Galler Neresidir ve En Dikkat Çekici Özellikleri Nelerdir? ∞

Galler Neresidir ve En Dikkat Çekici Özellikleri Nelerdir?

Doğal bir güzelliğe sahip olan Galler, Büyük Britanya’nın Birleşik Krallığı’na bağlı dört ülkeden bir tanesidir. Galler’in başkenti ve en ilgi çeken en büyük kenti Cardiff(Kardif)’tir. Britanya’nın güneybatısında yer alan Galler’in etrafı St. George Kanalı, Bristol Kanalı ve İrlanda Denizi ile çevrilidir.

Galler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Galler bayrak

Bölgenin resmi dilleri Galce ve İngilizcedir. Orijinal Galler dili Galce olsa da bu dili konuşanlar ülke nüfusunun yalnızca %25’ini oluştururlar. Çoğunlukla İngilizce konuşulmaktadır.Ülkede kullanılan, Galler para birimi sterlindir.

Tüm ülke Meşrutiyet sistemi ile yönetilmektedir. Tüm adada yürütme yetkisi Kraliyet ailesindedir. Galcede “TywysogaethCymru” adını verdikleri Galler’in Prensliği sembolik bir değer taşır. Galler’in başbakanı Boris Johnson’dır.

Halkın büyük bir çoğunluğu Hristiyan’dır. Ülkenin en geniş mezhebine sahip olan kilise Prespiteryan Kilisesi’dir. İslam’ı benimseyen 30 bini aşkın çoğunluğu göçmen olan halk da bulunmaktadır.

Galler’in Kültürü Ve Gelenekleri

galler kültür

Ülke, bayraklarında da bulunan kırmızı ejderha ile bütünleşmiştir. Ülke genelinde hemen hemen her yerde bu ejderhaya rastlayabilirsiniz.Galler’inçevresinde bulunan nergis çiçeği de ulusun önemli sembollerindendir.

Kuzey bölgesi geleneksel hayata bağlı kalsa bile diğer bölgeler sanayileşen oldukça modern yerlerdir.  Pek çok dini bayramların coşkuyla kutlanmasının yanı sıra ülkede çok sayıda festivaller de yapılır. Bunlardan en ünlüsü ve en eski olanı Mabsant’tır. Bu festival boyunca halk eğlenip çeşitli kutlamalar yaparken Galler’in yerel kiliseleri azizleri adına çeşitli törenler düzenleyip onları anarlar.

Galler’in İklim Koşulları

galler iklim

Galler’in iklimi ılıman okyanus iklimidir. Nem oranı yıl boyunca yüksek olduğu için yılın yaklaşık 300 günü boyunca yağış görülür. Hava sıcaklığı nadiren sıfırın altına iner ve nadiren 30 derecenin üstüne çıktığı görülür. Buna rağmen en soğuk aylar Ocak ve Şubat; en sıcak ay ise Temmuz ayıdır.

Galler’e Ne Zaman Gidilir?

galler ne zaman gidilir

Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim ayları boyunca havalar ılıman olmasına karşın bu aylar bu bölgenin en yoğun olarak yağış aldığı aylardır. Buranın iklim koşulları değerlendirildiğinde Galler’i gezip görmek için en uygun zaman Temmuz ayıdır. Yağışlardan minimum şekilde etkilenebileceğiniz ve rahatça gezmek için yaz aylarını tercih etmenizde fayda var.

Galler’e Nasıl Gidilir?

galler nasıl gidilir

Türkiye’den Galler’e direkt uçuş sağlanmamaktadır. Ülkenin başkenti olan Cardiff’te uluslar arası bir havalimanı bulunur. Ülkemizden Galler’e gitmek için önce İngiltere’ye uçmanız gerekir. Daha sonra dilerseniz havayolu ya da asma köprüler boyunca kurulan karayolu ve tren yollarını kullanarak Galler’e bölgesine ulaşmanız mümkündür.

Galler’in Mutfağı

gallerde ne yenir

Oldukça dağlık ve yüksek bir yer olması nedeniyle süt ve süt ürünleri oldukça fazladır. Galler denince akla ilk gelenlerden birisi pırasadır. Ülke genelinde pırasa üretimi bir hayli fazladır. Yine Galler’in en meşhur lezzeti kırmızı ettir. İngiltere’de de meşhur olan kırmızı et denilince ilk tercih edilen Galler’in oldukça lezzetli koyun etleridir.

Pırasa çorbası, Galler’de bolca bulunan deniz börülcesinden yapılan ana yemekleri, bölgede sık sık yapılan tatlısı ‘Welsh kekleri’, çeşitli meyveler kullanılarak hazırlananana yemekler Galler’in yerel tatlarındandır. Galler’e gider iseniz mutlaka yemeniz gereken lezzetler arasında yer almalıdır.

Galler’de Gezip Görebileceğiniz Turistik Yerler

Galler’in en çok ziyaret edilen doğal bölgesinden başlayalım: Snowdonia. Yüksek dağları, dik yamaçları ve ormanlık alanları ile ulusal bir parktır. Galler halkının yürüyüş yaptığı, turistlerin çevredeki İngiltere izleri taşıyan köyleri görmek için geldiği doğal güzelliktir. Ve bu doğal parkta neolitik mezarlar aynı zamanda Roma kalıntıları da bulunur.

galler gezi

Galler’in başkenti ve aynı zamanda antik bir liman kenti olan Cardiff başlı başına gezip görmeniz gereken bir şehirdir.  Ülkenin güneydoğu köşesinde bulunan şehir başkent olduktan sonra çeşitli geliştirme ve yenilemeler yapıldı. Restore edilen Cardiff Kalesi her sene turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Roma seramikleri ve Tunç Devrinden kalan kalıntılar şehir boyunca yayılmış.

galler ova

Pembrokeshire Kıyıları Milli Parkı ülkenin güneybatısında bulunan doğal güzelliklerdendir. Küçük adalar ve bir yarımadadan oluşmaktadır. Sarp kıyıları, uçurumlardan oluşan sahil yolunu görmek içi her yıl milyonlarca turist gelmektedir.

Yüzlerce endemik kuş türüne, doğal plajlara, balıkçı köylerine ve antik kalelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu doğal turistik yerde sörf yaparken uçurtma uçururken kendinizi bu dünyada hissetmeyeceksiniz.

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...