Google Smart Lock Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Google Smart Lock Nedir?

google smart lock

Google, ürünleri insanın kafasını karıştıracak kadar çok fazladır ki neyin nerede olduğunu takip etmek dahi zordur. Android, Chromebook’lar veya şifreler ile ilgili “Smart Lock” özelliği de bunlardan biridir

Smart Lock özelliğini kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır:

Android için Smart Lock: Belirli kriterler karşılandığında cihazınızın kilidini açık tutar. telefonunuzu veya tabletinizi, yanınızda değilken otomatik olarak kilitler ve cihazınız güvendeyken kilidini açar. Android kilit açma işlevinin Bluetooth ya da NFC bağlantılarına, güvenilen konumlara, cihazı yanınızda taşımanıza veya yüzünüzü ya da sesinizi tanımasına göre uygulanmasını seçebilirsiniz.

Şifreler için Smart Lock: Şifrelerinizi Chrome ve Android genelinde senkronize eder. Chromebook’unuzu yanınızda değilken otomatik olarak kilitler ve Android telefonunuz yakınlarda ve kilidi açıkken Chromebook’unuzun kilidini açar.

Chromebook’lar için Smart Lock: Android cihazınızı Chromebook’unuzun kilidini açmak için kullanır. en sevdiğiniz uygulamalarınız ve web siteleriniz için hesaplarınızı güvende tutma karmaşasını ortadan kaldırır. Smart Lock, şifrelerinizi Google Hesabınıza kaydedebilir ve daha sonra, şifrelerinizi Chrome’da ziyaret ettiğiniz web sitelerinde ve mobil cihazlarınızdaki uygulamalarda güvenli ve kolay bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Yani, bunlardan ikisi aygıt güvenliği için diğeri şifreler içindir.

Android için Smart Lock

Smart lock ekran kilidi

Bu özelliğe nasıl ulaşılır Android telefonunuzdan Ayarlar > Güvenlik veya Ekran Kilidi adı altında görebilirsiniz bu kısım tamamen Android sürümüne göre değişiklik gösterir genellikle Güvenlik ile bir sekmenin altında yer alır.> Smart Lock olarak görürsünüz.

Android için Smart Lock, Smart Lock’un “ailesi” ndeki ilk ürün oldu. Bu, aşağıdaki durumlarda, telefonunuzun kilit ekranını atamanın bir yoludur:

Android smart lock

Üzerinde Olduğunu Algılama: Cihazınızı üzerinizdeyken taşıdığınızda kilidi açık tutar.
Güvenilir Yerler: Güvenli konum yerlerini belirlediğinizde o yerlere geldiğinizde cihazınızı, ev ya da iş gibi kullanıcıya özel konumlarda kilidi açık tutar.

Güvenilen Cihazlar: Belirlediğiniz bir  Bluetooth cihaz telefona yaklaştığında telefonunuzun kilidini açık tutar.

Güvenilen Yüz: Apple’ın Face ID’si gibi, ancak çok etkin ve güvenilir değil. Daha çok geliştirilmesi gereken bir özellik.

Ses Eşleme (Voice Match): Sesiniz tespit edildiğinde Google Asistan’ın cihazınızın kilidini açmasına izin verir.

Şifreler için Smart Lock

Artık hizmet tabanlı bir dünyada yaşıyoruz ve her hizmetin kendi girişi var. Sonuç olarak, muhtemelen bir yerde saklanan düzinelerce şifreye sahip olabilirsiniz. Belki de LastPass veya 1Password kullanıyorsunuzdur yada kendinize hatırlaması kolay güçlü şifreler oluşturdunuz.

şifre yönet

Şifreler için Smart Lock kullanıldığı alan Ancak Chrome’un şifrelerinizi saklamasına izin verilmesidir. İzin verme işlemi ile Smart Lock devreye girmiş olacaktır. Chrome’da şifre saklamayı aktif hale getirmek için, öncelikle Chrome’u Google hesabınız ile açın. Hesabın açık olması bu Şifreler için Smart Lock özelliğini  hesabınızla bağlandığınız tüm cihazlarda kullanabilmeniz içindir. Sonrasında sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun en üst kısımdan Google oturumu açmadıysanız oturum açın. Daha sonra aşıya doğru inin “Gelişmiş“e tıklayarak devam edin. “Şifreler ve formlar” sekmesi altında “Şifreleri yönet

” menüsünü tıklayın. En üst kısımda “Şifreleri kaydetmeyi öner” seçeneğini aktif hale getirin.  Alt kısımda yer alan kayıtlı şifreleri görebilir isterseniz istediğiniz uygulamanın şifresini kaldırabilirsiniz. Şifreleriniz passwords.google.com adresinde kayıtlı olacaktır.

şifre yönet 2

Şifreler için Smart Lock size ne sağlayacaktır. Örneğin, Şifreli bir siteye veya uygulamaya giriş yapmanız gerektiğinde  otomatik giriş  yaparsınız. Şimdi diyeceksiniz Chrome zaten hatırla dediğimde hatırlıyor. Buradaki fark Chrome’a hatırla dediğinizde girişi sadece o cihazda algılar. Ancak Smart Lock her bağlandığınız cihazda algılar. Chrome hatırla local çalışan, Smart Lock ise online çalışan bir sistemdir.

Chromebook’lar için Smart Lock

Chromebook’lar için Smart Lock, tüm Smart Lock özelliklerinin en basitidir, çünkü yalnızca bir şey yapar. Android telefonunuz yakın olduğunda Chromebook’unuzun kilidini açar.

Teoride iyi bir fikir ama pratikte çok fazla değil. Bunu, telefonunuzla hızlı bir Bluetooth bağlantısı kurarak yapar. Bluetooth kullanıyor olduğundan, güvenilik zayıftır. Bunun yerine şifre kullanmak daha güvenli bir fikirdir. Yinede Smart Lock’u aktif etmek isterseniz, Ayarlar> Ekran Kilidi> Chromebook için Smart Lock’da bulabilirsiniz. Bluetooth’un açık olduğundan emin olun, aksi halde ayar görünmez.

Smart Lock Güvenlik

Smart Lock pratikte kullanışlı görünse de güvenlik olarak zayıf bir özelliktir. Smart Lock’ın güvenlik konusunun çok daha fazla geliştirilmesi gerekir. Kullanım kolaylığı sağlasa da güvenlik seçenekleri zayıf olduktan sonra şuan  kullanmak çok güvenli değil gibi duruyor.

Bunların çoğu teoride iyi fikir gibi görünse de geliştirilmesi gereken özelliklerdir. Tam güvenlikli özellikler olduğu söylenemez. Örnek olarak Android’te cihazın üzerinde olduğu algılaması iyi gibi görünse de kötü bir özelliktir. Çünkü uygulama kişi ayrımını yapamaz bu nedenle cihazın başkası tarafından alınarak kilidin açılması güvensiz bir durumdur. Bu tur özelliklerin daha fazla geliştirilmesi gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*