Excel'de Dört İşlem (Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme) Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Excel’de Dört İşlem (Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme) Nasıl Yapılır?

excel

Excel programı, günümüzün en popüler Office uygulamalarından biri olarak kabul edilmektedir. Kimi kullanıcılar bu uygulamayı listeleme işlemleri için kullanırken kimi kullanıcılar ise söz konusu uygulamayı matematiksel işlemler için de kullanmaktadır. Microsoft şirketinin geliştirdiği Office uygulaması her ne kadar basit bir program olarak görünse de ne yazık ki birçok kullanıcı matematiksel işlemlerde zorlanabilmektedir. Peki, Excel dosyasında dört işlem (Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme) nasıl yapılır? Bilgisayar kullanıcıları tarafından son derece merak edilen ve özellikle son dönemlerde sıklıkla araştırılmaya başlanan bu sorunun yanıtını sizler için detaylı olarak inceliyoruz.

Excel’de Dört İşlem

Excel uygulaması sayesinde son derece kolay bir şekilde ve formül kullanılarak matematiksel işlemler yapılabilmektedir. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini  aşağıda yer alan formülü kullanarak kolaylıkla deneyebilirsiniz.

 

excel toplama

Yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibi toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinde “=” işaretinden sonra birinci sayıyı yazabilir ardından işlem yapmak istediğiniz işlemin işaretini koyabilir ve Enter tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Her ne kadar bu formül kolay olsa da ne yazık ki bazı dezavantajları mevcuttur. Örneğin birden fazla satırda bu yöntemi kullanarak yapacağınız işlemler size zaman kaybettirecektir. Birden fazla işlemler için bu yöntemden ziyade aşağıda yer alan diğer yöntemi kullanabilirsiniz.

excel toplama formül

 

Yukarıda yer alan yöntemi uygulayarak son derece kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikli olarak boş bir alana tıklamalı ve ardından “=” işaretini koymalısınız. “=” İşaretini koyduktan sonra ilk olarak işlem yapacağınız ilk kutucuğu seçmeli ardından yapmak istediğiniz toplama (+)

, çıkarma (-), çarpma (*) ve bölme (/) işlemin işaretini koymalı ve ikinci kutucuğu da seçmelisiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra Enter tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan seçenekte görüldüğü gibi işlem sonucunu gösteren alanı aşağıya çekerek birden fazla işlemi de otomatik bir şekilde yapabilirsiniz.

excel dört işlem

 

Son derece basit olan bu yöntemi hem çıkarma hem toplama hem de bölme işlemlerin dekolaylıkla uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem sayesinde zamandan da tasarruf edebilir, işlemlerinizi son derece hızlandırabilirsiniz.

Yukarıda da görüldüğü gibi Excel uygulaması kullanıcılara oldukça özgür bir ortam sunmaktadır. Farklı yöntemleri uygulayarak işlemlerinizi bu uygulama sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*