E-Spor Sektörü Nedir ve Türkiye'deki Durumu | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

E-Spor Sektörü Nedir ve Türkiye’deki Durumu

E-SPOR

Teknoloji ile birlikte E-Spor ile isimlendirilmeye başlanan sektörde kariyer fırsatları da oluşuyor. Son yıllarda yeniden trend olan oyun sektörü, E-Spor oyuncuları yetiştirmekte ve onlara bir kariyer sunmaktadır. E-Spor tam olarak basitçe tanımıyla, online oyunlar üzerine kurulmuş bir spor dalıdır.

Sektörün Pazar Hacmi

2018 yılında tüm dünyada ki oyun sektörü cirosu yaklaşık 138 milyar dolar iken 2019 yılında ise 150 milyar dolarları gördü. Türkiye de ise 2018 yılında 853 milyon dolarlık bir pazar oluştu. 2019 yılında ise Türk lirası bazında bir artış var ancak dolar olarak bakınca çok ufak bir geri çekilme gözlemleniyor. 2019 yılında Türkiye’de oyun için harcanan para 830 milyon dolar civarında bulunuyor.

Oyuncu bazında bakıldığında da Türkiye’de aktif bir şekilde 30 milyon civarı oyuncu ile bulunurken bu rakam 2019 yılında 32 milyona yükseldi. Üstelik bu oyuncuların % 48’ i kadınlardan oluşmaktadır. Bu da büyük bir algının yıkıldığını gösteriyor. Oyun oynamak erkek işidir gibi klişelerden tamamen kurtulmuş olundu.

E-Oyun pazarı, taktik oyunu, savaş oyunu, araba yarışı gibi oynama oranı yüksek oyunlara ek olarak zihinsel oyunlar, kelime oyunları, kağıt oyunları dahilher türlü oyunu kapsamaktadır. Özellikle akıllı telefonlar ile birlikte oyun oynaması inanılmaz bir artış gösterdi. Yapılan bir araştırmada 100 ülke içinde telefonla en çok oynayan ülkelere bakıldığında Türkiye üst sıralarda yerini alıyor. Oyunların çıkış noktası olan Güney Kore’yi bile geride bırakmamız, oyunlara olan düşkünlüğümüzü gözler önüne seriyor.

E-spor turnuva

Oyun Oynuyoruz Ama Üretimde Neredeyiz

Daha önceki senelerde oyun üretimi Türkiye’de belli başlı firmalar tarafından yapılıyordu. Bu Türk firmaları yurt dışına açılarak büyük yatırımlar aldılar. Şimdi bu firmalarda ciddi bir artış olduğu gözlemleniyor. Oyun sektörü ve yazılım tarafının gelişmesinin en önemli kaynağı,orta ölçekli firmaların artmasıdır. Devlet tarafından desteklerinverilmesi ve gençlerin daha da bilinçlenmesi nedeniyle mobil oyun üretimi artış göstermiştir. Üstelik eğitim sisteminde oyun sektörü ile ilgili müfredatların olması da bu alanın gelişmesinde pay sahibi olmuşlardır. Üstelik bu firmalar sadece Türkiye‘de değil Global bazda üretim yapmaktadırlar. 2019 yılında sürekli top 10 listesinde kalma başarısı göstermiş Türk firmasının olması da buna çok iyi bir örnektir.

Girişimcilere tavsiye

E-Spor alanına yatırım yapmak isteyen insanlar öncelikle iyi bir ekip kurmalılar. Normal bir yazılım ekibi kurulması için en düşük 5 kişiye ihtiyaç vardır. Oyun türüne göre bu sayı artabilir. Yatırımcıların burada dikkat etmesi gereken en önemli nokta büyük çaplı bir oyun yerine daha basit oynanabilen tarzda oyunlara yönlenmesi gerekmektedir. Çünküçok kapsamlı bir oyun yapmak kolay olmadığı gibi milyon dolarların harcanmasına neden olur.Bunun içinde çok geniş ve profesyonel bir ekip ile dünyaya açılmak gerekir.

e spor maçları

Basit oyunlar ise şu anda en çok tercih edilen oyun türleridir. Çünkü bu oyunlar insanları esir etmez. İstedikleri anda istedikleri yerde, istedikleri kadar süre ile oynayabilirler. Özellikle akıllı telefonların çıkması ile bu oyunlar ciddi miktarlarda artış gösterdi. Strateji gerektirmeyen ve kafa boşaltmak için oynanabilen bu oyunlar yatırım yapacak girişimciler için öncelikli adım olmalıdır.

Oyun Sektöründeki Kariyer Fırsatları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte E-Oyun sektöründe ciddi bir tırmanış oldu. Eskiden insanlar çocukları ya popçu ya topçu olmalarını isterlerdi. Ancak düzen yavaş yavaş değişiyor ve aileler çocuklarını E-Oyun alanına yönlendiriyorlar. Bu alandaki oyunculara E-Sporcu adı veriliyor. E-Spor oyuncusu olabilmek için ise öncelikle iyi oyun oynayabilmek gerekir. Sürekli antrenman yaparak gelişim halinde olunmalı. Tıpkı futbol takımı gibi uyum içinde ekibin bir parçası olmayı becerebilmeli. Biraz sabırla herkes E-Sporcu olabilir.

e-spor yaışma

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı E-Spor Federasyonu bulunmaktadır. Burada 2019 yılı rakamına göre 85 Lisanslı takım bulunuyor. Bu takımların için Fenerbahçe, Galatasaray gibi spor kulüplerinin de kurduğu takımlar yer almaktadır. Bu takımlar ve E-Spor oyuncuları her geçen gün hızla artmaktadır.

Lisanslı oyuncular profesyonel olduktan sonra maşa bağlanıyorlar. Oyuncunun yetenekleri ile bu rakamlar değişiklik gösterebilir. E-Spor oyuncuları, futbolcular gibi başka bir ülkeye ve takıma transfer olabiliyorlar. Ancak burada gençler çok büyük hayallere kapılmamalılar. Çünkü E-Sporcu olmak çok büyük yetenek isteyen bir durumdur. Yani tüm hayatını sadece bu amaç uğruna yönlendirmesi doğru bir davranış olmayacaktır. Yine hayallerin peşinden koşmalı ama hayatın tamamını buraya endekslememek gerekiyor.

E-Sporda Kodlamanın Önemi

E-Oyun sektöründe sadece E-Sporcu olmak için bulunulmaz. Kodlama ve yazılım bilmek pek çok şeyin temelini oluşturuyor. Öyle ki yazılım bilen bir oyuncu taktiksel ve strateji anlamında çok daha başarılı oluyor. Kodlama bildiği halde de başarılı olamayacak oyuncular mutlaka olacaktır. Ancak bu sektör o kadar geniş ki oyuncu olamamak bir hayal kırıklığına sebep olmamalıdır. Çünkü bunun satış pazarlaması, tasarımı gibi pek çok alanı da bulunuyor. Kodlama bilme sayesinde E-Spor sektöründe mutlaka kendinize yer bulabilirsiniz. O sebeple kodlama ve yazılımı bilmek, öğrenmek şarttır.

Bir yorum bırakınız...

*

McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...
bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...
footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...