Ekran Kartı Seçimi Nasıl Yapılır? | 2021 ∞ Sonsuz Teknoloji

Ekran Kartı Seçimi Nasıl Yapılır? | 2021

Ekran kartı seçimi

Ekran kartı seçimi, mutlaka titizlikle yapılması gereken işlerden biridir. Doğru bir şekilde yapacağınız ekran kartı seçimi sayesinde ekonomik olarak tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca, ekran kartı satın almadan önce mutlaka detaylı bir araştırma yapmalı ve hangi amaç doğrultusunda ekran kartı alacağınıza karar vermelisiniz. Peki, 2021 Yılında doğru ekran kartı seçimi nasıl yapılır?

Ekran Kartı Nedir?

Ekran Kartı Nedir

Ekran kartı, bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan oldukça özel bir arabirimdir. Kullanıcılar, doğru bir ekran kartı satın alarak tüm işlerini sorunsuz bir şekilde yapabilmektedir. Dünya genelinde oldukça popüler olan ekran kartı üreticileri ise AMD, NVİDİA ve Intel’dir.

Tüm bunların yanı sıra ilk ekran kartı 1981 yılında IBM tarafından üretilmiştir. 1981 Yılında üretilen ilk ekran kartı Apple 2 Mikrobilgisayar’ da kullanılmıştır. İlk renkli ekran kartı ise yine 1981 yılında CGA firması tarafından üretilmiştir.

İlgili: Ekran Kartı Çalışmıyor mu? Nedenler ve Çözümler

İlk 3 boyutlu görüntüleri gösteren ekran kartı ise 1996 yılında piyasaya çıkmıştır. Günümüzde kullanımda olan ekran kartları ise 4K ve 8K çözünürlüğüne kadar görüntüler sunabilmektedir.

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ekran kartı satın almadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken bir takım önemli hususlar mevcuttur. Bu hususlara dikkat ederek hem zamandan hem de ekonomik olarak ciddi tasarruflar yapabilirsiniz. İşte, ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Öncelikli olarak ekran kartını hangi amaç doğrultusunda alacağınıza karar veriniz.
  • Kararınızı verdikten sonra ayrıntılı olarak hem marka hem de fiyat araştırması yapınız.
  • Yeni nesil ekran kartları, yüksek seviye de enerji tükettikleri için güç kaynağınızı değiştirebilirsiniz. Ekonomik olarak zor durumda kalmamak için güç kaynağı odaklı bir seçim yapabilirsiniz.
  • Ekran kartınız ile monitörünüzle mutlaka uyumlu olmalıdır.
  • Ekran kartınız mutlaka DirectX sürümü ile uyumlu olmalıdır. DirectX sürümü ile uyumlu olan ekran kartları, kullanıcılarına daha fazla performans sağlamaktadır.
  • 4K çözünürlüğünde görüntü elde edebilmek için mutlaka 8 GB ve üzerinde bir belleğe sahip olan ekran kartlarını tercih etmelisiniz.
  • Bilgisayarınıza takacağınız ekran kartı, mutlaka anakart ile uyumlu olmalıdır.

Oyun Oynamak İçin Ekran Kartı Nasıl Olmalı?

Oyun Oynamak İçin Ekran Kartı Nasıl Olmalı

Günümüzde çıkan yeni oyunları, sorunsuz bir şekilde oynayabilmek için en az 2 GB boyutunda bir ekran kartına sahip olmanız gereklidir. Fakat, 2 GB bellek kapasitesine sahip olan ekran kartı, istediğiniz görüntü kalitesini sizlere sunamayabilir.

Görüntü kalitesini en üst düzey de tutmak ve tüm detayları sorunsuz olarak görebilmek için en az 8 GB bellek kapasitesine sahip ekran kartı almalısınız. Sizlerde ekran kartı seçimi konusunda yukarıda yer alan bilgileri okuyarak en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*