Yeni Keşfedilmiş Yaşam Olduğu Düşünülen Gezegenler | Sonsuz Teknoloji

Yeni Keşfedilmiş Yaşam Olduğu Düşünülen Gezegenler

yaşanabilir gezegenler

Dünya yaşam kalitesi bakımından yavaş yavaş kaynaklarını tüketen bir gezegen olmaya başlamıştır. Zamanla bilim insanları önce keşif daha sonrada dünya dışı yerlerde yaşam koşulları oluşabilecek yerleri araştırmaya başlamışlardır. Bunlardan bir kaçını sizin için derledik.

1) GLİESE 581 D

Gliese 20 ışık yılı uzaklıkta olup gezegenimizden 5 kat daha büyük yeni keşfedilmiş bir gezegendir. Büyüklük her gezegen için artı bir durum değildir şayet eğer birileri Gliese 581 d yaşıyorlarsa yürürken çok yorulmaları normal çünkü yer çekimi Gliese de çok fazla. 2008 Ekim ayında gezegene dünyamız tarafından bir radyo aktif yayın yapıldı. Yayın gezegene 2029 da ulaşıcak ve olası bir geri dönüş yapılırsa gliese gezegeninden 2049 yılında bunun haberini alıcaz gerçekten çok şaşırtıcı fakat bilimsel açıklaması bu yönde. Bir diğer benzer gezegenimize geçelim.

2) TAU CETİ E

Tau gezegeni dünyadan 2 kat daha büyük ve bir yılı 168 gün sürüyor fakat bizden epeyce uzak bir gezegen yaklaşık olarak 11.000 ışık yılı uzaklıkta farklı bir güneşi bulunan bu gezegen bizim güneşimizin 2 kat daha yaşlı bir güneşe sahip olduğu düşünülüyor. Marsa benzer kayalık yapısıyla dikkat çekiyor ve ayrıca bu gezegen tamamıyla evrimleştiği düşünülüyor.

3) GLİESE 667 Cc

Gliese 667 Cc yaşam için en uygun gezegenlerden biri olabilir. Gezegenin yüzey sıcaklığı 29 derece olduğu yönünde tahminler var bilim insanları tarafından ve buda yeni yaşam alanı demek. Gezegen içerisinde3 yıldıza sahip olup bu yıldızları çok yakından görebilirsiniz.

4) GLİESE 581 G

Dünyamıza benzerliğiyle bilinen bu gezegen dış görünüşüyle adeta dünyayı andırıyor. California Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre gezegenin dünyaya galaktik komşu olduğunu çevresinde döndüğü yıldızın bize 193 triyon kilometre olduğunu bildirdi.

5) KEPLER 186 F

Dünyadan yaklaşık 500 ışık yılı uzakta bulunan altın sarısı gezegen. Dünya ile benzer yarıçapa sahip ilk gezegendir, bir yılı 129 gün süren gezegende eğer ki yaşam varsa aynı boyutta belkide daha gelişmiş yada gelişmemiş varlıklarla karşılaşma olasılığımız yüksektir.

6) GLİESE 163 C

Bu gezegen dışarıdan bakıldığında sarı görünüşüyle göz alıyor. Fakat gezegenin bir kötü noktası şu gezegen tabiri caizse hamam gibi kaynıyor su kaynakları sürekli kaynar durumda, 49 ışık yılı uzaklıkta olan gezegen dünyadan 7 kat daha büyük. Bilim insanları, eğer bir gün insanoğlunun yolu bilim sayesinde ilerlerse yaşanılabilir bir gezegen olarak tanısını koymuş.

Bir yorum bırakınız...

*