Glikoz Seviyesini Takip Etmek Kolaylaşacak | Sonsuz Teknoloji

Glikoz Seviyesini Takip Etmek Kolaylaşacak

dims

Şeker hastaları için kendiliğinden çalışan yama, egzersiz sırasında glikoz seviyelerini izleyebilecek.

New York Eyalet Üniversitesin’den araştırmacılar tarafından tasarlanan bir yama sayesinde şeker hastaları egzersiz sırasında glikoz düzeylerini ölçmek için yakında bir yol bulacak. Kağıt esaslı yama doğrudan bir yara bandı gibi cilde yapışır ve ter kısmını, elektrik enerjisine dönüştürülen bir depoya ter attırıyor. Harici güç gerekmeksizin glikozu izleyen bir biyolojik sensöre güç veriyor.

Bu önemli bir gelişmedir. Çünkü glikoz takibi geleneksel olarak parmakla kan veya cilt altından alınarak yapılır. Toplanan veriler bir kit aracılığı ile okunur. Glikozu ter yoluyla invaziv  (Bir mikroorganizmanın bir konağa girme, orada gelişebilme ve konağın vücudunda yayılarak üreme yeteneği

) olmayan olarak izleyebilen bazı cihazlar vardır. Ancak bununla ilgili de en büyük problem çok ter, kiti kullanışsız hale getirir.

Egzersiz sırasında hipoglisemi önlenmek büyük bir zorluk oluşturuyor ancak yeni yama, diyabet yönteminin etkili ve ucuz bir yolunu gösteriyor. Araştırmacılar bunun gelecek için umut verici olduğunu söylüyor.

 

Bir yorum bırakınız...

*