Dünyanın İlk Televizyonu | Sonsuz Teknoloji

Dünyanın İlk Televizyonu

televizyon

Dünyadaki İlk televizyonu tarihi günümüz için artık çok eskilere dayanan bir teknolojidir. Günümüzde ise televizyon hayatımızın vazgeçilmesi arasındadır. Şuandaki neredeyse hemen hemen hiçbir neslin televizyonsuz bir hayatı olmamıştır. Televizyon tarihi çok geçmişe dayanmaktadır. Bu makalede sizlere Dünyadaki İlk televizyonu ne zaman kim tarafından icat edildi? İlk televizyon yayıyını ne zaman yapıldı? Yürkiye’ye televizyon ne zaman geldi ve ilk yayın ne zaman yapıldı? sorularına cevap bulacağız.

Dünyadaki İlk televizyonu 1926 yılında, İskoç mucit John Logie Baird tarafından icat edilmiştir. Dünyadaki ilk televizyon yayını 1926 yılında İskoç J.L. Baird’in kendi yaptığı aygıtta bir insan portresini 30 satırlık taramayla ufak bir ekranda yayınlayarak, ilk televizyon görüntüsünü elde etmiştir.

Bu buluş 1884 yılında Nipkow adlı bir alman öğrencinin çalışmalarına dayandırılarak gerçekleşmiştir. 1929′da BBC ilk televizyon deneme yayınlarına başladı. 1936 yılında da dünyanın ilk düzenli TV yayını başlatıldı.

Türkiye’ye Televizyon Ne Zaman Geldi

Türkiye’de 1966 ve 1967 yıllarında TRT kapalı devre olarak deneme yayınlarına başladı. 01.10.1967 ‘de Ankara Televizyonunun teknik deneme yayınları başladı.  31.01.1968 ‘de TRT Ankara Televizyonu deneme yayınlarına başladı.

Bir yorum bırakınız...

*