyin.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Steam puan dükkânı nedir

Steam Puan Dükkânı Nedir, Ne İşe Yarar?

Steam puan dükkânı nedir sorusu, oyun severler tarafından sıklıkla sorulmakta ve merak edilmektedir. Bilindiği üzere Steam puan dükkânı, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru kullanıma sunulmuş ...
YouTube Premium Lite

YouTube Premium Lite Geliyor! İşte İlk Bilgiler

YouTube Premium Lite abonelik sistemi ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiği açıklandı. YouTube şirketi, yeni abonelik sistemi sayesinde kullanıcılarına çok daha uygun fiyata, abonelik ...
Adobe InCopy

Adobe InCopy Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe InCopy, son dönemin en popüler Adobe programlarından biridir. Adobe şirketi tarafından özel olarak geliştirilen bu program sayesinde kullanıcılar da profesyonel bir şekilde metin ...
Küresel tohum deposu

Küresel Tohum Deposu Nedir, Hangi Ülkede Bulunur?

Küresel tohum deposu bir diğer bilinen adıyla kıyamet ambarı, son dönemin en merak edilen konuların başında geliyor. Dünya üzerindeki tüm bitki tohumlarını içeren kıyamet ...
SSD

SSD Seçimi Nasıl Yapılır? Neden SSD Tercih Etmeliyiz?

SSD seçimi nasıl yapılır? SSD teknolojisi ile HDD teknolojisi arasında son derece ciddi bir hız farkı bulunmaktadır. Daha hızlı bilgisayar deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar, ...
PlayStation Plus

PlayStation Plus Ağustos 2021 Oyunları Açıklandı!

Sony, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla PlayStation Plus Ağustos 2021 oyunları listesini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre oyun severler, Ağustos ayı içerisinde 3 ...
Adobe Audition

Adobe Audition Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe Audition, son dönemin en popüler dijital ses düzenleme programlarından biridir. Oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan bu program, 18 Ağustos 2003 tarihinde kullanıma sunulmuştur ...
Online Word

Online Word Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Online Word programı, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Standart Word programı ile hemen hemen benzer özelliklere sahip olan bu program, oldukça kısa ...
Adobe Animate

Adobe Animate Nedir, Ne İşe Yarar ve Fiyatı Ne Kadar?

Adobe Animate, oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan programlardan biridir. Günümüzde Adobe şirketinin geliştirdiği bu program, 1996 yılında ilk olarak “FutureSplash Animator” ismi ile yayınlanmıştır ...
Nokia XR20

Özellikleriyle Dikkat Çeken Nokia XR20 Tanıtıldı!

Nokia XR20, HMD Global şirketinin düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında tanıtıldı. Özellikleriyle orta segment sınıfında yer alan yeni ürün, yüksek dayanıklılık seviyesiyle de dikkatleri ...