Excel'de Veri Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Excel’de Veri Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

excel açılır

Excel’de veri birleştirme işlemi son derece kolay ve birkaç farklı yöntem ile hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Programın içerisinde yer alan formül özelliği sayesinde birden fazla hücre de yer alan içerikleri son derece kolay bir şekilde birleştirebilirsiniz. Kullanacağınız bu özellik sayesinde dağınık bir şekilde görünen tüm verileri tek bir hücre de toplayabilir ve zaman açısından da ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz. Peki, Excel’de veri birleştirme işlemi nasıl yapılır?

Excel’de Formül ile Veri Birleştirme

Excel formülleri kullanarak son derece kolay ve hızlı bir şekilde veri birleştirme işlemi yapabilirsiniz. Hızlı ve kolay bir şekilde veri birleştirme işlemi yapabilmek için aşağıda yer alan görsel anlatımı takip edebilirsiniz.

 

excel formüller

Yukarıda yer alan görselde görüldüğü gibi örnek bir tablomuz mevcuttur. Birleştirme işlemi için yukarıdayer alan işaretli alandan “Formüller” sekmesini tıklayarak üst menüye geçiş yapınız.

 

excel formül seç

Formüller sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza yukarıda görüldüğü gibi bir ekran gelecektir. Burada yapmanız gereken “Metin” simgesine tıklamak ve hemen ardından boş bir alanı seçerek “Birleştir” seçeneğini seçmek.

excel birleştir

Birleştir seçeneğini seçtikten sonra karşınıza yukarıda yer alan görseldeki gibi bir alan açılacaktır. Burada yapmanız gerekenler ise şu şekildedir;

 • Öncelikli olarak Metin1 yazana alana tıklayınız.
 • “Metin1” yazan alana tıkladıktan sonra istediğiniz bir içeriği seçiniz ve hemen ardından “Metin2” yazan alana tıklayınız.
 • “Metin2” yazana alana tıkladıktan sonra klavyenizde yer alan Space tuşuna basarak bir boşluk veriniz ve hemen ardından “+” simgesine tıklayınız.
 • “+” Simgesine tıkladıktan sonra karşınıza “Metin3” alanı gelecektir. Yine istediğiniz bir içeriği seçiniz ve ardından yine “+” simgesine tıklayınız.
 • “Metin4” alanı açıldıktan sonra yine Space tuşuna basınız ve hemen ardından yine + simgesine tıklayınız.
 • “Metin5” alanı açıldıktan sonra istediğiniz bir içeriği seçiniz.

Yukarıda yer alan adımları uyguladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

excel formül ile birleştirme

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra “Bitti” butonuna basarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

 

işaretlli

İşlemi sonlandırdıktan sonra yukarıda görüldüğü gibi tüm bilgiler otomatik bir şekilde bir hücrede birleşecektir. Bu işlemi tüm satırlara uygulamak için ise yukarıda yer alan işaretli alana basarak hücreyi aşağıya çekebilirsiniz.

excel formül sonuç

 

Yukarıda da görüldüğü gibi işaretli alana bastıktan sonra tüm hücreler otomatik bir şekilde tamamlanmaktadır.

Excel’de “Ampersand (&)” İşaretini Kullanarak Veri Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel veri birleştirme işlemi farklı yöntemler ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden biri de Ampersand ‘tır. Bu yöntemi uygulayabilmek için aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikli olarak veri birleştirme işlemi yapacağınız boş bir alanı seçiniz.
 • Boş bir alanı seçtikten sonra “=” işareti koyunuz.
 • “=” İşaretini koyduktan sonra seçmek istediğiniz veriyi seçiniz.
 • İlk veriyi seçtikten sonra “Ampersand (&)” işaretini koyunuz.
 • Arada boşluk bırakabilmek için (“ “) tırnak boşluk tırnak yaptıktan sonra yine Ampersand işaretini koyarak diğer veriyi seçebilir ve seçme işleminin hemen ardından Enter tuşuna basarak işlemi onaylayabilirsiniz.

Yukarıda yer alan işlemi yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gib örnek bir formül çıkacaktır.

 

excel basit formül

“Enter” tuşuna bastıktan sonra tüm verileri bir hücre de kolaylıkla birleştirebilirsiniz. Yukarıda yer alan işlemin sonucunu aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

excel formül sonuç

 

Bir yorum bırakınız...

*