Gmail Hesabı Android Telefondan Nasıl Kaldırılır? | Sonsuz Teknoloji

Gmail Hesabı Android Telefondan Nasıl Kaldırılır?

gmail-android

Android telefonları kullanabilmek için gmail hesabına ihtiyaç vardır. Telefon değişikliğinde veya farklı bir sebepten dolayı gmail hesabını kaldırmanız gerekebilir. Google hesabınızı kaldırdığınız zaman, telefonunuzda Google Haritalar, Google Play Store ve diğer uygulamalar gibi hizmetleri kullanamazsınız. Bu uygulamaları kullanabilmek için kesinlikle telefonunuzda bir gmail hesabı olması gerekir.

Cihazınızın “Ayarlar” menüsüne erişme adımları, Android sürümüne bağlı olarak biraz farklı olabileceğini belirtelim. Aşağıdaki adımlar Android 9 Pie’den  sonraki sürümlere göre anlatılmıştır. Eski sürümlerde hemen hemen aynı ifadelerdir.

Gmail Senkronizasyonunu Kapatma

Hesabınızı kaldırmadan önce senkronizasyonu kapataamanızda fayda vardır. Bunun için, cihazın “Ayarlar” menüsünü, uygulama sekmesine tıklayarak veya bildirim sekmesini aşağı sürükleyerek dişli simgesine dokunarak başlatın.

Cihaz ayarlarında, cihazınıza  bağlı olarak “Hesaplar” veya “Hesaplar ve Yedekleme” öğesini bulun ve basın.

Google hesabınızı bulun ve kişisel hesap ayarlarınıza erişmek için tıklayın.  “Hesabı Senkronize Et” veya “Hesap Senk.” Seçeneğini tıklayın. Gmail senkronizasyon ayarını bulun ve kapatmak için seçim düğmesine dokunun.

Gmail Hesabını Kaldırma

Gmail hesabınızı cihazınızdan kaldırmaya karar verirseniz, bunu birkaç basit adımda yapabilirsiniz.

Başlamak için, bildirim gölgesini aşağı doğru kaydırıp dişli simgesine dokunarak cihazınızın “Ayarlar” menüsünü açın.

“Ayarlar” menüsünde, “Hesaplar” öğesini bulup dokunun. Bu bölüm, sahip olduğunuz cihaza bağlı olarak “Hesaplar ve Yedekleme” veya benzer bir şey olarak belirtilmiş olabilir.

Google ayarlarınızı bulun ve hesap ayarlarınızı açmak için tıklayın. İşlemi başlatmak için “Hesabı Kaldır” a basın. Son bir kez “Hesabı Kaldır” ı tıklayarak kaldırmayı onaylamanız istenecektir.

Buna dokunduğunuzda, Gmail hesabınız cihazınızdan kaldırılır. Artık Gmail’de veya başka bir Google hizmetinde erişemezsiniz.

Gmail Hesabınızı Uzaktan Kaldırma

Android cihazınızı kaybettiyseniz veya çalındıysa, hesabınızı çevrimiçi olarak Google hesap ayarlarınızdan uzaktan kaldırabilirsiniz. Bunu yapabilmek için bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Cihaz yönet

Bilgisayardan Web tarayıcı üzerinden Google hesabından oturum açın.  Sol menüden “Güvenlik” seçeneğine tıklayın.

“Cihazlarınız” bölümüne gidin ve “Cihazları Yönet” i tıklayın.

Google hesabınızın giriş yaptığı cihazların listesini göreceksiniz. “Oturumu kapat”ı tıklayarak cihazınızdaki oturumu kapatabilirsiniz.

Cihazda hesabınızdan oturum açmak için tekrar şifre isteyecektir. Tedbirinizi daha fazla kuvvetlendirmek için Google hesabınızın şifresini değiştirin.

Bir yorum bırakınız...

*