Black Friday Nedir ve Bizim için Önemi var mıdır? | Sonsuz Teknoloji

Black Friday Nedir ve Bizim için Önemi var mıdır?

kara cuma black

 

Black Friday son zamanlarda çok duymaya başladık.  Black Friday kavramının İngilizce olmasından da anlaşılacağı üzere bizim kültürümüzde yeri yok olmayan bir alış veriş tuzağıdır.

Amerika’da her yıl 23 Kasım’da düzenlenen Şükran Gününden sonra gelen ilk Cuma günü yapılan bir alışveriş etkinliğidir. Aynı zamanda 1932‘den bu yana Noel alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilir. İlk başta sadece Amerika’yı kapsayan özel bir gün olsa da Kanada ve İngiltere‘nin ardından tüm dünyaya yayılmıştır. Bizim Ülkemizde de bu sene popülerliği artmıştır.

Black Friday  Türkçe karşılığı “Kara Cuma”dır. İndirim oranları bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabildiği için bu etkinlik tehlikeli olabilmekteydi. Cuma gününe özel olarak ABD’de mağazalar kapılarını saat 05:00‘da açarlar ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar açık tutarlar.  Black Friday ifadesi hayatımıza girdi ancak %90’lık indirimleri göremedik.

Büyük indirimlerden kaynaklanan İnsanların izdihamı karşısında yaşanan yaralanma ve  olaylarından dolayı bu gün  “Kara Cuma” olarak anılır. Olaylar eskisi kadar olmuyor bunun sebebi de online alışveriş sitelerinin yaygınlaşmış olmasıdır. Arıca internet üzerinde Kara Cuma indirimleri çok daha erken tarihlerde başlıyor.

Black Friday, 24 Kasım 2017 günü ülkemizde ve dünyanın bir çok yerinde uygulandı. Ancak Ülkemizde %90’na varan indirimler göremedik. Her ülkenin farklı tarihlerde olan öğretmenler günü bizim ülkemizde Balck Friday’ın olduğu gün 24 Kasım 2017 günüydü. Maalesef Black Friday, öğretmenler gününden daha fazla ses getirdi. Bizim indirim yapmak için çok daha bir özel günümüz vardı. Bizim için de manevi anlamda “Kara Cuma” oldu.

 

Bir yorum bırakınız...

*