WPA3 Wi-Fi Güvenlik Standardı Nedir? WPA2’den Farkı ∞

WPA3 Wi-Fi Güvenlik Standardı Nedir? WPA2’den Farkı

wpa3

WPA3, ik olarak karşımıza 2018 yılında çıkmıştır, ancak bize ne gibi fayda sağlayacak gibi  detayları hakkında bazı noktalar kafamızı kurcalıyor olabilir. Bu yazımızda WPA3 Wi-Fi Güvenlik Standardı Nedir, WPA3 hakkında bilmeniz gerekenler ve WPA3’ü ev Wi-Fi modemlerimizde kullanabilir miyiz? noktalarını ele alacağız.

Wi-Fi’de WEP, WPA ve WPA3

Wi-Fi’yi ilk olarak 1990 yılının sonlarında duymaya başladık. Elbette o zamanlar bu kadar yaygın olarak tanınmıyordu. O zamandan bu zamana kadar  Wi-Fi kullanıcı kimlik doğrulaması ve iletişim şifrelemesi sağlamak için her zaman bir tür güvenlik algoritmasına sahip olmuştur.

Wi-Fi güvenlik algoritması, 1997 yılında ilk nesil Wi-Fi’nin bir parçası olarak tanıtılan Wired Equivalent Privacy (WEP) idi. Adından da anlaşılacağı gibi, bir kullanıcının kablolu bir bağlantı ile güzenlik politikası ile ilgiliydi. WEP güçlü bir şifreleme protokolü değildi ve  Wi-Fi yönlendiricileri ve erişim noktaları salsırılara karşı savunmasızdı. WEP’in yerini 2003’te Wi-Fi Korumalı Erişim – Wi-Fi Protected Access (WPA) aldı. WPA, WEP’e göre önemli bir gelişme sağladı.

TKIP (Temporal Key Integrity Protocol)  – Geçici Anahtar Bütünlüğü Protokolü, WEP’te kullanılan şifrelemeden çok daha iyiydi, ancak güvenlik açıklarına sahip olduğu kısa sürede ortaya çıktı.  WEP ve WPA artık kullanılmamalıdır .

2004 yılında, Wi-Fi Alliance, WPA’ya yönelik geliştirmeler içeren Wi-Fi Korumalı Erişim II’yi (WPA2) piyasaya sürdü, en önemlisi TKIP’den çok daha güçlü AES‘e (Advanced Encryption Standard – Gelişmiş Şifreleme Standardı) yükseltme oldu.

WPA3’ün WPA2’den Farkı Nedir?

(PMF) Enforced Protected Management Frames

WPA2 ve WPA3 arasındaki geçişte WPA’da birçok küçük geliştirme yapılmıştır, Bunların en başında   (PMF) Enforced Protected Management Frames – Zorunlu Korumalı Yönetim Çerçeveleri gelmektedir. (PMF)  en yeni güvenlik standardıdır. WPA3 sertifikasının özelliği PMF kullanılmasını zorunlu kılmasıdır.

PMF, Kablosuz ağda,  Wi-Fi yönlendiricisi ile ona bağlı istemci cihazlar arasında kimlik doğrulama, kimlik doğrulamayı kaldırma, araştırma istekleri ve yanıtları ve diğer arka plan iletişimini göndermek için kullanılan iletim türüdür. Bu küçük iletimler, cihazlarınızın Wi-Fi ağınıza güvenli bir şekilde bağlanmasına yardımcı olur ve tahmin edebileceğiniz gibi oldukça önemli ve hassastır. PMF etkinleştirildiğinde, yönetim alanları şifrelenir.

Kaba Kuvvet ( Brute Force ) Saldırılarına Karşı Koruma

WPA3, kaba kuvvete ve çevrimdışı saldırılara karşı koruma sağlamak için çok sayıda geliştirme içerir. En dikkat çeken ise Pre-Shared Key (PSK) – Ön Paylaşımlı Anahtar  modelinden Simultaneous Authentication of Equals (SAE) – Eşzamanlı Eşitlik Kimlik Doğrulaması modeline geçiştir.

Gelişmiş 192-Bit Enterprise Şifreleme

Genelde Şirket kullanıcıların tercih ettiği bu yöntem ile şirketler artık Wi-Fi’yi gelişmiş şifreleme ile dağıtabilir. WPA3 Enterprise 192-Bit Modu, mevcut olan en gelişmiş Wi-Fi şifrelemesini sunar.

İsteğe Bağlı WPA3 Geliştirmeleri

WPA3 sertifikasyonu için, yukarıda belirtilen zorunlu PMF ve SAE anahtar değişimi desteği gibi bazı unsurlar gereklidir. Aşağıdaki iki iyileştirme, şu anda temel WPA3 sertifikası gerekliliklerinin bir parçası değildir, ancak temel WPA3 sertifikasıyla birlikte bir ürünün üzerine tercihe bağlı  eklenebilen bağımsız Wi-Fi ittifakı sertifikalarıdır.

Wi-Fi Enhanced Open

Wi-Fi ağlarını güvenli hale getirmenin yeni bir yolu olan Opportunistic Wireless Encryption ( OWE),  havaalanlarında, otellerde, kafelerde ve diğer halka açık yerlerde bulduğunuz türden açık Wi-Fi ağlarının güvenliğine yönelik hoş bir gelişmedir. Bu tür konumların herkesin bağlanabileceği açık ağları olduğundan, ağ trafiği şifrelenmez.

Wi-Fi Easy Connect

Wi-Fi Easy Connect, Cihaz Hazırlama Protokolü (DPP) için Wi-Fi Alliance sertifika adıdır. Wi-Fi Easy Connect , Wi-Fi Protected Setup’ın (WPS) yerini alması amaçlanan cihazları Wi-Fi ağınıza bağlamak için güvenli bir yöntemdir . WPS’yi rahatsız eden güvenlik sorunları göz önüne alındığında , bu güzel bir güncellemedir.

Wi-Fi Easy Connect ile, bir yapılandırma uygulaması kullanarak Wi-Fi yönlendiricinizde bir QR kodu veya NFC etiketi tararsınız. Ardından, Wi-Fi Easy Connect özellikli herhangi bir cihazda QR kodlarını veya NFC etiketlerini taramanız yeterlidir.

Wi-Fi Easy Connect, WPS’nin yerini alır ve aynı tarama-ekleme kullanım kolaylığını sunar, böylece ekranı, klavyesi ve hatta düğmesi olmayan cihazları sorunsuz bir şekilde ağınıza ekleyebilirsiniz. Bu, güvenli olmayan WPS sistemine göre önemli bir gelişmedir ve bir cihazı Wi-Fi eşleştirme moduna sokma, telefonunuzu cihaza bağlama gibi işlemler yapmanızı kolaylaştırır.

WPA3’ü Wi-Fi Modemimde Nasıl Kullanabilirim?

Bu kılavuzu okuyorsanız ya WPA3’ü destekleyen yeni bir modeminiz var, ya bir aygıt yazılımı güncellemesiyle WPA3 alabilen daha eski  bir modeminiz var demektir. Bunların hiç biri yoksa modeminizi tamamen yenlemeniz gerekiyor.

Yeni WPA3 Sertifikalı Modem

Modeminiz 2018’den sonra onaylandıysa büyük ihtimalle WPA3 uyumludur. 1 Temmuz 2020’den sonra onaylandıysa WPA3 uyumlu olmalıdır. Bu durumda, modeminizde oturum açabilir ve ağ ayarlarında WPA3’ü etkinleştirebilirsiniz. WPA3’ü etkinleştirdikten sonra eski Wi-Fi cihazlarının ağınızdan ayrıldığını fark ederseniz, eski cihazların bağlanmak için WPA2 kullanmasına izin vermek için WPA2/WPA3 Geçiş moduna geçmek isteyebilirsiniz.

Güncellemeye Uygun bir Modem

İyileştirmenin yeni donanım gerektirdiği bazı ev ağı ve akıllı ev yükseltmelerinin aksine WPA3, WPA2 üzerinden yazılım tabanlı güncelleme yapmaktır. Wi-Fi modeminiz, WPA3’ün gereksinimleri destekleyecek kadar sağlam bir donanıma sahipse ve üretici, güncellenmiş aygıt yazılımı yayınlıyorsa, modeminizi WPA3 için güncelleyebilirsiniz. Bu detayları öğrenmenin en iyi yolu kesinlikle servis sağlayıcı müşteri temsilcileri ile iletişime geçmeketir. Bu durumlarda sizlerin yapabileceği pek bir şey yoktur .

Eski Modem

Çoğu kişi Wi-Fi modemlerini yıllarcakullanır, bu nedenle pek çok kişi WPA3’ü desteklemeyen modemlere sahip olma olasılığı yüksektir. Bu tür eski modemler maalesef WPA3’ü desteklemez.  Modem teknolojisi zaman içinde gelişir ve modeminiz WPA3’ü desteklemiyorsa, muhtemelen yazı yayın tarihimiz itibari ile 3-5+ yıl öncesine ait bir modemdir. Bu durumda servis sağlayınızdan modem değiştirme talebinde bulunabilirseniz.

Eski modemler WPA3’e Yükseltilebilir mi?

Teoride, evet. Bir Wi-Fi modemin veya başka bir cihazın WPA3’ü etkinleştiren bir ürün yazılımı yükseltmesi alıp almayacağı, o cihazdaki donanıma, üreticiye ve üreticinin  eski donanım için güncellenmiş ürün yazılımı yayınlayıp yayınlamayacağına bağlıdır. Modeminiz bu zamana kadar WPA3’ü desteklemek için bir ürün yazılımı güncellemesi almadıysa, daha da almayacak anlamına gelir. Modeminizin özelliklerini resmi sitesinden araştırarak ve gerekirse üretici firma ile temasa geçerek bilgi alabilirsiniz. Çoğunlukla servis sağlayaıcalrda bu konuda bilgilendirme yapmaktadır.

WPA3’ü Eski Cihazlarla Kullanabilir miyim?

WPA3’ü eski bir cihazla kullanabilmeniz için hem Wi-Fi erişim noktasının hem de bağlı cihazın WPA3’ü desteklemesi gerekir. Modemin de bağlanacağnız cihazında bu özelliği destekliyor olması gerekir.

WPA3’n Bir Riski Var mı?

Hayır, WPA3’ün herhangi bir riski yoktur.  Kullanımda WPA2 ile WPA3 arasında hiç bir fark olmadığını fark edersiniz, ancak gözle göremeyeceğiniz artırılmış güvenlik ve optimizasyonlar açısından farklılıklar vardır.

WPA3 kullanımı ile ilgili bir olumsuz durum yaşadığınızda, WPA2/WPA3 moduna geçebilir veya sadece WPA2 moduna geri dönebilirsiniz; tüm bu cihazlar otomatik olarak Wi-Fi yönlendiricinize yeniden bağlanacaktır. Ayarlarla oynamanın hiçbir riski yoktur, çünkü ayarları geri aldığınızda her şey eski haline getirecektir.

WPA3 Enterprise Moduna İhtiyacım Var mı?

Ev kullanıcılarının WPA3 Enterprise Moduna ihtiyacı yoktur. Pek çok ev tipi modemi bunu desteklemez ve aynı zamanda dağıtmak için ek altyapı gerektirir. Wi-Fi donanımına ek olarak, cihaz kimlik doğrulaması ve anahtar yönetimi için bir kimlik doğrulama sunucusuna da ihtiyacınız vardır.

Bir yorum bırakınız...

*

Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...
Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak

Windows Görev Çubuğunu (Başlat Çubuğu) Şeffaf Yapmak

Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak ya da başlat çubuğunu şeffaf yapmak işletim sisteminden alacağınız görsel zevki doğrudan etkileyecektir. Her ne kadar düşük özelliklere sahip ...
WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma

WhatsApp Numara Rehbere Kaydetmeden Nasıl Mesaj Atılır?

WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma yöntemi ile numarasının rehberinizde bulunmasını istemediğiniz kişilere mesaj gönderebilir, kişi listenizi kabartmanıza gerek kalmadan mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. WhatsApp, her ne ...
Windows Disk Bölme Nasıl Yapılır

Windows Disk Bölme ve Diski Yeniden Boyutlandırma

Windows disk bölme nasıl yapılır? Ya da daha önceden bölmüş olduğunuz Windows bölünmüş diski yeniden boyutlandırma nasıl yapılır? Kimi zaman işletim sistemlerinde formattan önce ...
Google Haritalar Sanal Gerçeklik

Google Haritalar Sanal Gerçeklik Güncellemesi

Google haritalar sanal gerçeklik güncellemesi ile pek çok özelliğe kavuşuyor! Haritalar tarafından yapılan açıklamalara göre; yol tarifi sistemi baştan aşağı değişiyor ve sanal gerçeklik ...
Front End Developer

Front End Developer Nedir ve Yol Haritası Ne Olmalı?

Front End Developer nedir? Front End Developer yol haritası nasıl olmalı? Gibi sorular, özellikle yazılım ve internet sektörüne artan yoğun ilgiden dolayı sıkça merak ...
MySQL

MySQL Nedir?, MySQL Nasıl Çalışır?, MySQL’in Özellikleri?

MySQL, günümüzde en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir. MySQL veri tabanı, web uygulamaları geliştirme sürecinde sıklıkla tercih edilen bir veri tabanı yönetim ...
IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Gibi sorular, özellikle ülkemizde artan telefon fiyatları nedeni ile sıkça sorulmaya başlandı. Yurt dışından ...
Olimpiyat Oyunları

2024 Olimpiyat Oyunları Nerede Yapılacak?

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Etkinliğin Ağustos ayında yapılması planlanıyor. Paris yüz yıl sonra yeniden Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak. Başvuruda ...