Windows Bilgisayarı Kapatmıyor Sorunun Çözümü | Sonsuz Teknoloji Windows Bilgisayarı Kapatmıyor Sorunun Çözümü | Sonsuz Teknoloji

Windows Bilgisayarı Kapatmıyor Sorunun Çözümü

windows kapat

Windows, kapatma seçeneğine basmanıza rağmen bilgisayarınızı kapanmıyorsa bir yerlerde sorun var demektir. Bazen, bilgisayarda Windows kapatma sorununa neyin sebep olduğunu bulmak biraz zor olabilir. Bir uygulama, bir sistem sorunu veya aklınıza gelmeyen başka bir şey olabilir. Soruna her ne sebep olursa olsun, Windows kapatma sorununu onarmak için deneyebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu makalede Windows kapatma sorunun olası çözümlerinden bahsedeceğiz.

Windows Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmayı Deneyin

Bilgisayarınızın kapat butonu işe yaramıyorsa “Yeniden başlat” seçeneğini deneyebilirsiniz.  Bilgisayarınızı yeniden başlatabilirseniz, bilgisayarınız açık olan herşeyi kapatacak ve bilgisayarınızı temiz olarak açılacaktır. Bilgisayarınız yeniden açıldığında tekrar bilgisayarınızı kapatmayı deneyin. Yeniden başlat düğmesi halen çalışmıyorsa aşağıdaki adımları uygulamaya devam edin.

Windows’u Kapatmak için Komut İstemini Kullanın

cmd kapat

Windows bilgisayarını kapatmanın yaygın yollarından biri, Komut İsteminde komut kullanmaktır. Tek satırlık bir komut ile bilgisayarınızı kapatın. Komut istmeni açmak için Windows + R tuşlarına basarak “Çalıştır”ı açın ve açılan ekrandaki kutucuğa cmd yazarak Enter tuşuna basın. Açılan siyah ekrana aşağıdaki kodu yazın.

shutdown / s / f / t 0

Bu komut bilgisayarınızı hemen kapatacaktır. Komut sonundaki sıfır, bilgisayarın hemen kapanmasını sağlar. Saniye cinsinden belirtilen sayıdır. Buradaki sıfır sayısını değiştirerek kapanma işlemini zamanlayabilirsiniz. Daha detaylı anlatım için bakınız.

Açık Programları Kapatın

Bilgisayarın kapanmama sorunlarının en başında açık kalmış uygulamarın olmasıdır. Bilgisayarda bir program üzerinde çalışırken programı kapatırsınız ama aslında tam olarak kapanmayabilir arka planda çalışmaya devam ediyor olabilmektedir.Bilgisayarınızda arka planda çalışan programları kapatmak için;

Bilgisayarınızda Görev Yöneticisi‘ni açın.

görevi sonlan

Görevi yöneticisini açtıktan sonra ilk sekme olan “İşlemler” sekmesinde, yakın zamanda açtığınız veya yüklediğiniz programları listede görüyorsanız her işlemi seçin ve “Görevi sonlandır” düğmesine tıklayın. Listedeki her işlem için bunu yapmanız gerekir.

Bilgisayarın kapanması engelleyen programı sonlandırdığınızı düşünüyorsanız. Bilgisayarı normal kapatma işlemi ile kapatmayı tekrar deneyin.

Bilgisayarı Kapatmaya Zorla

Normal Başlat Menüsü kapatma işlemini gerçekleştirmiyorsa ve Windows kapanmazsa, zorla kapatma yöntemini kullanmanız gerekebilir. Zorla kapatma yöntemi bilgisayarın hangi durumda olduğuna bakılmaksızın bilgisayarınızı kapanmaya zorlar.

Çoğu bilgisayarda, bilgisayarı kapatmaya zorlamak için yapmanız gereken tek şey bilgisayarın Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutmaktır. Bilgisayarın kapandığını görene kadar güç düğmesine basılı tutun. Bu yapıldıktan sonra, bilgisayarınızı tekrar açmak için aynı Güç tuşuna tekrar bir kere basın.

 

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...