Excel'de Yüzde Alma İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Excel'de Yüzde Alma İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Excel’de Yüzde Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

microsoft yüzde hesaplama

Excel programı içerisinde yer alan formüller her ne kadar bazı kişilere karmaşık gelse de aslında son derece basittir. Program içerisinde yer alan çeşitli formülleri kullanarak son derece kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde tüm matematiksel işlemlerinizi oldukça hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Peki, Excel’de yüzde alma işlemi nasıl yapılır? Oldukça merak edilen bu sorunun cevabını formüller vasıtasıyla gelin birlikte inceleyelim.

Adım Adım Excel’de Yüzde Alma İşlemi

Excel’de yüzde alma işlemi oldukça basit bir formül ile son derece hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Aşağıda yer alan görsel anlatımı dikkatle takip ederek yüzde alma işlemi hakkında detaylı ve pratik bilgilere ulaşabilirsiniz.

excel yüzde

Yukarıda yer alan görselde görüldüğü gibi yüzde alma işlemi için oldukça basit bir örnek tablomuz mevcuttur. Öncelikli olarak bir sayının yüzdesini alacağınız boş bir hücreye tıklayın.

yüzde sayı belirleme

Sonucu görmek istediğiniz boş bir hücreye tıkladıktan sonra “=” işaretini koymalı ve yüzdesini almak istediğiniz sayıyı seçin.

yüzdeyi belirle

Yüzdesini almak istediğiniz sayıyı seçtikten sonra “*” işareti koymalı ve hemen ardından 30% değerini yazın. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Enter tuşuna basarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

yüzde 30 sonuç

Enter tuşuna bastıktan sonra yüzde alma işlemi yukarıda da gördüğünüz gibi tamamlanacaktır. Söz konusu örnek işlem için uygulanan formülü aşağıda bulabilirsiniz.

Örnek Formül: “=A2*30%”

Yukarıda da görüldüğü gibi yüzde alma işlemi son derece basittir. Dilerseniz gelin birlikte bu kez bu formülü yüzde 50 işlemi için uygulayalım.

yüzde elli

Yukarıda da görüldüğü üzere yüzde 30 işlemi için uyguladığımız örnek bir tablomuz mevcuttur. Bir sayının yüzde 50’sini alabilmek için öncelikli olarak yine işlemin sonucunu görmek istediğiniz boş bir alana tıklayınız.

sayı ve yüzde belirleme

Boş bir alana tıkladıktan sonra yine “=” işaretini koyunuz ve hemen ardından yüzdesini almak istediğiniz sayıyı seçiniz. Sayı seçme işlemini tamamladıktan sonra klavyeniz de yer alan “*” işaretine basınız. “*” İşaretini de ekledikten sonra 50% değerini giriniz ve hemen ardından Enter tuşuna basarak işlemi tamamlayınız.

yüzde elli sonuç

İşlemi tamamladıktan sonra yukarıda da görüldüğü üzere sayıların yüzde 50’si otomatik bir şekilde alınacaktır. Excel programında yüzde alma işlemi için söz konusu formülü uygulayarak her sayının her yüzdesini kolaylıkla ve pratik bir şekilde alabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...