Excel'de Dört İşlem (Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme) Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Excel'de Dört İşlem (Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme) Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Excel’de Dört İşlem (Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme) Nasıl Yapılır?

excel

Excel programı, günümüzün en popüler Office uygulamalarından biri olarak kabul edilmektedir. Kimi kullanıcılar bu uygulamayı listeleme işlemleri için kullanırken kimi kullanıcılar ise söz konusu uygulamayı matematiksel işlemler için de kullanmaktadır. Microsoft şirketinin geliştirdiği Office uygulaması her ne kadar basit bir program olarak görünse de ne yazık ki birçok kullanıcı matematiksel işlemlerde zorlanabilmektedir. Peki, Excel dosyasında dört işlem (Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme) nasıl yapılır? Bilgisayar kullanıcıları tarafından son derece merak edilen ve özellikle son dönemlerde sıklıkla araştırılmaya başlanan bu sorunun yanıtını sizler için detaylı olarak inceliyoruz.

Excel’de Dört İşlem

Excel uygulaması sayesinde son derece kolay bir şekilde ve formül kullanılarak matematiksel işlemler yapılabilmektedir. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini  aşağıda yer alan formülü kullanarak kolaylıkla deneyebilirsiniz.

 

excel toplama

Yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibi toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinde “=” işaretinden sonra birinci sayıyı yazabilir ardından işlem yapmak istediğiniz işlemin işaretini koyabilir ve Enter tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Her ne kadar bu formül kolay olsa da ne yazık ki bazı dezavantajları mevcuttur. Örneğin birden fazla satırda bu yöntemi kullanarak yapacağınız işlemler size zaman kaybettirecektir. Birden fazla işlemler için bu yöntemden ziyade aşağıda yer alan diğer yöntemi kullanabilirsiniz.

excel toplama formül

 

Yukarıda yer alan yöntemi uygulayarak son derece kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikli olarak boş bir alana tıklamalı ve ardından “=” işaretini koymalısınız. “=” İşaretini koyduktan sonra ilk olarak işlem yapacağınız ilk kutucuğu seçmeli ardından yapmak istediğiniz toplama (+)

, çıkarma (-), çarpma (*) ve bölme (/) işlemin işaretini koymalı ve ikinci kutucuğu da seçmelisiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra Enter tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan seçenekte görüldüğü gibi işlem sonucunu gösteren alanı aşağıya çekerek birden fazla işlemi de otomatik bir şekilde yapabilirsiniz.

excel dört işlem

 

Son derece basit olan bu yöntemi hem çıkarma hem toplama hem de bölme işlemlerin dekolaylıkla uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem sayesinde zamandan da tasarruf edebilir, işlemlerinizi son derece hızlandırabilirsiniz.

Yukarıda da görüldüğü gibi Excel uygulaması kullanıcılara oldukça özgür bir ortam sunmaktadır. Farklı yöntemleri uygulayarak işlemlerinizi bu uygulama sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...