En İyi Donanım Tespit Programları | Sonsuz Teknoloji

En İyi Donanım Tespit Programları

donanım

 

Bilgisayar sistemlerinin sahip olduğu donanımlar hakkında bilgiler veren uygulama önerisidir. Uygulamalardan kısaca bahsedilmiştir. İnceleme yazısı değil sadece listedir.

Sahip olduğunuz donanımlar sisteminizin nasıl çalıştığı ile direkt olarak ilgilidir. Sisteminizde neler olduğunu ve içerdiği özellikleri bilmek, güncellemeler ve onarımlar için gereklidir. Gerekli donanım olmadan yazılım işe yaramayacaktır. Sisteminiz hakkında bilgi edinmeniz için hazırladığımız en iyi donanım tespit programları yazımızı seveceğinizi umuyoruz.

Bilgisayarınızda tam olarak ne tür bir donanım bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız, donanım algılama araçlarını kullanmanız gerekir. Bu araçlar, işlemciniz, bellek hızlarınız, anakart yonga seti, grafik kartı ve daha pek çok şey hakkında size bilgi verecek.

System Spec

System Spec, geniş bir sistem taraması yaparak algıladığı tüm donanımları ve her birinin özellikleri hakkında tüm bilgileri görüntüler. Cpu, ses, bellek, Usb ve daha fazlası için ayrıntılı bilgiler sunar. Program çalışma hızı ve tutarlık konusunda ön plana çıkmaktadır.

HWInfo

HWInfo, en popüler ve en çok indirilen donanım algılama programları arasında ilk sırada yer alır. Ve bunun gayet iyi nedenleri vardır. Mümkün olan her donanım bileşeni hakkında çok kapsamlı bilgiler sunar.

CPU, sıcaklıklar, hızlar, ekranlar, bellek, grafik vb. hakkında ihtiyaç duyulan tüm bilgileri göstermektedir. 32 bit ve 64 bit sürümleri arasında bazı farklılıklar vardır, bu yüzden indirmeden önce bunları kontrol etmekte fayda var.

Speccy

Speccy, farklı sürümleri olan bir uygulama. Saat hızları, frekanslar ve bilmek istediğiniz diğer tüm donanım malzemeleri hakkında bilgi veriyor olmasıyla listeye girmeye hak kazandı.

System Information for Windows

System Information for Windows, Adından da anlaşılacağı gibi, bu araç özellikle Windows işletim sistemleri içindir. İstediğiniz tüm donanım bilgileri, Windows ve diğer yazılım bileşenleri hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri görüntüler.

Uygulama ek olarak ağ etkinliğiniz hakkında bazı bilgilere ulaşmanızı da sağlıyor. Ayrıca hız, bant genişliği göstergeleri vb. için testler de bulunduruyor.

PC Wizard

PC Wizard, ücretsiz popüler programlardan biridir. Diğer araçlardan daha fazla ve farklı özellikler sunar.

Tespit edilen donanımın normal gösterimi ve her bir bileşen hakkındaki bilgilerin yanı sıra, bu araç ayrıca belirli bilgisayar sistemleri için testler sunar.

Sıcaklıklardan fan hızlarına kadar her şeyi kontrol edebilir, kullanıcı adlarını ve şifrelerini bile çıkarabilirsiniz.

MemTest86

MemTest86, Windows’ta RAM’inizi test etmek için en iyi araçlardan biridir. Microsoft’un Windows Bellek Tanılama aracından daha güçlüdür. Uygulama 13 farklı RAM test algoritmasına sahip ve DDR4, DDR2 ve DDR3 RAM’i destekliyor. Doğrudan bir USB çubuğundan veya bir CD’den ön yükleyebilirsiniz ve Microsoft, uygulamanın Güvenli Ön yükleme uyumluluğu için kodunu imzalamıştır. Windows aracının aksine, MemTest86 ayrıca tam özellikli bir grafik arayüze sahiptir.

CrystalDiskInfo

Sabit sürücülerinizi test etmeye odaklanmak istiyorsanız, CrystalDiskInfo yazılımını kurmalısınız. Uygulamanın temel özelliği “Öz İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi” (SMART) testidir. Okuma hatası oranı, yeniden tahsis edilen sektörlerin sayısı, toparlanma süresi ve daha fazlası dahil olmak üzere sürücülerinizin çeşitli yönleri hakkında veri sağlar.

CrystalDiskInfo ayrıca gelişmiş güç yönetimi ve ses yönetimi araçları içerir. Uygulamayı arka planda çalışır durumda bırakırsanız, sürücüler çok ısınırsa veya başka arızalar hakkında size anlık uyarılar verebilir.

RWEverything

RWEverything, Makinenizdeki her donanımın hemen hemen her yönünü kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Daha doğrusu, tüm donanıma da yazabilirsiniz. Bu,  herhangi bir ayarı ince ayar yapabileceğiniz anlamına gelir. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, ayarları değiştirmeye başlamayın. Donanımınıza zarar verebilirsiniz.

Sonuç

Donanım tespit programları genellikle sadece işletim sistemlerinin belirli sürümleriyle uyumludur. Programları indirmeden önce, sisteminiz ile uyumluluğunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...