Doxxing Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Doxxing Nedir?

doxxing

Doxxing, bir kişinin özel bilgilerinin İnternet ortamında çevrimiçi olarak toplanması ve yayınlanmasıdır.  Teknik olarak yasa dışı olmasa da, çoğu insan tarafından taciz olarak nitelendiriliyor ve suç işlenmiş örnekleri vardır. Bir çok yerde bir “X” olmadan “Doxing” olarak da ifade edilir.

Doxxing, genellikle gerçek hayatta tacize benzer, hedef  olmadıkça güvendesiniz. Genellikle YouTubers ve sosyal medya ünlüleri gibi İnternet ünlüleri hedef olur. Küçük bir İnternet hesaplarınız varsa endişelenmenize gerek olmayabilir, ancak bugünlerde özellikle siyasi tartışmalardan dolayı hedef olabilirsiniz. Twitter ve Facebook gibi sitelerde yanlış bir mesaj, sizinle aynı fikirde olmayan kişilerden nefret dalgasını tetikleyebilir. Doxxing, kısaca İnternet üzerinden özellikle Popüler sosyal platformla üzerinden kişi hakkında özel ve kişisel bilgilerini kullanarak taciz ve rencide etmek amaçlı saldırılardır.

Bu saldırı her ne kadar saldırılar her ne kadar üzerine olsa da bu tür saldırılar gençler üzerinde de çok fazla olumsuz etkiler oluşturmuştur. Gençlerin okul çevresinde özel bilgileri kullanılarak İnternet ortamında küçük düşürülmesinden dolayı intihara neden olay örnekleri çok fazladır.

Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Doxing olaylarının büyük çoğunluğu kişisel bilgilerinizi sosyal medya sitelerinden toplayan insanlardır, gerçek bilgisayar korsanlıkları değillerdir. Bunu engellemek zor, çünkü insanlar genellikle çevrimiçi olarak çok fazla bilgi paylaşıyor. Bu nedenle bu bilgiler herkes tarafından toplanabilir. Özel bir bir yeteneğe gerek yoktur. Bundan korunmanın tek yolu kendiniz hakkınızda çok fazla özel ve kişisel bilgilerinizi sosyal platformda paylaşmamaktır. Ne kadar önlem alsanız da bazı bilgilerinize ulaşılması muhtemeldir.

Örneğin, doğum gününüzü Facebook profilinizde gizlemiş olsanız bile, insanlar bunu zaman çizelgesinden “Mutlu yıllar” yazan tarihin sizin doğum gününüz olduğunu anlayacaklardır. Doğum günü öğrenildikten sonra diğer sitelerdeki verilere daha kolay ulaşmak için önemli bir bilgi öğrenilmiş olur. Doğum gününüz herkese açık asla yapmayın. Bir çok özel bilginiz sosyal platformda gizli olarak kalmasında fayda vardır.

Bir yorum bırakınız...

*