HTTPS Protokolü Nedir? Neden Gereklidir? | Sonsuz Teknoloji

HTTPS Protokolü Nedir? Neden Gereklidir?

Https internet ortamında sürekli karşımıza çıkan bir kısaltmadır. Eğer bu protokolün ne olduğunu merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

https neden gerekli

Https aslında siz fark etmeden daha önce birçok kez karşınıza çıkmıştır. İnternette gezinirken girdiğiniz web sitelerinde bu protokolün bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak tabi ki sizin bunu fark etmeniz oldukça zor çünkü bu ibare site adres URL alanın sol tarafında yer alıyor ve istediğinizde kontrol edilebiliyor. Ancak bu protokole sahip olmayan her siteyi fark edemeseniz de bazı sitelerde uyarı alabilirsiniz. Bu uyarı genellikle sitenin size güvenilir olmadığını söyler ve devam edip etmeyeceğinizi size sorar. İşte bu gibi durumlar aslında doğrudan bu protokol ile alakalıdır. Lafı daha fazla uzatmadan konuyu biraz daha detaylandırmaya çalışalım.

https

HTTPS Nedir?

Https (Hyper Text Transfer Protocol Secure) protokolü, internet sitelerinin güvenli olup olmadığını kontrol eden bir protokoldür. Bu protokole sahip olmayan tüm siteler güvensiz değildirler ancak https protololüne sahip olan siteler oldukça güvenilirlerdir. Protokolün çalışma prensibi aslında SSL sertifikası ile ilişkilidir. Bu protokolün çalışma mantığını detaylandırmadan önce biraz Http protokolünden bahsedelim. Bir iletişim protokolü olan Http, istemciyle sunucunun iletişimini sağlar.

Yani basitçe açıklamak gerekirse sizin tarayıcıya bağlanan cihazınız bir istemcidir. Cihazınızdan bir web sitesine giriş yapmak istediğinizde bu istemci Http aracılığıyla bir istek gönderir. Bu sinyal isteği sunucu olarak tabir ettiğimiz ana merkeze ulaşır ve durum kontrol edilerek yanıt alınır. Yani siteye giriş yapabilirsiniz veya yapamazsınız. İşte Http aslında bundan ibarettir ve basitçe bağlantı sağlar.

https nedir

İlgili: HTTP ve HTTPS Ne Demek ve Arasındaki Fark Nedir?

Ancak iş Https SSL kısmına geldiğinde işler biraz daha detaylı ve farklı hale bürünür. Bu protokolde de bağlantı sağlanır ancak her zaman direk bağlantı sağlanamaz. Çünkü protokolün asıl amacı sertifikayı kontrol etmekten geçer. Web sitelerinin sahip olabileceği SSL adında bir sertifika mevcuttur. Aslında bu sertifika sitenin güvenilir olup olmadığını belirtir. İstek üzerine alınabilen SSL, bazı web sitelerinde bulunmaz. İşte bu protokol SSL sertifikası olmayan sitelerde devreye girer ve siteye direk giriş engeller. Siteye girmeden önce ekranda bir uyarı belirir ve kullanıcıya bağlantının güvenli olmadığı bildirilir. Ancak isteğe göre siteye girişe devam edebilirsiniz. Bahsettiğimiz protokol özellikle e-ticaret siteleri için oldukça önemlidir.

İlgili: E-Ticaret ve SSL Sertifikası Nedir?

HTTPS Neden Gereklidir?

Https neden gereklidir sorusunun cevabı aslında çok basit. Eğer bir web sitesi sahibiyseniz veya yeni bir web sitesi açmak istiyorsanız bu protokol sizin için mutlaka gereklidir. Çünkü kullanıcılar siteye giriş yaparken bir uyarı aldıklarında endişeleneceklerdir ve siteden çıkış yapacaklardır. Ancak bu protokole sahip olduğunuzda kullanıcılar gönül rahatlığıyla sitenize giriş yapabilirler. Böylece ziyaretçi sayınız artmış olur ve sitenizin erişim potansiyelini net şekilde görebilirsiniz. Ayrıca belirtmek isteriz ki bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz bu protokol sizin için çok daha önemli. Çünkü kullanıcılar güvensiz bir siteden alışveriş yapmak yerine Https SSL güvencesine sahip bir siteden alışveriş yapacaklardır.

Bir yorum bırakınız...

*