Excel'de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir? | Sonsuz Teknoloji

Excel’de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir?

excel microsoft

Excel’de tekrarlanan veriler oldukça kolay bir yöntem sayesinde otomatik bir şekilde silinir. Program içerisinde yer alan son derece kolay bir özellik sayesinde sizlerde tekrarlanan verilerinizi kısa süre içerisinde silebilirsiniz. Peki, Excel’de tekrarlanan veriler nasıl silinir? Office kullanıcıları tarafından merak edilen ve sık sık sorulan bu sorunun yanıtını sizler için inceliyoruz.

Adım Adım Tekrarlanan Verileri Silme

Excel’de tekrarlanan veriler son derece kolay ve pratik bir şekilde silinebilir. Söz konusu işlem hakkında oldukça detaylı bir bilgi almak isterseniz, aşağıda yer alan görsel anlatımı takip edebilirsiniz.

tekrarlanan veri

Yukarıda bulunan görsel de görüldüğü gibi tekrarlanan veriler için örnek bir tablomuz mevcuttur. Bu tablodan yola çıkarak dilerseniz gelin birlikte tekrarlanan verileri oldukça kolay bir şekilde silelim.

Tekrarlanan verileri otomatik ve bir o kadar da pratik bir şekilde silebilmek için öncelikli olarak verilerin bulunduğu alanların tamamını seçin.

veri seç

Seçme işlemini başarı ile yaptıktan sonra aşağıda yer alan görseldeki işaretli “Veri” sekmesine tıklayın.

sütun seç

“Veri” sekmesine bastıktan sonra karşınıza yukarıda bulunan görselde de görüldüğü gibi bir menü açılacaktır. Tekrarları silmek istediğiniz sütunları belirleyin ve “Tamam” butonuna tıklayın.

uyarı

İşlemi tamamladıktan sonra tekrarlanan veriler yukarıda da görüldüğü gibi otomatik bir şekilde kaldırılacaktır. Oldukça pratik ve bir o kadar da kolay olan bu yöntem sayesinde sizde tekrarlanan verileri kolaylıkla silebilirsiniz.

Tekrarlanan Veriler Neden Silinmeli?

Günümüzde birçok kullanıcı oldukça fazla veri ile çalışır. Hal böyle olunca zaman zaman tekrarlanan veriler ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan bu veriler yüzünden ciddi hesaplama sorunları meydana gelebilmekte ve tekrarlanan veriler yüzünden depolama alanı sorunları oluşabilmektedir.

Excel’de tekrarlanan veriler oldukça kolay ve pratik şekilde silinir. Son derece hızlı bir şekilde silinen veriler sayesinde hem zamandan hem de depolama alanından tasarruf edebilir ve en doğru istatistikleri elde edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*