Facebook 2018'in İlk Çeyreğinde 583 Milyon Sahte Hesap Kaldırdı | Sonsuz Teknoloji

Facebook 2018’in İlk Çeyreğinde 583 Milyon Sahte Hesap Kaldırdı

sahte face hesabı

Facebook, hem yetkiyi Facebook’tan alan üçüncü taraf uygulamaları hem de sahte hesapları  kaldırdı. 15 Mayıs Salı günü Facebook, ilk kez yayınlanan Toplum Standartları İcra Raporunu, sahte haber ve gizlilik skandalları ile mücadele etmeye devam ederken sosyal ağdaki kamu inancını yeniden tesis etmek için sürekli bir çaba gösteriyor.

Şirketin ürün yönetimi başkan yardımcısı Guy Rosen, Facebook’un sadece 2018’in ilk üç ayında 583 milyon civarında sahte hesabı engelledikleri belirtti. İçerik açısından, bu, sosyal ağın tüm kullanıcı tabanının yaklaşık dörtte biridir.

Ortalamada, 2018 ve 31 Mart’ın başları arasında her gün yaklaşık 6,5 milyon sahte hesap oluşturuldu. Rosen bu spam hesaplarının çoğunun kayıttan yalnızca birkaç dakika içinde devre dışı kaldığını belirtiyor. Bu işlem, Facebook’un  yapay zeka (A.I) araçları sayesinde, insanlara botları bulmak için siteyi taramanın yükünü hafifletiyor.  Facebook hala Facebook hesaplarının yüzde 3 ile 4’ü arasında gerçek olmadığını tahmin ediyor. Bu, 2.2 milyar kullanıcı ile bu hesapların yaklaşık 66 milyonunun sahte olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca, Facebook 2018’in ilk çeyreğinde 837 milyon spam mesaj bulmayı ve silmeyi başardı. Bunların büyük çoğunluğu kullanıcılar bunları bildirme şansına sahip olmadan önce silindi. Rosen, “Spam ile savaşmanın anahtarı, yayılan sahte hesapları aşağı çekmek” dedi.  Son zamanlarda da, veri politikalarını ihlal ettiği tespit edilen 200’den fazla üçüncü taraf uygulamasının erişimini engellediğini açıklamıştır.

Facebook, yetişkinlere yönelik çıplaklık ve cinsel faaliyetlerin yanı sıra, grafiksel şiddet olaylarını da ele geçirmede oldukça etkili olmasına rağmen, ekibin nefret söylemi söz konusu olduğunda yapay zeka teknolojisinin yeterince işe yaramadığını kabul ediyor. Facebook yılın ilk üç ayında 2,5 milyon adet nefret söylemi kaldırırken, sadece yüzde 38’i yapay zeka araçlarıyla gerçekleştirdi.

Facebook, “Facebook’u herkes için daha güvenli hale getirmek için daha fazla insana ve daha fazla teknolojiye yatırım yapmak” diyor. Rosen, “Şeffaflığın artırılmasının zamanla artan sorumluluk ve sorumluluğa yol açma eğiliminde olduğuna inanıyoruz ve bu bilgileri yayınlamak bizi daha hızlı iyileştirmeye itecektir” dedi. “Bu, ilerlememizi içsel olarak ölçmek için kullandığımız verilerle aynıdır – ve şimdi sizin ilerlemenizi kendiniz için yargılayabileceğini görebilirsiniz. Geri bildiriminizi dört gözle bekliyoruz.”

Bir yorum bırakınız...

*