Gizlilik Politikası Nedir İşte Bilinmesi Gerekenler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Gizlilik Politikası Nedir İşte Bilinmesi Gerekenler

gizlilik politikas

Son yıllarda internet üzerinden yapılan işlemlerin artması ile gizlilik politikası ve işlemleri oldukça büyük önem kazanmıştır. İnternet üzerinde yapılan her işlemde kişilerin dolandırılma ve bilgilerinin izinsiz şekilde kullanılması riski söz konusudur. İşte bu tarz durumlar ile karşılaşmamak için gizlilik politikası olan siteler üzerinden işlem yapmak oldukça önemlidir.

O halde kişilerin gizlilik sözleşmesi kapsamında hangi haklara sahip olduğu, sitelerin sorumlulukları gibi birçok bilgiyi doğru şekilde öğrenmeleri gerekmektedir. Konu hakkında bilinmesi gereken bütün detaylar şu şekilde sıralanabilmektedir:

Gizlilik Politikası Nedir?

Gizlilik politikası, Veri Koruması Hukuku kapsamında siteyi ziyaret eden kişilerin kişisel bilgilerinin korunması adına hazırlanan giriş sözleşmesidir. İnternet siteleri kişilerin siteye girdikleri andan itibaren birçok bilgisine ulaşabilme imkanına sahiptir. Bu bilgiler kötü amaçla hareket edecek kişilerden korunma amaçlı özenle saklanmaktadır. Bu gizlilik koşullarını sağlayan siteler yapılan işlemler sırasında ya da sitede genel bildirim olarak gizlilik politikası içerisinde yer verirler. Bilhassa e-ticaretin yaygın olduğu son yıllarda özellikle ödeme esnasında alınan bilgiler o sitede güvenle muhafaza edilebilmelidir. Site sahibi; gizlilik politikası sözleşmesi içerisinde mutlaka bu verileri ne amaçla kullanacağını açıkça belirtmelidir. Kişiler işlemlerine onay verirken bu bilgileri tek tek okumalı ve bilgilerinin ne yönde kullanılacağını açık şekilde bilmelidir.

İnternet gizlilik politakası

Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası Hangi Bilgileri İçerir?

Site üzerinde yaptığınız işlemlerde özellikle satış konusunda bazı bilgilerin girişini yapmanız gerekmektedir. Google ve site yönetimi birden fazla türde bilgi saklar. Siteye girişte; konum bilgisi, ödeme işlemlerinde girdiğiniz kart bilgileri, cihaz bilgileri olduğu gibi depolanmaktadır. Bu kullanım koşullarına ait bilgiler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Site yönetimini sağlayan şirketin ticari ünvanı ilk maddede yer alır.
  • Şirketin, site kullanıcılarına ait kişisel bilgi ve verileri ne amaçla kullanacağına dair açıklayıcı bilgi olmak zorundadır.
  • Şirkete ait promosyon, reklam ve kampanya çalışmaları için bildirim gönderileceği hususu bildirilir. Kullanıcılara bu konuda seçim yapma hakkı verilir ve siteye üyelik bu çerçevede gerçekleşir.
  • Edinilen kişisel verilerin 3. Bir taraf ile paylaşılmayacağı açık ve net şekilde belirtilir.
  • Özellikle sistem ile ilgili çıkacak sorunlarla başa çıkmak adına kullanıcıların IP adresleri kayıt altına alınabilmektedir. Bu da açık ibare ile amacı ile beraber sözleşmede yer alabilir.
  • Kullanıcılara ait kimlik bilgileri kesinlikle başka kurum ya da şahıslarla paylaşılmamak üzere saklanmaktadır. Yine sözleşmede belirtilen bir diğer husus budur ki; kullanıcıların en çok önemsediği konulardan birisi de budur.

Gizlilik ve Güvenlik Politikası Önemi Nedir?

Gizlilik ve güvenlik politikası öncelikle Google için oldukça önemli bir kriterdir. Bilhassa Adsense hesabı açmak isteyen kişilerin başvurusunun onaylanması için öncelikli aranan koşullardandır. Burada bu kadar önemli olarak addedilmesindeki sebep; gizlilik konusunda prensipli bir site her zaman kullanıcı açısından güvenilirdir. Ziyaretçisinin bilgilerini güvenle saklayan bir site de asla Google’ ın gözünden kaçmayacaktır ve diğer sitelerden ayrı bir yere sahip olacaktır. Diğer bir bakışla, sitelerin aldıkları bilgileri güvenle saklaması kullanıcılar açısından devamlılığı getirir. Eğer bilgi kullanımı noktasında kullandığı siteden son derece güven alıyorsa kullanıcı başka sitelere asla geçiş yapmaz, çünkü öncelik her zaman güvenliktir.

Bir yorum bırakınız...

*

General Mobile GM 20 Pro

General Mobile, GM 20 Pro ve GM 20’yi Tanıttı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

General Mobile, internet üzerinden yaptığı lansman ile  GM 20 ve GM 20 ...
mobil veri harcama

Telefonda İnternet’ten Müzik Dinlemek ve Video İzlemek Ne Kadar İnternet Verisi Yer?

İnsanların, İnternet’ten akıllı telefonlarla video izleme ve müzik dinleme oranı her geçen ...
Clickjacking

Clickjacking Saldırısı Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Clickjacking, bilgisayar korsanları tarafından sıklıkça kullanılan bir güvenlik açığıdır. HTTP Frame güvenlik ...
lol elo boost nedir

Lol Elo Boost Nedir Ne İşe Yarar?

LoL ELO Boost’u deneyerek LoL oyunun da daha profosyonel üst liglere ulaşabilirsiniz ...
tiktok

TikTok’un Android MAC Kullanıcı Verilerini Topladığı İddiası

TikTok‘un, Android işletim sistemi cihazlardan kullanıcıların izni olmadan bir boşluk bularak cihazların ...
Honor MagicBook 14 SE

Honor, Uygun Fiyatıyla Dikkat Çeken Honor MagicBook 14 SE Yeni Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı

Huawei şirketinin alt markası olan ve son dönemlerde popülerliğini git gide arttıran ...
premium-pack

Photoshop İçin Efekt Programı-JixiPix Premium Pack

Herkesin merakla kullandığı ve yeni şeyler öğrendiği Photoshop programı için üretilmiş olan ...
hızlı şarj

Hızlı Şarj Zararlı Mı? Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte akıllı telefonlar da gelişiyor. Son ...