Facebook Hesabının Hackendiği Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapılması Gerekir? | Sonsuz Teknoloji

Facebook Hesabının Hackendiği Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapılması Gerekir?

facehack

Facebook son zamanlarda en büyük güvenlik ve veri ihlali yaşandı. Facebook hesabınızın saldırıya uğradığını düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse, bu makaleye göz atın.

Bir yabancı özel mesajlarınıza erişebilir, arkadaşlarınızla iletişim kurabilir, Facebook sayfanızı kötüye kullanabilir ve kişisel bilgilerinizi silebilir. Çalınan bilgileri geri alamazken, hesabınızı çalmasını engelleyebilirsiniz. Şimdi en önemli şey paniklememek. Bazı şeyleri doğru yaparsanız, Facebook hesabınıza tekrar erişebilirsiniz.

Facebook Hesabınızın Hacklendiği Nasıl Anlaşılır?

Öyleyse, bariz bir şey değişmediyse, Facebook hesabınızın saldırıya uğradığını nasıl anlarsınız. Facebook hacker hesabınıza girmeyi başardıysa, bir iz bırakacaklar. Facebook hesabınıza giriş yapın ve bir menüyü genişletmek için sağ üstteki ok başlığını tıklayın. Menüden Ayarlar’ı seçin ve Güvenlik ve Giriş‘e gidin ya da sadece bu doğrudan bağlantıyı kullanın.

En üstte “Giriş yaptığın yerler” başlığı altında en yakın zamanda Facebook hesabınıza giriş yaptığınız  cihaz listesi görürsünüz. Bu listeyi genişletmek ve daha eski oturumları incelemek için Daha Fazla Bkz. Oturum açmalarınızda şüpheli bir etkinlik tespit ederseniz, yapmanız gereken şey aşağıda açıklanmıştır.

face güvenlik

Facebook Şifrenizi Değiştirin

Facebook hacker’ınız şifrenizi değiştirmemişse şanslısınız! Şüpheli oturumları kapatmadan önce şifrenizi güncellemenin tam zamanıdır  Çok geç ise, bir sonraki adımı şifreyi sıfırlamayı deneyin. Şifre değiştirmek için;

Ayarlar> Güvenlik ve Giriş altında, Giriş bölümüne aşağıya kaydırın ve Şifreyi değiştir ‘i tıklayın. Mevcut şifrenizi girin, güçlü bir yeni şifre ayarlayın ve Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

İletişim bilgilerinizin ve güvenlik ayarlarınızın güncel olması şartıyla, tamamen çıkış yapmanızı öneririz. Giriş yapma yönteminizi tehlikeye atmak istemezsiniz. Emin değilseniz, şüpheli görünen tüm son oturumları manuel olarak çıkış yapın.

Facebook Şifreni Sıfırla

Hacker şifrenizi değiştirdiyse ve artık Facebook hesabınıza giriş yapamıyorsanız, hızlı hareket edin. Erişimi yeniden kazanmayı deneyin. Şifreni mi unuttun? seçeneğini kullanın.

Bu, şifrenizi birkaç farklı şekilde almanıza izin verecektir. Öncelikle, Hesabınızı Bulmanız gerekir. Facebook’a veya eklediğiniz diğer ikincil e-posta adreslerine ve telefon numaranıza kaydolmak için kullandığınız e-posta adresini girebilirsiniz. Facebook hesabınızı bulabilirse, Şifrenizi Sıfırlama’yı seçebilirsiniz.

Birden çok yedek e-posta adresi belirtmenizi öneririz. Bu hesapları en azından güçlü bir parola kullanarak ve ideal olarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek eşit olarak güvende tutmanız gerektiğini unutmayın. Hesabınıza erişimi olan Facebook korsanının bunu kötüye kullandığını düşünüyorsanız 2. adıma geçin.

Hack’i Facebook’a rapor et

Hesabınız basit bir şekilde saldırıya uğramadıysa, ancak arkadaşlarınıza reklam ve spam gönderiyorsa, bunu ele geçirilmiş olarak bildirmeniz gerekir. Ayrıca, hack saldırısı yoluyla hesabınıza erişimi kaybetmeniz durumunda bunu kullanabilirsiniz. Facebook, hesabınıza erişimi kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Şüpheli Uygulamaları Kaldır

Çoğu zaman, hesabınızı rastgele hacklemiş bir  kişi değildir. Daha sonra hesabınızı ele geçiren kötü niyetli bir Facebook uygulamasına erişim vermiş olabilirsiniz. Şüpheli uygulamaları kaldırmak için Ayarlar> Uygulamalar ve İnternet Siteleri’ne gidin ve listeden geçin. Tüm Aktif Uygulamalar ve Web Sitelerinde Tümünü Göster’i tıklayın, kaldırmak istediğiniz uygulamalar veya web sitelerinde bir onay işareti belirleyin, sağ üstte bulunan “Kaldır” düğmesini tıklayın ve ayrıca tüm yayınları, fotoğrafları ve videoları silmeyi de isteyip istemediğinizi onaylayın.

Alternatif olarak, Görünüm ve Düzenle bağlantısını tıklayın ve uygulama görünürlüğü, kişisel bilgilerinize erişim ve gerçekleştirebileceği işlemler gibi seçenekleri içeren uygulamanın izinlerini değiştirin.

Hasar Kontrolü

Her şeyi yaptıktan sonra saldırıya uğramış Facebook hesabınızın kontrolünü yeniden ele geçirip daha fazla hasarı önlemek için arkadaşlarınıza neler olup bittiğini bildirin.

Bu, bilgisayar korsanının hesabınızı kötüye kullanması durumunda ihtiyatlı bir adımdır. Şu anda hesabınıza erişemiyorsanız, Facebook arkadaşlarınızla diğer sosyal ağlar üzerinden e-posta ile iletişime geçin veya başka arkadaşlarınızın Facebook aracılığıyla bilgilendirin.

Facebook’un Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarını İyileştirme

Tekrar kontrol edildikten sonra, Facebook ayarlarınızı gözden geçirmenizi öneririz. Ayarlar> Genel altında iletişim bilgilerinizi güncelleyin, erişiminiz olan ek e-posta adresleri veya cep telefonu numaralarını ekleyin. Aynı şekilde, artık erişiminiz olmayanları kaldırın.
Tanınmayan oturum açmalarla ilgili uyarılar, iki faktörlü kimlik doğrulama dahil olmak üzere ek güvenlik önlemleri ayarlamak için Ayarlar> Güvenlik ve Oturum Aç’a gidin ve kilitlenmeniz gerektiğinde hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olabilecek üç ila beş güvenilir arkadaş seçin.

Ayarlar> Gizlilik bölümünün altında, rahat ettiğiniz gizlilik ayarlarını seçin. Yalnızca arkadaşlarınızın gelecekteki yayınlarınızı görmesini ve geçmiş yayınların görünürlüğünü geriye dönük olarak sınırlandırmanızı öneririz.
Facebook hesabınızın nasıl güvenli hale getirileceğine dair önceki yazımız, tüm bu adımları ve daha fazlasını size ulaştıracaktır. Hesaplarınızdan herhangi birinde etkinleştirebileceğiniz en önemli güvenlik özelliğinin iki faktörlü kimlik doğrulaması olduğunu unutmayın. Bu özelliği sunan tüm sosyal hesapları kilitlemenizi kesinlikle öneririz.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...