Bilgisayardan Gelen Sesler Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayardan Gelen Sesler Nedir?

pc ses

PC’nizden farklı sesler duyuyorsanız, bilgisayarınızı yakından incelemenizde fayda olacaktır. Normal zamanda da PC’ler çok ses çıkarır. Bazıları dönen bir optik sürücünün ya da işlemci üzerindeki fanda toz birikmesi olduğunda fan daha fazla dönme ihtiyacı duyar ve ses yapar. Diğerleri, hoparlörlerden gelen sesler, sinir bozucu ama endişelenecek sesler değildir. Ancak PC’niz net bir  tıklama tarzı ses çıkarıyorsa, sesleri daha yakından incelemeniz gerekecektir.

Sabit Disk Sürücü

Çoğu sabit diskte biraz düşük seviyelerde tıklama sesleri vardır. Metal kasa içerisinde,  sabit disk, yüksek teknoloji ürünü bir plak çalara benzer. Bilginin saklandığı bir eğirme “tabağı” diskine verileri okuyabilen ve yazabilen bir hareket ettirici koluna sahip olmasıdır. Açılan tam işlevli bir sabit disk, dönen diskten yumuşak bir  ses çıkarır ve aktüatör kolu hızlı bir şekilde ileri ve geri hareket ettiğinden daha sesli “dokunma” sesi çıkarır.

Duymak istemediğiniz şey, yüksek sesle “çıt” veya “tıklama” sesidir. Bu genellikle disk ya da kol ile bir tür mekanik arıza gösterir ve sabit sürücünüzün başı belada demektir. İşletim sisteminize önyükleme yapabiliyorsanız, verilerinizi hemen yedekleyin. Bilgisayarınız bir sabit durum sürücü (SSD) kullanıyorsa, hareketli parçalara sahip olmayan bir flash depolama türü varsa, herhangi bir tıklatma sesi duymazsınız.

CD veya DVD Sürücüsü

Mekanik olarak, bilgisayarınızdaki optik sürücü, yukarıda açıklanan sabit sürücülere benzemektedir; tek fark,  sabit disk depolama ortamını kaldırabilmeniz ve değiştirebilmenizdir. Optik sürücüler ayrıca bir eğirme diski ve bir lazer lensi olan bir hareket kolu kullandıkları için, veri okuduğunda veya yazarken aynı sarsıntı ve dokunma seslerinden bazılarını gerçekleştirecektir. Yüksek sesle tıklama sesi genellikle sürücünün hatalı bir diskten veri okumaya çalıştığı veya küçük elektrik motoru veya lazer parçası gibi hareketli parçalardan birinin arızalı olduğu anlamına gelir. CD veya DVD sürücü arızalı ise sürücüyü değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Soğutma Fanı

Masaüstü bilgisayarların çoğunda soğutma vardır Bileşenleri soğutmak ve sıcak havayı kasadan dışarı atmak için küçük bir fan sistemi her bilgisayarda mevcuttur. Bazen, bir PC’nin dahili kabloları, fanlardan birinin üzerinde sürükleyebilir veya takılabilir, böylece “tap” veya “scratch” sesi oluşabilir.

Bunun nedeni fana takılan kablolardan olma ihtimali yüksektir. Bunu düzeltmek için, bilgisayarı kapatın, kasayı veya erişim kapağını çıkarın ve soğutma fanına yakın olan herhangi bir gevşek güç veya veri kablosu olup olmadığını ve fanlara kablo değip değmediğini kontrol edin. CPU’nuzdaki fanları ve grafik kartını da kontrol edin.

Tıklama sesleri aynı zamanda özelliğini yitirmiş olan ya da sadece tozla doldurulmuş olan fanlardan da gelebilir. Genelde tozlu fanlardan kaynaklı ses çok olmaktadır. Fanınızı temizleyerek sesi kesebilirsiniz.  Özellikle bu tozlar CPU (işlemci) üzerindeki fanda çok fazla olmaktadır. Toz fazla oldukça fan daha hızlı çalışma ihtiyacı duyar ses yapar. Bir fanı temizleyebilirsiniz. Bilgisayarınızı kapatın ve fanı çıkarın. Pamuk tozunu ve bazı izopropil alkolleri kullanarak tüm tozu ve diğer şeyleri çıkarın çok fazla varsa, önce basınçlı havayla dışarı üfleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, hafifçe küçük bir kontak temizleyici ile hafifçe püskürtebilirsiniz. Bu şeyler devre kartları, kontrol düğmeleri ve bu tür şeyleri temizlemek için tasarlanmıştır.

Hoparlörler veya Monitörler

Açtığınız veya kapattığınız anda doğrudan bilgisayarınızın hoparlörlerinden gelen yüksek bir “tıklama” sesi gelebilir. Benzer şekilde, bir monitördeki LCD panelin açıldığında veya kapatıldığında sesli bir tıklama yapması  alışılmadık bir durum değildir. Daha sabit bir tıklama sesi duyuyorsanız, her iki bileşende de bir sorun olabilir.

Güç sorunları

Bilgisayarınız kendi kendine kapanmadan hemen önce bir tıklama sesi çıkarsa, güç kaynağınız veya kablolarınızla ilgili bir sorununuz olabilir. Bir kapatma işleminden hemen önce yüksek sesle “tıklamak” güç kesintisinin sesidir ve tüm bileşenler bir kerede durur. Bunun olabileceği birçok farklı yol var, ancak genellikle güç kaynağı veya anakartla ilgili bir soruna dönüşür.

Her bileşenin güç kaynağına güvenli bir şekilde bağlandığından emin olmak için güç kaynağınızdaki kablolar güç kaynağında ne olursa olsun kontrol edin: anakartın ana rayı, CPU’ya giden ikincil ray, SATA veya 4 – Sabit sürücü ve disk sürücüsüne molex kabloları ve grafik kartına başka bir güç aktarma düzeneği (varsa). Her şey yolunda görünüyorsa ve PC’niz hala rasgele kapanıyorsa, muhtemelen yeni bir güç kaynağına veya anakarta ihtiyacınız vardır.

  1. Avatar
    ismailcanbey
    13:30 29 Ekim 2018 13:30

    Emeğinize sağlık makale den faydalanma fırsatım oldu Teşekkürlerr.

Bir yorum bırakınız...

*