Gizlilik Politikası Nedir İşte Bilinmesi Gerekenler | Sonsuz Teknoloji Gizlilik Politikası Nedir İşte Bilinmesi Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Gizlilik Politikası Nedir İşte Bilinmesi Gerekenler

gizlilik politikas

Son yıllarda internet üzerinden yapılan işlemlerin artması ile gizlilik politikası ve işlemleri oldukça büyük önem kazanmıştır. İnternet üzerinde yapılan her işlemde kişilerin dolandırılma ve bilgilerinin izinsiz şekilde kullanılması riski söz konusudur. İşte bu tarz durumlar ile karşılaşmamak için gizlilik politikası olan siteler üzerinden işlem yapmak oldukça önemlidir.

O halde kişilerin gizlilik sözleşmesi kapsamında hangi haklara sahip olduğu, sitelerin sorumlulukları gibi birçok bilgiyi doğru şekilde öğrenmeleri gerekmektedir. Konu hakkında bilinmesi gereken bütün detaylar şu şekilde sıralanabilmektedir:

Gizlilik Politikası Nedir?

Gizlilik politikası, Veri Koruması Hukuku kapsamında siteyi ziyaret eden kişilerin kişisel bilgilerinin korunması adına hazırlanan giriş sözleşmesidir. İnternet siteleri kişilerin siteye girdikleri andan itibaren birçok bilgisine ulaşabilme imkanına sahiptir. Bu bilgiler kötü amaçla hareket edecek kişilerden korunma amaçlı özenle saklanmaktadır. Bu gizlilik koşullarını sağlayan siteler yapılan işlemler sırasında ya da sitede genel bildirim olarak gizlilik politikası içerisinde yer verirler. Bilhassa e-ticaretin yaygın olduğu son yıllarda özellikle ödeme esnasında alınan bilgiler o sitede güvenle muhafaza edilebilmelidir. Site sahibi; gizlilik politikası sözleşmesi içerisinde mutlaka bu verileri ne amaçla kullanacağını açıkça belirtmelidir. Kişiler işlemlerine onay verirken bu bilgileri tek tek okumalı ve bilgilerinin ne yönde kullanılacağını açık şekilde bilmelidir.

İnternet gizlilik politakası

Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası Hangi Bilgileri İçerir?

Site üzerinde yaptığınız işlemlerde özellikle satış konusunda bazı bilgilerin girişini yapmanız gerekmektedir. Google ve site yönetimi birden fazla türde bilgi saklar. Siteye girişte; konum bilgisi, ödeme işlemlerinde girdiğiniz kart bilgileri, cihaz bilgileri olduğu gibi depolanmaktadır. Bu kullanım koşullarına ait bilgiler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Site yönetimini sağlayan şirketin ticari ünvanı ilk maddede yer alır.
  • Şirketin, site kullanıcılarına ait kişisel bilgi ve verileri ne amaçla kullanacağına dair açıklayıcı bilgi olmak zorundadır.
  • Şirkete ait promosyon, reklam ve kampanya çalışmaları için bildirim gönderileceği hususu bildirilir. Kullanıcılara bu konuda seçim yapma hakkı verilir ve siteye üyelik bu çerçevede gerçekleşir.
  • Edinilen kişisel verilerin 3. Bir taraf ile paylaşılmayacağı açık ve net şekilde belirtilir.
  • Özellikle sistem ile ilgili çıkacak sorunlarla başa çıkmak adına kullanıcıların IP adresleri kayıt altına alınabilmektedir. Bu da açık ibare ile amacı ile beraber sözleşmede yer alabilir.
  • Kullanıcılara ait kimlik bilgileri kesinlikle başka kurum ya da şahıslarla paylaşılmamak üzere saklanmaktadır. Yine sözleşmede belirtilen bir diğer husus budur ki; kullanıcıların en çok önemsediği konulardan birisi de budur.

Gizlilik ve Güvenlik Politikası Önemi Nedir?

Gizlilik ve güvenlik politikası öncelikle Google için oldukça önemli bir kriterdir. Bilhassa Adsense hesabı açmak isteyen kişilerin başvurusunun onaylanması için öncelikli aranan koşullardandır. Burada bu kadar önemli olarak addedilmesindeki sebep; gizlilik konusunda prensipli bir site her zaman kullanıcı açısından güvenilirdir. Ziyaretçisinin bilgilerini güvenle saklayan bir site de asla Google’ ın gözünden kaçmayacaktır ve diğer sitelerden ayrı bir yere sahip olacaktır. Diğer bir bakışla, sitelerin aldıkları bilgileri güvenle saklaması kullanıcılar açısından devamlılığı getirir. Eğer bilgi kullanımı noktasında kullandığı siteden son derece güven alıyorsa kullanıcı başka sitelere asla geçiş yapmaz, çünkü öncelik her zaman güvenliktir.

Bir yorum bırakınız...

*

E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...