Emoji ve Emoticon Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Emoji ve Emoticon Arasındaki Fark Nedir?

emoji emoticon

Emoji ile emoticon arasındaki temel fark, emoticon (ifade) öncelikle noktalama işaretlerinin kullanılmasıyla metnin dışında oluşturulduğu halde elde edilen duygu ifadeleridir, emoji’nin ise küçük bir resim kullanılarak yapılmasıdır.

Neredeyse herkes, aradaki farkı bilmiyor olsa bile, hayatında en az bir kez emoji ve emoticon (ifade) kullanmıştır.

Çoğu kişi emojiyi gülen yüz olarak tanımlamaktadır. Bir suratın, tipik olarak sarı renkte olan bir gülümseyen insansı yüzün stilize bir temsilini ifade ettiği belirtilmelidir. Diğer yandan bir emoji, çeşitli ifadeleri temsil edebilir; aslında, insan yüzleriyle sınırlı değildir. Pratik olarak her şey yüz ifadeleri, ortak nesneler, yerler ve hava koşulları ve hayvanlar dahil bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla bir emoji olabilir. Bazı modern emojiler de stilistik olarak yazılmış sözcükleri veya sayıları içerir.

Emojiler orijinal olarak Japonya’da geliştirildi ve popüler olarak Web sayfalarında veya anlık mesajlarda kullanıldı. Bir fikri ifade etmenin kelimeler kullanmadan duyguları anlatmanın daha kolay ve hızlı bir yoludur. Emoji en sonunda telefonların kullanımı için uyarlandı ve daha az karakter kullandıkça daha popüler hale geldi ve insanlar kelimeler kullanmaktan çok emojiyi daha çok kullandılar ve daha fazla karakter daha çok metin mesajı kullanmak anlamına geliyordu.

Bir emoticon (ifade) farklı bir şeydir. Bu “duygu simgesi” ifadesinin bir portesidir. Dolayısıyla bir duyguyu ifade eden bir simge olarak tanımlanabilir. Kullanıcının ifade etmek istediği duyguyu ifade etmek için  klavyede olan karakterleri kullanarak çeşitli şekillerde ifadeler oluşturmasıdır. Örnek olarak gülen yüz ifadesi için “:)” karakterlerinin kullanılmasıdır.

Bir emoji ile bir emoticon (ifade) arasındaki temel fark, bir ifadenin öncelikle noktalama işaretlerinin kullanılmasıyla metnin dışında oluşturulduğu halde, emoji’nin ise küçük bir resim, bir piktograf olması gerçeğidir.

Emoji ve Emoticon (ifade) Karşılaştırması:

Emoji Emoticon
Açıklama Emoji, ifadeler gibi kullanılır ve yüz ifadeleri, ortak nesneler, yerler ve hava tipleri ve hayvanlar da dahil olmak üzere çeşitli türlerde bulunur. Genellikle bir kişinin duygularını veya duygularını ifade etmek için yazılan noktalama işaretleri, sayılar ve harfler kullanarak bir yüz ifadesinin resimsel temsilidir.
Tanımlama Karakteristiği Kelimeler yerine bir şeyi temsil etmek için kullanılabilecek küçük bir resim Alfa sayısal karakterler kullanılarak oluşturulan yüz
Tür Resim Yazı
Amaç Kelimeleri kullanmadan duygu veya bir fikir ifade etmek Kelimeleri kullanmadan duyguyu ifade etmek

Bir yorum bırakınız...

*