Excel Programında Veri Filtreleme Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Excel Programında Veri Filtreleme Nasıl Yapılır?

excel filtreleme

Microsoft tarafından geliştirilen Excel programı sayesinde bilgisayar kullanıcıları son derece kolay bir şekilde veri filtreme işlemi yapabilmektedir. Kimi kullanıcılar programın bu özelliğini kullanarak istediği bilgileri karşısına getirebilirken kimi kullanıcılar ise filtreme özelliği sayesinde verileri alfabetik veya sayısal sıraya göre sıralayabilmektedir. Son derece kullanışlı olan bu özellik sayesinde kullanıcılar hem zamandan tasarruf edebilmekte hem de işlerini son derece kolay bir şekilde yapabilmektedir. Peki, Excel programında veri filtreme nasıl yapılır?

Excel Programında Adım Adım Veri Filtreme İşlemi

Excel programın da son derece kolay bir şekilde veri filtreme işlemleri yapılabilmektedir. Söz konusu özellik sayesinde kullanıcılargörmek istedikleri bilgilere hızlı bir şekilde erişebilirken, zamandan da tasarruf sağlayabilmektedir. Bu özelliği kullanabilmek için öncelikli olarak verileri seçmeniz gerekmektedir.

Aşağıda yer alan görseldeki işaretli yere tıklayarak veri seçme işlemini yapabilir ya da manuel olarak seçim işlemini yapabilirsiniz.

 

excel filtre

Filtre uygulanacak veri seçim işlemi yaptıktan sonra programın yukarısında yer alan menüdeki “Veri” sekmesine tıklayabilirsiniz.

Üst menüden “Veri” sekmesine tıkladıktan sonra “Filitre” seçeneğine basmanız yeterli olacaktır.

filtre uygula

“Filitre” seçeneğine bastıktan sonra yukarıda yer alan görseldeki gibi kategori başlıklarında “ok” işaretleri çıkacaktır. İstediğiniz kategorideki ok işaretlerine tıklayarak filtre seçeneğini açabilirsiniz.

filtre seç excel

Kategorinin yanında bulunan ok işaretine bastıktan sonra karşınıza yukarıda yer alan görseldeki gibi bir kutucuk gelecektir. Örneğin karşınıza gelecek olan kutucukta sadece Ahmet kişisini seçer iseniz sadece onunla ilgili bilgileri ekranda görebileceksiniz. Aşağıda yer alan görsel de Ahmet’ in bilgilerini görebilirsiniz.

filtre sonuç

Tekrar eski listeye geri dönmek için ise yukarıda yer alan menüdeki “Veri” seçeneğine tıklamalı ve karşınıza açılacak alandaki “Temizle” butonuna basmalınız.

filtre temizle

Yukarıda anlatılan adımları takip ettikten sonra tekrar eski listeye son derece kolay bir şekilde dönebilirsiniz.

filtre ilk durum

Ayrıca sonuç kategorisinde bulunan sonuçları dilediğiniz kritere göre kolaylıkla sıralayabilirsiniz. Bu yöntem için yapmanız gerekenler şu şekildedir; Sonuç kategorisinin yanında bulunan aşağı “ok”seçeneğine basınız. Ardından karşınıza çıkacak alanda birini seç sekmesine tıklayınız. Karşınıza açılacak menüde istediğiniz kriteri seçiniz ve hemen ardından yanındaki boş kutucuğa istediğiniz değeri giriniz.

filtre sırala

Yukarıda yer alan Excel veri filtreme özelliği sayesinde hem zamandan tasarruf edebilir hem de işlemlerinizi son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*