Unicorn Girişimcilik Ne Demek? | Sonsuz Teknoloji

Unicorn Girişimcilik Ne Demek?

Girişimcilik Alanında Unicorn Olmak

Girişimcilik alanının günden güne geniş kapsamlı bir hal alması bazı terminolojilerin ortaya çıkmasına da yardımcı olmuştur. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sık karşımıza çıkan Unicorn tanımı, bu alanın en sık kullanılan terimlerinin başında gelmektedir. Tek boynuzlu atı simgeleyen ve mitolojide de önemli bir yeri olan bu terim, ticari alanda da etkili bir şekilde kullanılıyor. Unicorn olmak terimine daha da yakından bakmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

TİCARİ ALANDA TEK BOYNUZLU AT

Unicorn olmak, en basit tanımıyla değeri 1 milyar doların üzerine çıkan şirketlere veril en bir isimdir. Ünlü yatırımcı Aileen Lee tarafından ilke kez 2013 yılında ortaya atılan bu tabir, günümüzde daha etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Herhangi bir sektörde hizmet vermekte olan bir girişim firması eğer 1 milyar dolar ve üzeri bir servete sahipse bu unvanı alabiliyor. Yapılan araştırmalar neticesinde ise en fazla Unicorn şirket Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkıyor. Özellikle 2000 yıllarında büyük ataklar gerçekleştiren ünlü şirketler bu tabirle ifade edilebiliyor. Günümüzde bu unvanı en iyi şekilde taşıyan yeni girişimlerin başında ise Uber geliyor.

TÜRKİYE’DE UNİCORN ŞİRKET VAR MI?

Unicorn olmak tabiri ülkemiz için oldukça yeni ve henüz kullanılmayan bir tabirdir. Çünkü Türkiye’den çıkan herhangi bir 1 milyar dolar üzeri girişim firması ne yazık ki bulunmuyor. Fakat son günlerde yapılan tetkikler neticesinde “Salt Bae” akımı ile ünlenen ünlü restoranlar zinciri Nusr-et’in bu alanda ilerleyen en güçlü girişim örneği olduğu da dile getiriliyor. Yani bu büyüme hızıyla devam ederse Nusr-et, yakında Türkiye’nin ilk Unicorn şirketi olabilir.

Ülkemizde henüz pek kullanılmayan bu kavramın en sık kullanıldığı ülkelerin başında Amerika, Çin, İngiltere, Hindistan, İsrail, Almanya, Japonya, Endonezya, Fransa, Filipinler ve Avustralya geliyor.

Unicorn olmak tabirinin bir üst versiyonu olan ve değeri 10 milyar doları aşan firmalara verilen bir unvan olan Decacorn da bu alanda oldukça dikkat çeken terimlerin başında geliyor.

Bir yorum bırakınız...

*