Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? | Sonsuz Teknoloji

Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

oyun bilgisayarı seçmek

Bütçenizi belirlediniz ve elinizdeki bütçeyle size oyun konusunda en iyi performansı sağlayacak oyun bilgisayarı araştırması yapmaya başladınız. Önünüzde onlarca belki yüzlerce alternatif var. Biliyoruz bu konuda karar vermek çok zor. Fakat burada önemli bir detay var, sizin bu bilgisayarı ne amaçla almak istediğiniz belli. Oyun oynayacaksınız, bu bilgisayarın size oyun konusunda en iyi performansı sağlaması gerek. Bunu yapabilmesi için ise siz kararınızı verirken dikkat etmeniz gereken donanım elemanları gayet açık. Kendinize oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu sormaya başladıysanız ve bu soru kafanızı kurcalıyorsa, lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Bilgisayarınızın ekran kartı, işlemcisi, ram’i ve depolama birimi yeterince güçlü, stabil ve hızlı olmalı. Diyoruz fakat bu donanım elemanlarında seçici davranmakta o kadar kolay değil, değil mi? Sonuçta her birini üreten onlarca farklı marka, her üründe farklı onlarca detay var. Bu detaylardan hangisi en önemlisi? Oyun oynama konusunda size en iyi performansı sağlayacak olan detaylar hangileri? Gelin bu donanım elemanlarında dikkat etmeniz gereken hususları biz de daha detaylı bir şekilde açıklayalım.

Ekran Kartı

Eğer bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir biriyseniz zaten biliyorsunuzdur ki bu sektörde öncü 2 adet marka var. NVIDIA ve AMD. Fakat ekran kartlarında özellikle son dönemde yaptığı yenilikler ve mimari değişiklikleri ile NVIDIA’nın AMD ekran kartlarının birkaç adım önüne geçtiğini söylersek sanırım yalan atmış olmayız. Yine de performanstan biraz olsun ödün vererek, fiyat performans canavarı bir ekran kartı almak isterseniz, AMD kucağını açmış sizi bekliyor olacaktır.

Ekran Kartı Seçiminde Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

 • Model ve Seri
 • Bellek Hızı
 • Çekirdek Hızı
 • Ram
 • Bit
 • Soğutma Özelliği

İşlemci

Bir oyun bilgisayarı toplarken veya satın alırken ekran kartından sonra en çok dikkat etmeniz gereken ikinci detay işlemcidir. Kesinlikle üst seviye bir işlemciye sahip olmalısınız. Bu konuda ise sizi bu sektörün iki devi olan Intel ve AMD karşılayacaktır. Bütçeniz üst düzey bir Intel işlemci almaya yeterliyse kesinlikle tercihinizi Intel’den yana kullanmalısınız. Intel’in son dönemde geliştirmiş olduğu Turbo Boost teknolojisi oyun anlamında bilgisayarınıza efsanevi bir performans sergiletecektir. Şüpheniz olmasın. Intel’in i7 ve i9 işlemci serileri oyuncular tarafından uzun süredir oldukça rağbet görmekte. İşlemci konusunda da ekran kartında olduğu gibi performanstan biraz kısıp fiyat & performans ürünü satın almak isterseniz Intel yerine AMD işlemcilere ( Ryzen serisi) yönelebilirsiniz.

İşlemci Seçiminde Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

 • İşlemci Nesili
 • Çekirdek Sayısı
 • Önbellek
 • Veri Yolu Hızı

Depolama Birimi

Ekran kartı ve işlemciden sonra bilgisayarınızın oyun performansını büyük ölçüde etkileyecek en önemli etken kesinlikle depolama birimidir. Geleneksel HDD’ler yerine şimdinin ve geleceğin teknolojisi olan SSD’leri tercih etmelisiniz. Yüksek kaliteli bir SSD bilgisayarınızın işlem gücünü önemli ölçüde arttıracak, oyun performansı konusunda size büyük fayda sağlayacaktır.

SSD Seçiminde Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

 • Kapasite
 • Anakart İle Uyumluluğu
 • Okuma & Yazma Hızı

Soğutma

Oyun bilgisayarları yüksek işlem güçleri ve yoğun kullanımları nedeniyle kısa sürede oldukça fazla ısınabilen donanımlara sahip bilgisayarlardır. Oyun oynadığınız esnada ani ve kritik FPS düşüşleri olmaması, donanımlarınızın yavaş yavaş ısıdan dolayı zarar görmemesi için kesinlikle güzel bir soğutma sisteminiz olmalıdır. Alacağınız donanımların kullanıcı yorumlarına ısınma anlamında dikkat edebilir, soğutma teknolojilerine dikkat edebilirsiniz. Dilerseniz ise sonradan bilgisayarınıza güzel bir soğutma sistemi ekleyebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*