Adware Nedir Bilgisayara Nasıl Bulaşır ve Nasıl Temizlenir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Adware Nedir Bilgisayara Nasıl Bulaşır ve Nasıl Temizlenir?

adware nedir

Adware nedir konusu internet kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Adware, kullanıcı iznini almadan çalışan reklam yazılımlarının genel ismidir. Reklam yazılımları, kullanıcının bilgisayarına izinsiz bir şekilde yerleşerek, kullanıcının ilgi alanlarını takip eder. Kullanıcının ilgi alanlarına yönelik analizler yaparak, ilgili reklamları, izinsiz bir şekilde göstermektedir. Adware uygulamalarının, kullanıcı bilgisayarına zarar verme gibi bir amacı vardır.Adware, kullanıcının iznini almaksızın bilgisayara yüklenerek, izinsiz reklam stratejisi uygular. Bazı durumlarda bilgisayar kullanıcısını ciddi anlamda rahatsız eden, kullanıcıyı yoğun bir reklam bombardımana tutan yöntemleri de kullanabilmektedir. Adware yazılımların, bilgisayar kullanıcılarına herhangi bir zararı olmamasına rağmen, kullanıcıların bilgilerine izinsiz olarak eriştikleri için virüs olarak adlanırlar. Kullanıcıların; kredi kartı, yaptıkları aramalar, girdikleri web sitesi bilgileri bu yazılımlar tarafından kayıt altına alınmaktadır.

Adware Nedir? Bilgisayara Nasıl Bulaşır?

adware nasıl bulaşır

Adware nedir sorusu kadar, bu reklam yazılımlarının bilgisayara nasıl bulaştığı da merak ediliyor. Adware reklam yazılımlarının genel olarak iki yolla bilgisayarlara izinsiz olarak yüklendikleri görülüyor.

Adware yazılımların bulaşma yöntemlerinin başında; ücretsiz olan yazılımların bilgisayarlara indirilmesidir. Ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan bilgisayar yazılımları, yükleme aşamasında, kullanıcıya fark ettirmeksizin bilgisayara yükleniyor. Bu aşamadan sonra, kullanıcının ilgi alanları, internet üzerinden gizli bir şekilde kayıt altına alınır. Kullanıcının ilgi alanlarına yönelik reklamlar, internet tarayıcısı kullanıldığı zamanlarda aniden belirebilir.

İlgili: Malware (Kötü Amaçlı Yazılım) ve Adware Arasındaki Fark Nedir?

Adware yazılımları, web sitesi ziyaretleri sırasında da bilgisayara bulaşabilir. Genellikle, illegal internet sitelerinin ziyaret edilmesi sırasında, bu virüsler bilgisayara bulaşır. Çoğunlukla; oyun, bahis, film izleme, yazılım indirme konulu internet sitelerinin ziyaret edilmesi ile birlikte, yazılım, gizli bir şekilde bilgisayara yüklenir. Kullanıcının internet deneyimlerini tespit eden Adware reklam yazılımı, kullanıcının ilgili olduğu reklamları ekrana getirerek etkileşim almaya çalışmaktadır.

Adware Virüsü Nedir? Adware Yazılımlar Ne İşe Yarar?

adware yazılım

Adware yazılımlar, ürün ve hizmetlerin tanıtımı için kullanılan araçlardır. Basit bir reklam stratejisi olarak, kullanıcılar üzerinde amaçladığı etkileşimi sağlamaya çalışmaktadır. Kullanıcının ilgi alanlarına hitap eden reklamların gösterilmesini ya da kullanıcının bu reklamlara tıklamasını hedeflemektedir. Bu uygulamaları üretenlerin de reklamlara yönelik etkileşimlerden gelir elde eder. Genellikle ücretsiz olarak üretilen Adware yazılımlar; etkileşim sonucunda, üreticisine önemli sayılabilecek gelirler sağlamaktadır.

Adware Nasıl Temizlenir?

adware temizleme

Adware nedir sorusu cevaplandıktan sonra Adware Nasıl temizlenir sorusu da merak edilebilir. Reklam yazılımlarından kurtulmak için anti virüs programlar kullanılmalıdır. Bazı anti virüs yazılımlar, Adware uygulamalarını tespit edememektedir. Bu nedenle tek amacı Adware önlemek ya da temizlemek olan koruyucular tercih edilmelidir. Bu koruyucu yazılımlar, tarayıcıya yerleşen Adware uygulamalarını kısa sürede tespit ederek siler. Ücretsiz olarak kullanılabilen en iyi Adware uygulamalarına şu yazılımlar örnek gösterilebilir:

  • AdwCleaner,
  • Adware Removal Tool,
  • Bitdefender Adware Removal Tool,
  • Lava Soft Adware,
  • Adware Medic.

AdwCleaner sıklıkla kullanılan adware temizleme programlarından birisidir. Uygulama aracılığıyla, bilgisayarda yer alan ve istenmeyen tüm yazılımlar tespit edilerek silinmektedir. Uygulama, bilgisayara yüklemeye gerek olmadan kullanılabilmektedir. Adware yazılımlardan kurtulmak için Adware cleaner programları ile birlikte genel bir virüs taraması yapılmalıdır. Tarama ve temizlik aşamasından sonra da her zaman için; Norton, Avira, Kaspersky tarzı güçlü bir anti virüs programının, bilgisayarda güncel ve aktif tutulması gerekmektedir. Adware nedir sorusu bu şekilde cevaplanmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...