Beyni Taze ve Zinde Tutmanın Yolları | Sonsuz Teknoloji Beyni Taze ve Zinde Tutmanın Yolları | Sonsuz Teknoloji

Beyni Taze ve Zinde Tutmanın Yolları

Taze beyin

 

Yıllar geçtikçe beyin sağlığınızı düşünmeye başlamak zorundasınız. Demans ve Alzheimer hastalıkları günümüzde o kadar yaygınlaşıyor ki, beyninizi nasıl genç ve zinde tutacağımızı bilmemiz gerekir. İşte, dumblittleman.com haberine göre beyninizi hızlı yaşlandırmaktan alıkoyacak yollar;

Eğlenceli oyunlar

Beyin egzersizi yapmak eğlenceli ve kolaydır. Beyninizi uyarmak ve daha fazla dopamin salmak için su doku gibi beyni dinç tutucu gibi oyunlar oynayın. Zihinsel teşvik, beyni dinç yaşta bırakmanın bir yolu olabilir. Vücudunuzun her kasında olduğu gibi beynimizin de kullanılması gerekiyor, bu nedenle düzenli olarak bulmaca oyunları yapma alışkanlığı edinin.

Egzersiz

Vücudun hareketli olması beyne da iyi gelir. Artan kan dolaşımı kafamıza daha iyi bir oksijen kaynağı sağlar. Bu beynimizin gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur. Spor salonunda egzersiz yapın ve vücudunuzu gün boyunca hareket ettirmeye çalışın. Masa başı bir işiniz varsa, her 20 dakikada bir mola verin ve ayakta durup hareket edin.

Sağlıklı Beslenme

Beslenmenizi, beyniniz için iyi olan yiyeceklerle yapmayı tercih edin. Yüksek düzeyde antioksidan içeren gıdalar iyi bir beyin gıda olarak kabul edilir. Omega 3 ve 6 içeren gıdalar da öyledir. Ayrıca dehidrasyonu önlemek için bol su almaya da özen gösteriniz.

Kan şekeri seviyesi

Kan şekeri seviyesini dengede tutarsanız, beyninize fayda sağlayacaktır. Daha enerjik hissedeceksin. Daha fazla enerji ile daha net düşünebilirsiniz ve egzersizden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacaktır. Bu, iyi bir motivasyon ve ilham döngüsüne yol açar.

Sigara içmeyin

Sigaranın beyine zarar verdiğini biliyor muydunuz? Beynin bellek, algı ve dilden sorumlu bölümlerine zarar verebilirler. Bu alanlardaki beyin kapasiteniz zayıflarsa, kaçınılmaz olarak olduğunuzdan daha yaşlı olarak görünürsünüz. Bu yüzden sigara içmeye asla başlamaz ve eğer sigara içiyorsanız şimdi bırakın.

Gülümse

En son ne zaman güldün? Gülmek ve gülümsemek insan için iyidir. Bunlar genç kalmanıza yardımcı olacak şeylerdir. Eğer arkadaşlarınız komik değilse, vücudunuzdaki yararlı hormonları salacak sağlıklı bir kahkaha atmak için şimdi ve sonra gülebileceğiniz bir şeyler bulun.

Uyku

Beyin kimyasallarını yenilemek için uyuyalım. Uyku esnasında beyin, günün tüm olaylarıyla meşgul olur. Uyku, beynin sağlıklı ve işlevsel kalması için önemlidir. Erken yatmaya çalışabilir ve gün boyunca dinç olabilirsiniz.

Tatil

Manzara değişikliği gibi çevresel bir değişiklik yapın.  Sadece siz değil eşiniz ve çocuklarınız da bundan memnun olacak ve fayda görecektir.

Ufak bir tatile çıkın ve tüm iş ve sorunlarını geride bırakın. GPS kullanmadan gideceğiniz yeri bulmak için insanlara sora sora gitmek iyi gelebilir.

Evcil hayvan

Hayvanlar duygusal sağlığımız için çok iyidir. Evde beslenen hayvanınız size günlük doyum verecektir. Uzun yürüyüşlere çıkmak, evcil hayvanınızın hareketlerine gülmek ve sevgiyi paylaşmak genç ve taze kalmanıza yardımcı olur.

Bir yorum bırakınız...

*

Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...