Discord Nedir Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Discord Nedir Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

discord

Yeni nesil iletişim programı Discord, insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan en popüler programlardan birisidir. Discord, insanların mikrofon ve hoparlörleri aracılığı ile birbiriyle iletişime geçmesini sağlar ve alanındaki en iyi programlardan birisidir. Bu maklede sizlere discord prgramının içeriğinden bahsedeceğiz.

Yeni Nesil İletişim Programı Discord Ne Zaman Kuruldu?

Video oyunları oynayan çoğu insan bunu yanında bulunan takım arkadaşlarıyla yapar. Bu yüzden en az gecikme süresi ile birbirleriyle iletişime geçmeleri gerekir çünkü oyun içerisindeki her saniye bir oyuncu için büyük önem taşır.

Bu bağlamda en iyi iş yapan program zamanında tüm oyuncuların ortak olarak kullandığı “TeamSpeak3” programı olmuştur. Bu program sayesinde oyuncular gayet düşük gecikme süreleri ile birbirleriyle iletişim kurabiliyordu. TeamSpeak3 gerek geleneksel, gerek teknik bakımdan oyuncuların gözdesiydi. Skype çıktığı zamanlarda bile TeamSpeak3 popülaritesini korumaya devam etmişti. Çünkü TeamSpeak3 kolay ara yüzü ve kolayca yapılandırılabilen ayarları ile oyuncuların gönlünde çoktan taht kurmuştu. Tabii ilerleyen zamanlarda TeamSpeak3, oyuncuların ihtiyaçlarına yetişemez oldu. Oyuncular hala iletişim kopukluğu yaşayıp yüksek ping değerleri ile birbirlerinin konuşmalarını geç algılıyordu. Bunun sonucunda “JasonCitron” isimli kullanıcı kullanımı daha kolay ve daha yenilikçi bir program yazmaya karar verdi. Yeni Nesil İletişim Programı Discord Mayıs 2015 tarihinde onun sayesinde doğmuş oldu.

Bu programın en çok reklamını yapan yer ise Reddit olmuştu. Reddit yıllar boyu dünyanın dört bir yanından yazarlarla birlikte reklam kapasitesi çok fazla olan bir site olarak biliniyordu. Yeni nesil iletişim programı Discord, Reddit yazarlarından tam not alıp hatta bazıları tarafından kullanılmaya başlanınca, reklamı da çok kolayca yapılmış oldu.

Programlama dili olarak JavaScript, React, Elixir ve Rust kullanılan yeni nesil iletişim programı Discord, Windows, macOS, Linux, İos, Android ve tarayıcılarda da kullanılabilirliği ile dünya üzerindeki en popüler ses kanalı olmayı başardı.

Yeni Nesil İletişim Programı Discord İçeriği

discord açılış

Discord’un insanlara sunduğu en güzel şey sunucuların bedava olması. Yani her oyuncu veya her bilgisayar kullanıcısı yeni nesil iletişim programı Discord’u indirip bedava bir sunucu oluşturabilir. Bu özelliği TeamSpeak3 programını yenmesinin en önemli sebeplerinden birisidir. İkinci bir güzellik ise programın çok samimi karşılamaları olması. Mesela sunucunuza yeni bir isim giriş yaptığında aşağıdaki Merhaba, Umarız pizza getirmişsindir. gibi eğlenceli yazılar karşılayabiliyor.

Discord’un ayrıca diğer programlardan üstün olan bir yanı daha var. Bu da Discord’un aynı zamanda bir sosyal platform gibi görünmesi. Yani Discord, ses kanalları ile iletişim programı olduğu gibi arkadaşlarınızla grup sohbetleri yapabileceğiniz ve özel mesajlar gönderebileceğiniz bir program görevi de görüyor.

 

Yeni Nesil İletişim Programı Discord Kullanımı

Discord kullanım kolaylığı ile yine diğer programlardan üstün olduğunu gösteriyor. Linke tıklayarak yeni nesil iletişim programı Discord uygulamasını indirebilirsiniz.

Üye olup programı indirdikten sonra aşağıdaki gibi bir ara yüz sizi bekliyor olacak.

discord sohbet

Sol altta mercek üstündeki + işareti ile sunucu oluşturabilirsiniz. Sunucuyu oluşturduktan sonra sunucunuza arkadaşlarınızı ve insanları davet etmek isterseniz “Bir macera başlar” adı altındaki “İnsanları davet et” butonunu kullanabilirsiniz.

Yeni Nesil İletişim Programı Discord Metin Kanalları

Metin kanalları, insanların yazı ile iletişime geçebileceği text sunucularıdır. Bu kanalları kendi isteğinize göre şekillendirebilir ve isimlendirebilirsiniz. Eğer kanalda çok fazla yazışma var ve bunu duymak istemiyorsanız kanalın sağ tarafındaki dişli çark işaretine tıklayarak ayarlar kısmından bu yazışmaları bir süreliğine sessize alabilirsiniz. Üstelik yeni nesil iletişim programı Discord, diğer sosyal medya siteleri gibi içeriğinde emojiler, gifler ve dosya atabileceğiniz metin kanalları bulundurmaktır. Yine mesaj gönderdiğiniz kısmın sağ ve sol taraflarında bu fonksiyonların butonlarına erişim sağlayabilirsiniz.

Yeni Nesil İletişim Programı Discord Ses Kanalları

Ses kanalları Discord içerisinde insanların birbiri ile iletişim haline geçtiği kanallardır. Bu kanallarda insanlar sesli sohbet edebilirler. Öncesinde ise ses ayarlarının yapılmış olması şarttır. Çünkü ses ayarlarını yapılandırmadan ses kanallarında konuşamaz veya dinleyemezsiniz. Ses ayarları aşağıdaki gibidir;

discord ses ayarı

Öncelikle bu kısımda ilk olarak ayarlamamız gereken, bilgisayar üzerindeki ses cihazlarımızın yeni nesil iletişim programı Discord tarafında seçili olup olmadığı. Yani bu kısımda “Giriş Aygıtı”, sizin sesinizin girdiği kısım yani mikrofonunuz oluyor. Bu kısımda kullanmış olduğunuz mikrofonu seçiyorsunuz. ”Çıkış aygıtı” ise hoparlör veya kulaklığınız oluyor. Bu kısımda da yine bağlı olan hoparlör veya kulaklığınızı seçip yola devam ediyorsunuz. Eğer mikrofonunuzun çalıştığını denemek isterseniz, mikrofon testi kısmındaki buton ile testinizi yapabilirsiniz.

İkinci ayarımız ise “Ses Etkinliği” veya “Bas Konuş” kısmını seçmek olacak. Bu seçimler şöyle açıklanabilir. Ses etkinliği kısmı, sesinizi otomatik olarak algılar. Yani mikrofonunuza belli bir desibel üstünde ses geldiğinde otomatik olarak sesinizi karşı tarafa yönlendirir. Bu ayar çoğu kişi tarafından kullanılsa da belli zamanlarda susmak gerektiğinden “Bas Konuş” kısmı oyuncular için daha faydalıdır diyebiliriz.

Bas Konuş seçeneği ise sadece seçeceğiniz bir tuşa bastığınız anda sesinizi gönderir. Bu sayede istediğiniz zaman sesiniz gider istemediğiniz zaman gitmez. “Bas Konuş Gecikmesi” kısmını ise en düşükte kullanmanız tavsiye edilir.

Yeni Nesil İletişim Programı Discord Oyun Arayüzü

Oyun arayüzü kısmı ise aşağıdaki fotoğrafta yer almaktadır;

discord arayüz

Bu kısımda yapacağınız ayarlar eğer oyun oynuyorsanız, oyun içinde kimin konuştuğunu sol üst tarafta avatarlarla belirlemek için vardır. Arayüzü etkinleştirdikten sonra sol üst tarafta oyuncular konuştuğu zaman avatarları yanıp söner. Böylelikle kimin konuştuğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız ayarlar sayesinde avatar boyutu ve ne zaman görünüp görünmeyeceklerini ayarlayabilirsiniz.

Yeni Nesil İletişim Programı Discord Bildirim

Bildirim kısmı aşağıdaki gibi programda yer alır.

discord bildirim

Bildirim kısmında ise programın size ne zaman bildirim göndereceğini ve ne zaman ses çıkarıp ne zaman çıkarmayacağını ayarlayabilirsiniz. Bazı bildirimleri kapatmazsanız sizi oyun oynarken çok fazla rahatsız edebilir. Bu yüzden buradaki ayarları da kendinize göre yapılandırmanızda fayda var.

Yeni Nesil İletişim Programı Discord Oyun Etkinliği

Yeni nesil iletişim programı Discord oyun etkinliği kısmı aşağıdaki gibidir;

discord oyun

Bu kısımda yer alan oyunlar sizin oynadığınız ve oynarken yeni nesil iletişim programı Discord’u kullandığınız kısımdır. Discord, siz oyunları oynarken, anlaşmalı olduğu oyunları yayınlamanıza imkan verir. Şu an Discord’daki yayın kısmı hala betada olmasına rağmen arkadaşlarınıza bir oyun veya bilgisayarınızda bir şeyler göstermek istediğinizde yardımınıza koşmaktan çekinmiyor. Gayet kaliteli yayınlarda yapabiliyorsunuz. Belki bu bağlamda Twitch gibi platformlarla kıyaslanamaz ama yine de böyle yenilikçi yaklaşımlar sunduğu için insanlar için iletişim konusunda bir numara olmaya devam ediyor.

Bir yorum bırakınız...

*

Mac

Mac Cihazlarda Uygulamalar Nasıl Parola ile Korunur?

Mac cihazlarda uygulamalar nasıl parola ile korunur? Her ne kadar Parola ile ...
Moto E7

Motorola Yeni Akıllı Telefonunu Duyurdu! Karşınızda Moto E7

Bir dönemin en popüler akıllı telefon üreticilerinden biri olan Motorola, düzenlediği özel ...
Foursquare

Foursquare’de Rota Nasıl Bulunur?

Telefonların akıllanması ile birlikte hayatımız sanal dünya ile birleşti ve Foursquare gibi ...
clipboard nedir

ClipDrop Nedir? ClipDrop Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda adını duymaya başladığımız ve özellikle grafik tasarım işleri ile uğraşan ...
deepfake

Deep Fake Nedir? Deep Fake Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza daha önceden hiç duymadığımız terimler girmeye başladı ...
gürültü engelleyici kulaklıklar

Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Nasıl Çalışır?

Gürültü giderici özelliği ile son yılların popüler kulaklık seçeneklerinden biri olan gürültü ...
twitter otomatik engelleme

Twitter Yeni Bir Özelliğe Daha Kavuşuyor! Twitter Otomatik Engelleme Nedir?

Twitter her geçen zamanda aldığı güncellemeler ile birlikte kendi bünyesine yeni özellikler ...
Xiaomi Garanti Sorgulama

Xiaomi Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır? Delta Garanti Sorgulama

Xiaomi garanti sorgulama nasıl yapılır? Delta garanti sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Garantili ...