Google, Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar için Yapay Zeka Kullanıyor | Sonsuz Teknoloji

Google, Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar için Yapay Zeka Kullanıyor

google çocuk istismarı

Pazartesi günü Google, şirketlere ve kurumlara İnternet’te çocuk cinsel istismarıyla ilgili görselleri tanımlamasına yardımcı olacak ücretsiz bir yapay zeka aracı yayınladı.

Google’ın İçerik Güvenliği API’sı, görüntülere daha az insanın maruz kalması için derin sinir ağlarını kullanan bir geliştirici aracıdır. Gözden geçirenlerin yüzde 700 daha fazla çocuk istismarı içeriğinin tespit edilmesine yardımcı olabilecek.

Mühendislik sorumlusu Nikola Todorovic ve ürün müdürü Abhi Chaudhuri Pazartesi günkü bir şirket blogunda yazdı. “Yeni görüntülerin hızlı bir şekilde tanımlanması, bugün cinsel istismara uğrayan çocukların daha fazla suistimalden korunma ve koruma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına geliyor. “İçeriği, daha az insanın maruz kalmasını gerektiren bir şekilde gözden geçirme kapasitesini artırmak için bir araç takımı olan İçerik Güvenliği API’sı aracılığıyla bu tür STK’lara ve sektör ortaklarına ücretsiz olarak sunuyoruz.” dedi.

AI kullanımı, konuşma tanımadan spam filtrelemeye kadar her şey için teknoloji endüstrisinde orman yangını gibi yayılıyor. Terim genellikle makine öğrenimi veya insan beynine modellenen sinir ağları olarak adlandırılan teknolojiyi ifade eder. Gerçek dünya verileriyle bir sinir ağını eğitdikten sonra, örneğin bir spam e-postayı tespit etmeyi, konuşulan kelimelerinizi bir metin mesajına dönüştürmeyi veya bir kediyi tanımayı öğrenebilir.

Çocuklara yönelik cinsel istismar görüntülerinin çevrimiçi ortamda kullanılabilirliğini en aza indirmeyi amaçlayan İnternet İzleme Vakfı, aracın geliştirilmesini alkışlayarak interneti daha güvenli hale getireceğini söyledi.

“Biz ve özellikle uzman analistlerimiz, daha önce işaretlenmemiş olan görüntüleri hedefleyerek, insan uzmanlarımızın materyalleri daha büyük bir ölçekte incelemelerine ve suçluları takip etmelerine yardımcı olabilecek yapay bir zeka aracının geliştirilmesinden heyecan duyuyorlar. “İngiltere merkezli yardım kuruluşunun CEO’su Susie Hargreaves bir açıklamada bulundu. “Bu yeni teknolojiyi paylaşarak, görüntülerin tanımlanması hızlandırılabilir, bu da interneti hem sağ kalanlar hem de kullanıcılar için daha güvenli bir yer haline getirebilir.” dedi.

Bir yorum bırakınız...

*