Dünyanın İlk Robot Kiralama Servisi | Sonsuz Teknoloji

Dünyanın İlk Robot Kiralama Servisi

Dünyanın İlk Robot Kiralama Servisi

Birkaç gün önce İsrail ve Japonya merkezli iki şirketin ortaklığı ile kullanılan MasushiAl isimli şirket, müşterilerine kiralayabilecekleri işçi robotları hizmete sundu. MasushiAl isimli şirketin bünyesinde yer alan robotlar, yapılan işe göre ya da saatine göre fiyatlandırılarak; kişilere kiralanıyor.Günümüzde her ne kadar etkilerini pek hissetmesek de, ilerleyen dönemlerde ve yakın gelecekte robotların insanların yaptıkları işleri yapabileceklerini ve insanların işlerinden edebileceği su götürmez bir gerçek.

Oldukça yakın olan bu gerçeği biraz daha ciddiye alabilmeniz için örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz günlerde dünyada ilk kez kurulan yapay zekalı robotları kişilere sunan bir iş bulma bürosu kuruldu. İsrail ve Japonya iş birliği ile İsrail merkezli kurulan şirket, normal şartlarda insanların yaptığı yorucu ve zaman gerektiren işleri yapabilme yetisine sahip ve kolaylıkla üstlenebilen robotları, müşterilerine kiralıyorlar.

Dünyanın İlk Robot Kiralama Servisi

Dünyanın İlk Robot Kiralama Servisi

MusashiAı ismi verilen İsrail merkezli bu şirket, Japon Musashi Seimitsu ve SixAI ortaklığı sonucunda ortaya çıkan, yeni nesil teknoloji ve robot şirketlerinden biri. Şirket şimdilik müşterilerine yalnızca denetim robotları ve otonom forklift robotlar sunuyor.

MusashiAI isimli bu şirket, satış politikası olarak; robotları tamamen müşterilerine satmak yerinde, birkaç saatliğine ya da belirli bir süreliğine, yapılan görev sayısına göre ücret belirleyerek kiralıyor. Bu sayede müşteriler olması gerekenden daha az ücret ödeyerek; kiraladıkları robotlar sayesinde yapmaları gereken işi oldukça çabuk ve pratik bir şekilde halledebiliyorlar. Öte yandan şirket, bir robotu birden fazla kişiye kiralayabiliyor.

Dünyanın İlk Robot Kiralama Servisi

İsrail merkezli SixAI şirketinin kurucularından birisi olan Ran Poliakine, kiraladıkları robotların, insanlar gibi hareket ettiklerini ve iş yapabildiklerini yaptığı açıklamada dile getirdi. Ran Poliakine, robotların tamamen otonom olduklarını yani otomatikleştirilmediğini de aktardı. Yani şirket tarafından kiralanan her bir robot, kendilerine verilen görevleri yerine getirebilmek için, kendi yollarını kendileri belirliyor.

Aynı zamanda Japon asıllı Musashi Seimitsu, şirket başkanı ve CEO’su olan Hiroshi Otsuka, misyonlarının geleceğe daha da yakınlaşmak için adım atmak ve çabalamak olduğunu belirtti. Otsuka, görevlerinin ve yaptıklarının Japon üretim teknolojisi ve yapay zeka ile birleştirerek; dünyayı değiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bir yorum bırakınız...

*