Doxxing Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Doxxing Nedir?

doxxing

Doxxing, bir kişinin özel bilgilerinin İnternet ortamında çevrimiçi olarak toplanması ve yayınlanmasıdır.  Teknik olarak yasa dışı olmasa da, çoğu insan tarafından taciz olarak nitelendiriliyor ve suç işlenmiş örnekleri vardır. Bir çok yerde bir “X” olmadan “Doxing” olarak da ifade edilir.

Doxxing, genellikle gerçek hayatta tacize benzer, hedef  olmadıkça güvendesiniz. Genellikle YouTubers ve sosyal medya ünlüleri gibi İnternet ünlüleri hedef olur. Küçük bir İnternet hesaplarınız varsa endişelenmenize gerek olmayabilir, ancak bugünlerde özellikle siyasi tartışmalardan dolayı hedef olabilirsiniz. Twitter ve Facebook gibi sitelerde yanlış bir mesaj, sizinle aynı fikirde olmayan kişilerden nefret dalgasını tetikleyebilir. Doxxing, kısaca İnternet üzerinden özellikle Popüler sosyal platformla üzerinden kişi hakkında özel ve kişisel bilgilerini kullanarak taciz ve rencide etmek amaçlı saldırılardır.

Bu saldırı her ne kadar saldırılar her ne kadar üzerine olsa da bu tür saldırılar gençler üzerinde de çok fazla olumsuz etkiler oluşturmuştur. Gençlerin okul çevresinde özel bilgileri kullanılarak İnternet ortamında küçük düşürülmesinden dolayı intihara neden olay örnekleri çok fazladır.

Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Doxing olaylarının büyük çoğunluğu kişisel bilgilerinizi sosyal medya sitelerinden toplayan insanlardır, gerçek bilgisayar korsanlıkları değillerdir. Bunu engellemek zor, çünkü insanlar genellikle çevrimiçi olarak çok fazla bilgi paylaşıyor. Bu nedenle bu bilgiler herkes tarafından toplanabilir. Özel bir bir yeteneğe gerek yoktur. Bundan korunmanın tek yolu kendiniz hakkınızda çok fazla özel ve kişisel bilgilerinizi sosyal platformda paylaşmamaktır. Ne kadar önlem alsanız da bazı bilgilerinize ulaşılması muhtemeldir.

Örneğin, doğum gününüzü Facebook profilinizde gizlemiş olsanız bile, insanlar bunu zaman çizelgesinden “Mutlu yıllar” yazan tarihin sizin doğum gününüz olduğunu anlayacaklardır. Doğum günü öğrenildikten sonra diğer sitelerdeki verilere daha kolay ulaşmak için önemli bir bilgi öğrenilmiş olur. Doğum gününüz herkese açık asla yapmayın. Bir çok özel bilginiz sosyal platformda gizli olarak kalmasında fayda vardır.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...