Ebook Nedir? EPUB, MOBI ve AZW Nasıl Okunur? | Sonsuz Teknoloji

Ebook Nedir? EPUB, MOBI ve AZW Nasıl Okunur?

e-book

E-kitaplar bir dönem popüler olsa da e-kitap satışları son birkaç yıldır düşüş gösteriyor. Ancak Bir e-kitabın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Ebook Nedir?

Ebook elektronik kitap kısaltmadır. En saf haliyle, bir e-kitap dijital biçimde mevcut olan herhangi bir kitabı ifade eder. Bir e-kitap, içerikler, bölümler, resimler, grafikler, referanslar, kaynakçalar ve daha fazlasını içeren normal bir kitapla aynı öğeleri içerebilir.

Uygulamada, bir e-kitabı diğer tüm metin tabanlı elektronik belgelerden ayıran birkaç şey vardır. E-kitaplar düzenlenemez. Yeniden akıtılabilir bir belge, üzerinde görüntülenen cihaza bağlı olarak görüntülenme biçimini uyarlayabilir. Bu, aynı EPUB dosyasının Kindle, Nook, dizüstü bilgisayar veya başka bir cihaz kullanmanıza bağlı olarak farklı görüneceği anlamına gelir.

Yeniden akıtılabilir kuralın istisnası PDF’dir. Bugün, çoğu kişi PDF formatında dağıtılan kitapları “gerçek” e-kitap olarak kabul ediyor. PDF’ler sabit yerleşimlidir; yani, bir PDF’yi özel bir ereader’da görüntülerken biçimlendirme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Son olarak, bir e-kitap dijital olduğundan, kağıt kitaplarda bulunmayan bazı köprüler, ayarlanabilir yazı tipleri ve metin boyutları ve hatta video gibi özellikler sunabilir.

Ebook Nasıl Okunur?

Bir e-kitabı okumak için iki şeye ihtiyacınız vardır; bir e-kitap dosyası ve bir e-kitap okuyucu. Okumak için e-kitap indirebileceğiniz şirket sıkıntısı yoktur. İnternet’te çok fazla dijital kitap mevcuttur.

Ebook Okuyucu Seçmek

Bir e-kitap okuyucu veya ereader birçok şekilde olabilir. Özel bir e-kitap okuyucusu iseniz  özel bir ereader cihazı satın almanız iyi fikirdir. Gerçi artık akıllı telefonlar da bu işi görmektedir. Android ve masaüstünde e-kitap okuyucu uygulamalarını kullanmayı da deneyebilirsiniz. En çok tercih edilen Android ereader uygulamalarından bazıları Bookari, Wattpad ve FBReader PC’deki en iyi e-kitap okuyucuları Icecream Ebook Reader, Bibliovore ve Kindle’ın kendi uygulamalarıdır.

E-kitap formatları dünyası kafa karıştırıcı bir yer. Bir noktada karşılaşabileceğiniz birkaç format vardır. Her biri farklı özelliklere sahiptir ve çeşitli amaçlar için kullanılır. Bununla birlikte, en yaygın üç e-kitap formatı  EPUB, MOBI ve AZW.

MOBI

MOBI, 2000 yılında eski OEB (Open Ebook) formatının bir çatalı olarak hayata başladı. Sunucular resmi olarak çevrimdışı olsa da, çoğu ana e-kitap okuyucu hala mevcut olan milyonlarca eski MOBI e-kitap nedeniyle biçimlendirme desteklenmektedir.

EPUB

EPUB standart olarak kullanmakta ve açmakta serbesttir. Satıcıdan bağımsız format, dünyadaki en yaygın e-kitap formatıdır. EPUB dosyaları hemen hemen her ereader ve ebook uygulamasında, büyük bir istisna dışında Kindle e-kitap okuyucuları üzerinde okunabilir. Birkaç farklı yöntem kullanarak EPUB’u MOBI veya AZW’ye dönüştürmek mümkündür.

AZW

AZW, Amazon’un özel e-kitap formatıdır. MOBI’ye dayanarak, Amazon’un yaratıcısı Mobipocket’ı 2005 yılında satın almasının nedeni olduğuna inanılıyor. Amazon’dan satın alınan tüm e-kitaplar AZW veya AZW3 formatında teslim edilir.

Özetle

Bir e-kitap, bir kitabın, derginin veya çizgi romanın düzenlenemez, yeniden akıtılabilir, dijital sürümüdür. Özel okuyuculara, akıllı telefon uygulamalarına ve masaüstü bilgisayarlara e-kitap okuyabilirsiniz. E-kitaplar birçok çevrimiçi mağazada bulunmaktadır, ancak milyonlarca kitabı da ücretsiz olarak da indirebilirsiniz. Can sıkıcı, pek çok e-kitap formatı mevcut, hepsi de tüm okuyucular tarafından desteklenmiyor, ancak formatlar arasında dönüşüm mümkündür.

Bir yorum bırakınız...

*