FreeDOS Nedir Ne İşe Yarar? ∞ Sonsuz Teknoloji FreeDOS Nedir Ne İşe Yarar? ∞ Sonsuz Teknoloji

FreeDOS Nedir Ne İşe Yarar?

FreeDOS

FreeDOS nedir son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biridir. Teknolojinin gelişmesi ile her sektörde yeni ve farklı ürünler çıkıyor bu bağlı olarak bilgisayarlar FreeDOS olarak piyasaya sürülebiliyor. FreeDOS bilgisayarın işletim sistemsiz haline verilen isimdir.

Dizüstü ya da masaüstü bilgisayar alınacağı zaman bilgisayarın işletim sistemi büyük önem taşır. Son zamanlarda ise bilgisayarlarda FreeDOS ibaresi görünüyor. FreeDOS pc nedir denir dersek kısaca; Bilgisayarda Windows 7, Windows 8 ya da Windows 10 gibi işletim sistemlerinin kurulu olmadığı anlamına gelir.

Freedos Nedir?

freedos nedir

1994 yılında Genel Kamu Lisansı ile hayata geçirilen açık kaynaklı ve DOS tabanlı olan FreeDOS aynı zamanda ücretsiz bir işletim sistemi anlamına gelir. Masaüstü bilgisayar ya da Laptop kullanıcıları için önemli bir detay oluşturur. Bilgisayarda kurulu olan işletim sistemine para ödememek için FreeDOS bilgisayar tercih edilebiliyor.

FreeDOS nedir kısaca işletim sistemsiz satılan bilgisayarlar şeklinde tanımlanır. Bilgisayarı satın alındıktan sonra Windows, Linux gibi işletim sistemini bilgisayara kendiniz kuruyorsunuz. Bilgisayarı aldığınızda sadece BİOS ve siyah ekran dediğimiz DOS ekranı yer alıyor. İstediğiniz bir işletim sistemini bilgisayara yüklenmesi ile bilgisayar hazır hale geliyor. İşletim sistemli bilgisayardan hiçbir farkı olmayan FreeDOS bilgisayarlar, format atıldıktan sonra rahatça kullanılabiliyor. Genelde işletim sistemine para ödememek için tercih edilir.

bios giriş

İşletim sistemi kurulu olmadığı için aslında Freedos Laptop ya da bilgisayarlar daha uygun fiyatlı satılıyor. Daha uygun fiyatlı olmasının sebebi de satışı gerçekleştiren firmanın işletim sistemi için ekstra para ödememesinden kaynaklanıyor. İşletim sisteminin kurulmamış olması ürünü daha cazip fiyatlar ile satılabilmesinin yolunu açıyor.

Freedos Bilgisayarda Neler Yapılması Gerekir

Freedos bilgisayar alınca yapılması gerekenler arasında öndelikle Windows ya da Linux işletim sistemlerinden birinin yüklenmesi gerekir. İşletim sistemlerinin yüklenmesinin ardından bilgisayarın rahatça kullanılabilmesi ve özelliklerinin kullanılmasında sorun yaşamamak için güncel sürücünün kurulması gerekiyor. Bilgisayarın sahip olduğu herhangi bir fonksiyonda sorun yaşamamak nedeni ile yüklenecek sürücülerin güncel olması oldukça önemli oluyor.

Güncel sürücülerin bilgisayarda olmaması, bilgisayarın fonksiyonlarını kullanamama ya da kullanırken sorun yaşanacağı anlamına geliyor. Bu sebep ile sürücülerin en son sürümleri işletim sisteminin ardından kuruluyor. Kişinin daha uygun fiyat ile sahip olabileceği FreeDOS bilgisayarlar ayrıca kişinin kendi istediği işletim sistemini yükleyebilmesi açısından da avantaj oluşturuyor.  Bu avantajların yanı sıra Freedos zararları da bulunuyor.

Bu bilgisayarlar kurulum gerektirdiği için kişinin kurulum bilmemesi durumunda sorun yaşamasına sebep olabiliyor. FreeDOS cihazlara bilgisayarcıda da işletim sistemi kurulabilir ancak burada kurulumun lisanslı olmayışı bazı sorunlara sebep olabilir. Lisanssız işletim sistemi kullanımı yasal olmamakla beraber bilgisayarda sistem açıkları oluşturup virüslerin bilgisayara bulaşmasına neden olur.

Bir yorum bırakınız...

*

wayfair olayı nedir

Wayfair Olayı Nedir?

Gün geçmiyor ki, internetin hızı kesilmesin. Her geçen gün dünyada internet kullanımı ...
Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu

Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu? İşte Çözüm Yolları

Windows 10 bilgisayarlar artık bir çok kişi tarafından kablosuz mouse ile kullanılıyor ...
ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...