Beyni Taze ve Zinde Tutmanın Yolları | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Beyni Taze ve Zinde Tutmanın Yolları

Taze beyin

 

Yıllar geçtikçe beyin sağlığınızı düşünmeye başlamak zorundasınız. Demans ve Alzheimer hastalıkları günümüzde o kadar yaygınlaşıyor ki, beyninizi nasıl genç ve zinde tutacağımızı bilmemiz gerekir. İşte, dumblittleman.com haberine göre beyninizi hızlı yaşlandırmaktan alıkoyacak yollar;

Eğlenceli oyunlar

Beyin egzersizi yapmak eğlenceli ve kolaydır. Beyninizi uyarmak ve daha fazla dopamin salmak için su doku gibi beyni dinç tutucu gibi oyunlar oynayın. Zihinsel teşvik, beyni dinç yaşta bırakmanın bir yolu olabilir. Vücudunuzun her kasında olduğu gibi beynimizin de kullanılması gerekiyor, bu nedenle düzenli olarak bulmaca oyunları yapma alışkanlığı edinin.

Egzersiz

Vücudun hareketli olması beyne da iyi gelir. Artan kan dolaşımı kafamıza daha iyi bir oksijen kaynağı sağlar. Bu beynimizin gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur. Spor salonunda egzersiz yapın ve vücudunuzu gün boyunca hareket ettirmeye çalışın. Masa başı bir işiniz varsa, her 20 dakikada bir mola verin ve ayakta durup hareket edin.

Sağlıklı Beslenme

Beslenmenizi, beyniniz için iyi olan yiyeceklerle yapmayı tercih edin. Yüksek düzeyde antioksidan içeren gıdalar iyi bir beyin gıda olarak kabul edilir. Omega 3 ve 6 içeren gıdalar da öyledir. Ayrıca dehidrasyonu önlemek için bol su almaya da özen gösteriniz.

Kan şekeri seviyesi

Kan şekeri seviyesini dengede tutarsanız, beyninize fayda sağlayacaktır. Daha enerjik hissedeceksin. Daha fazla enerji ile daha net düşünebilirsiniz ve egzersizden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacaktır. Bu, iyi bir motivasyon ve ilham döngüsüne yol açar.

Sigara içmeyin

Sigaranın beyine zarar verdiğini biliyor muydunuz? Beynin bellek, algı ve dilden sorumlu bölümlerine zarar verebilirler. Bu alanlardaki beyin kapasiteniz zayıflarsa, kaçınılmaz olarak olduğunuzdan daha yaşlı olarak görünürsünüz. Bu yüzden sigara içmeye asla başlamaz ve eğer sigara içiyorsanız şimdi bırakın.

Gülümse

En son ne zaman güldün? Gülmek ve gülümsemek insan için iyidir. Bunlar genç kalmanıza yardımcı olacak şeylerdir. Eğer arkadaşlarınız komik değilse, vücudunuzdaki yararlı hormonları salacak sağlıklı bir kahkaha atmak için şimdi ve sonra gülebileceğiniz bir şeyler bulun.

Uyku

Beyin kimyasallarını yenilemek için uyuyalım. Uyku esnasında beyin, günün tüm olaylarıyla meşgul olur. Uyku, beynin sağlıklı ve işlevsel kalması için önemlidir. Erken yatmaya çalışabilir ve gün boyunca dinç olabilirsiniz.

Tatil

Manzara değişikliği gibi çevresel bir değişiklik yapın.  Sadece siz değil eşiniz ve çocuklarınız da bundan memnun olacak ve fayda görecektir.

Ufak bir tatile çıkın ve tüm iş ve sorunlarını geride bırakın. GPS kullanmadan gideceğiniz yeri bulmak için insanlara sora sora gitmek iyi gelebilir.

Evcil hayvan

Hayvanlar duygusal sağlığımız için çok iyidir. Evde beslenen hayvanınız size günlük doyum verecektir. Uzun yürüyüşlere çıkmak, evcil hayvanınızın hareketlerine gülmek ve sevgiyi paylaşmak genç ve taze kalmanıza yardımcı olur.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...