Dual Core ve Quad Core Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Dual Core ve Quad Core Arasındaki Fark Nedir?

cpu

Dual Core Çift çekirdekli işlemci demektir. Çift çekirdekli işlemci iki tam yürütme çekirdeği olan bir merkezi işlem birimidir (CPU). Quad Core Dört çekirdekli işlemci demektir. Bu işlemci talimatları okuyabilen ve çalıştırabilen dört bağımsız merkezi işlem birimine sahiptir.

Bilgisayarların sürekli gelişimi daha hızlı, daha güçlü ve daha iyi olmasını gerektirir. Bu gereksinim, şirketlerin bilgisayarları daha hızlı ve daha güçlü işlemciler haline getirmenin yollarını bulmalarına neden oluyor. Bu sebepler, çift çekirdekli ve dört çekirdekli işlemciler gibi teknolojileri doğurdu. Çift çekirdekli ve dört çekirdekli işlemciler, çok çekirdekli işlemciler olarak da bilinir. Çift çekirdekli işlemci, iki tam yürütme çekirdeği olan bir merkezi işlem birimidir (CPU). Bu nedenle, iki işlemcinin, ön belleklerinin ve önbellek denetleyicilerinin tek bir yonga üzerindeki birleşik gücüne sahiptir. Bu, çift çekirdekli işlemcileri çoklu görevler için çok uygun hale getirir. Çift çekirdekli işlemciler, ön veri yoluna bağımsız bir ara birime sahip iki çekirdek içerir. Her çekirdeğin kendi ön belleği vardır. Bu, işletim sisteminin, yoğun görevleri paralel olarak yürütmek için yeterli kaynağa sahip olmasını sağlar.

Dört çekirdekli işlemciler, çift çekirdekten sonraki adımdır. Adına sadık olarak, dört çekirdekli, yönergeleri okuyabilen ve çalıştırabilen dört bağımsız merkezi işlem birimine sahip işlemcileri ifade eder. Dört çekirdekli işlemci, işlemci 1 ve 2’nin aynı ön belleğini paylaşacağı iki adet çift çekirdekli işlemci içerir.

Dört çekirdekli daha hızlı ve daha iyi bir teknoloji olmasına rağmen, bazı sınırlamalar da vardır. Dört çekirdeğin gerçek performansı genellikle dış problemlerden dolayı eksiktir. Böyle bir problem ısıdır, her çekirdek çalışırken çok fazla ısı üretir, bu nedenle dört çekirdek sıvı soğutma gibi güçlü bir soğutma önlemi gerektirir aksi durumda çekirdeğin toplam hızını düşürür. Bu, çekirdeklerin performansında bir düşüş sağlar. Soğutma sisteminiz iyi değilse işlemcinin gerçek performansını yakalayamazsınız. Ortaya çıkan bir başka sorun da, işlemci donanımın yükseltilmiş olmasına rağmen, diğer donanımın da işlemciyle eş değer olması gerekir.

  1. Redder m7 plus oyun deneymi nasıldır iyi mi

Bir yorum bırakınız...

*