Doxxing Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Doxxing Nedir?

doxxing

Doxxing, bir kişinin özel bilgilerinin İnternet ortamında çevrimiçi olarak toplanması ve yayınlanmasıdır.  Teknik olarak yasa dışı olmasa da, çoğu insan tarafından taciz olarak nitelendiriliyor ve suç işlenmiş örnekleri vardır. Bir çok yerde bir “X” olmadan “Doxing” olarak da ifade edilir.

Doxxing, genellikle gerçek hayatta tacize benzer, hedef  olmadıkça güvendesiniz. Genellikle YouTubers ve sosyal medya ünlüleri gibi İnternet ünlüleri hedef olur. Küçük bir İnternet hesaplarınız varsa endişelenmenize gerek olmayabilir, ancak bugünlerde özellikle siyasi tartışmalardan dolayı hedef olabilirsiniz. Twitter ve Facebook gibi sitelerde yanlış bir mesaj, sizinle aynı fikirde olmayan kişilerden nefret dalgasını tetikleyebilir. Doxxing, kısaca İnternet üzerinden özellikle Popüler sosyal platformla üzerinden kişi hakkında özel ve kişisel bilgilerini kullanarak taciz ve rencide etmek amaçlı saldırılardır.

Bu saldırı her ne kadar saldırılar her ne kadar üzerine olsa da bu tür saldırılar gençler üzerinde de çok fazla olumsuz etkiler oluşturmuştur. Gençlerin okul çevresinde özel bilgileri kullanılarak İnternet ortamında küçük düşürülmesinden dolayı intihara neden olay örnekleri çok fazladır.

Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Doxing olaylarının büyük çoğunluğu kişisel bilgilerinizi sosyal medya sitelerinden toplayan insanlardır, gerçek bilgisayar korsanlıkları değillerdir. Bunu engellemek zor, çünkü insanlar genellikle çevrimiçi olarak çok fazla bilgi paylaşıyor. Bu nedenle bu bilgiler herkes tarafından toplanabilir. Özel bir bir yeteneğe gerek yoktur. Bundan korunmanın tek yolu kendiniz hakkınızda çok fazla özel ve kişisel bilgilerinizi sosyal platformda paylaşmamaktır. Ne kadar önlem alsanız da bazı bilgilerinize ulaşılması muhtemeldir.

Örneğin, doğum gününüzü Facebook profilinizde gizlemiş olsanız bile, insanlar bunu zaman çizelgesinden “Mutlu yıllar” yazan tarihin sizin doğum gününüz olduğunu anlayacaklardır. Doğum günü öğrenildikten sonra diğer sitelerdeki verilere daha kolay ulaşmak için önemli bir bilgi öğrenilmiş olur. Doğum gününüz herkese açık asla yapmayın. Bir çok özel bilginiz sosyal platformda gizli olarak kalmasında fayda vardır.

Bir yorum bırakınız...

*

mobil internet

Android Telefonlarda Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırır?

Mobil internet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte, birçok kullanıcı da işlerini akıllı cihazlarından ...
Honor Play 4 Pro

Üst Düzey Özelliklere Sahip Akıllı Telefon Honor Play 4 Pro Tanıtıldı

Huawei firmasının alt markası olarak bilinen Honor şirketi, düzenlediği özel lansman kapsamında ...
windows 10 ağ

Windows 10 Bilgisayarda Görev Çubuğu Düzenleme

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarlarda görev çubuğu,  bilgisayar kullanımında en önemli özelliklerden ...
samsung akıllı telefon

Bütçe Dostu Telefon Samsung Galaxy M01 Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, geçtiğimiz günlerde düzenlediği lansman kapsamında bütçe dostu yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
Lenovo Legion

Lenovo Legion Özellikleri Belli Oldu

Lenovo firması, yeni oyuncu telefonu Lenovo Legion için çalışmaları sürdürüyor. Oldukça güçlü ...
Ağ güvenliği

Ağ Güvenliği Nedir Nasıl Sağlanır?

Ağ güvenliği konusu gelişen teknolojilerle birlikte her geçen gün daha önemli hale ...
adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...