Google Hakkımızda Neler Biliyor? | Sonsuz Teknoloji

Google Hakkımızda Neler Biliyor?

<div style="text-align: justify;">

Google, hakkımızda çok şey biliyor.  İşte Google’ın insanlar hakkında sahip olduğu bazı verileri gösterecek linkler. Lİnklerdeki içerikleri görebilmeniz için Google hesabınızdan giriş yapmalısınız.

1. Google sizin hakkınızda ne biliyor

Google, internette gezindiğiniz çerezlerden ettiği bilgilerle sizlere ilgi alanlarınıza göre reklam sunmak için katalog hazırlar.  Google’ın size sunduğu bilgileri buradan kontrol edebilir ve inceleyebilirsiniz:

http://www.google.com/settings/ads/

Google’ın ayrıca, Google Analytics olarak adlandırdığı, yayıncıların web sitelerinde hangi sayfaları görüntülediğini görmesine, kaç kez ziyaret ettiğinize, ne kadar kaldığınızı vb görmelerine yardımcı olan bir aracı vardır. Bu tür bir reklamın olmasını istemiyorsanız kampanyayı iptal edebilirsiniz toplanacak veriler:

http://tools.google.com/dlpage/gaoptout

2. Konum Geçmişi

Android kullanıyorsanız, mobil cihazınız konumunuzu Google’a gönderiyor. Konum geçmişinizin tamamını aşağıdaki linkten görebilirsiniz:

https://maps.google.com/locationhistory

3. Google Arama geçmişinizi öğrenin

Google, yaptığınız her aramayı kaydeder. Bunun üzerine, tıkladığınız her şeyi kayıt ederek sizlere reklam profili oluşturur.  Google web geçmişi;

https://www.google.com/history/

4. Google’dan aylık bir güvenlik ve gizlilik raporu alın

Google, kullandığınız tüm Google hizmetlerini anlatan bir Hesap etkinliği sayfası sunmaktadır. E-postanıza gönderilecek aylık bir raporu etkin yapabilirsiniz.

https://www.google.com/settings/dashboard

5. Google verilerinize erişen tüm uygulamaları ve uzantıları öğrenin

Hesap etkinliği sayfası, verilerinize her tür erişime sahip tüm uygulamaların bir listesini de sunar. Uygulamaya verilen izin türlerini tam olarak görebilir ve buradaki verilerinize erişimi iptal edebilirsiniz:

https://security.google.com/settings/security/permissions

6. Tüm verilerinizi Google dışına aktarın

Google, tüm verilerinizi dışa aktarmanıza izin verir: yer imleri, e-postalar, kişiler, sürücü dosyaları, profil bilgileri, youtube videolarınız, fotoğraflarınız ve daha fazlası:

https://www.google.com/takeout

7-YouTube Arama Geçmişi

Google, YouTube aramalarınızın geçmişini de tutar. Aşağıdaki linkten arama geçmişini temizleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/feed/history/search_history

8-Google Drive

Google drive, kendi istediğinizle yüklediğiniz depolama alanıdır. Bu alan otomatik değil sizin kendi iradenizle yüklediğiniz veriler vardır. Ücretsiz 15 GB depolama alanı sunar.

https://www.google.com/intl/tr/drive/

Bir yorum bırakınız...

*