E-Posta Dolandırıcılığı Yöntemleri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji E-Posta Dolandırıcılığı Yöntemleri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

E-Posta Dolandırıcılığı Yöntemleri Nelerdir?

email dolandırıcılık

 

Dolandırıcıların kullandıkları birçok yöntem bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de e-posta yöntemiyle dolandırıcılıktır. Dolandırıcılar E-posta yöntemiyle kişisel bilgi, banka bilgisi, para gibi birçok bilgiye ulaşabilirler.

E-postanızı her gün kontrol ederek temiz tutun. Gelen postaların birçoğu spam’dır. Dolandırıcılar da size e-posta göndermiş olabilir. Dolandırıcılar e-posta yöntemi sayesinde en çok banka, miras, kimlik avı, virüsler, piyango hakkında posta göndererek birçok kişiyi dolandırıyor.

Banka Alışverişi

Bankalardan alışveriş yaparken e-postanızı vermiş olabilirsiniz. Hiçbir banka sizden kişisel bilginizi istemek için e-posta göndermez. Dolandırıcılar kişileri inandırmak için gönderdikleri postada profesyonel tasarım kullanırlar. Bankanın logosu, içeriği, mail adı gibi birçok şeyi taklit edecekleri için inanarak cevap vermiş olabilirsiniz.

Banka yöntemiyle kullanılan dolandırıcılık yönteminde gönderilen e-postada banka kartı ve kredi kartınızın süresi dolmaktadır. Lütfen kişisel bilgilerinizi e-posta yöntemiyle cevaplayarak gönderin. İkinci bire-posta’ysa banka veya kredi kartınızın limiti arttırılıyor. Bu işlemi yapmak için hesabınıza bir miktar para yatırmanız gerekiyor. Böyle gönderilen e-postalara itibar etmeyin ve cevaplamayın. Bankanıza ait kartlarda sorun yaşıyorsanız banka şubesine bildirin.

Miras Kaldı Yalanı

Bu dolandırıcılık yöntemi, 419 emails olarak karşımıza çıkıyor. Ailenizden birinin isimlerini kullanabilecekleri gibi zengin bir iş adamının ismini de kullanabilirler. Zengin kişi öldü. Mirasından faydalanmak istiyor musunuz? Bu şekilde gelen e-postayı cevapladığınızda, karşı taraf işlemlerin yapılabilmesi için sizden para isteyebilir.

Kimlik Bilgilerine Ulaşma

İnternet üzerinden yaptığınız alışveriş sitelerine üye olurken e-posta adresinizi vermiş olabilirsiniz. Dolandırıcılar bu sitelerin bire bir kopyasını kullanır. Siz de gönderilen linke tıklayarak alışveriş yaptığınızda, tüm bilgileriniz dolandırıcıların eline geçecektir.

Bilgisayar Virüsleri

Bilgisayarınızda bankacılık hizmetlerini kullanıyor olabilirsiniz. Bunu öğrenen dolandırıcılar bilgilerinizi öğrenmek için e-posta yöntemiyle virüs gönderir. Gönderdiği içerikler komik video, komik resim gibi içerikler olabiliyor.

Şans Oyunları

Dolandırıcıların birçoğu bu yöntemi uyguladığı için eskimiştir. İnsanların birçoğu hala bu e-postalara inanıp açıyor. Gelen e-postada bu şans oyunundan şu kadar para kazandınız, bilgisi yer alacaktır. Şans oyunları ile miras yöntemi bir birine benziyor. Şans oyunundan kazandığınız parayı almanız için, sizden bir miktar para yatırmanızı isteyeceklerdir.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...