Google Wallet Nedir ve Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji

Google Wallet Nedir ve Nasıl Çalışır?

google wallet

Google Wallet namı diğer Google Cüzdan Google firması tarafından geliştirilmiş olan mobil ödeme, para alışverişi sistemidir.  Google tarafından 2011 yılında tanıtımı yapılan Google Wallet; ilk olarak San Francisco da  Citibank ve Mastercard ile anlaşmalı olarak denenen ve olumlu sonuçlanan bir mobil ödeme sistemidir.

Paypal ödeme sisteminin mobil hali olarak düşünülmüş ve sonrasında geliştirilerek dünya genelinde kullanılan bir ödeme sistemi olmuştur. Wallet, Google tarafından oluşturulan uygulama ile web üzernden Wallet hesabı açıp, bütün kredi kartı ve banka hesap kartınıza ait bilgileri Wallet hesabınıza yüklüyorsunuz. İnternet aracılığı ile kredi kartı, banka hesap kartı bilgilerinizi yüklediğiniz bilgileriniz ile Google hesaplarınızı eşletiriyorsunuz. Eşleştirdiğiniz bilgileriniz ile yaptığınız alış verişlerinizi ödeyebiliyorsunuz.

Günümüzde dünya ülkelerinin tamamına yakınında kullanılan, İngiltere ve ABD de mail ortamında para transferi gerçekleştirilebilen bir mobil ödeme sistemi olarak tüm Google kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Google Wallet nasıl çalışıyor ?

Google Wallet; akıllı cep telefonlarınızda bulunan kısaltılmış hali NFC olan Near Fiel Communcation sistemi olan türkçe ismine yakın saha iletişimi adı verilen teknoloji ile çalışmaktadır. Cep telefonlarınızda bulunan bu sistem ile Bluetooth teknolojisi sayesinde  kredi kartı bilgilerinizin yer aldığı Google Wallet uygulaması ile cep telefonlarınızı uygulama noktalarına yaklaştırarak ödemenizi yapabiliyorsunuz.

Temassız kredi kartı ile ödeme sistemi olarak da adlandırılan ve ülkemizde bu  haliyle tanıtılan Google Wallet bir çok ülkede olduğu gibi Wallet ödeme noktasında kredi kartı kullanmadan akıllı ve NFC teknolojisine sahip cep telefonlarınız ile kolayca ödeme yapabiliyorsunuz. Google Wallet ile sadece mobil ödeme veya internet üzerinden ödeme yapmakla kalmıyor Google programlarını kullanarak mail ile istediğiniz kişilere para transferi yapabiliyorsunuz.

Google Wallet için nasıl hesap açılır ?

Öncelikle kullanmış olduğunuz cep telefonlarının işletim sistemine göre apple store, google play gibi uygulama indirme bölümlerine girerek  “Google Wallet” uygulamasını indirmelisiniz. İndirdiğiniz Google Wallet uygulamasını açarak kişisel bilgilerinizi, google bilgilerinizi ve banka bilgilerinizi girerek kişisel bilgilerinizi tanımlamış olursunuz.  Tanımladığınız bilgiler google veri tabanına adınıza tanımlanarak  google bünyesinde kullanmak istediğinizde kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca Google wallet internet sayfasına internet üzerinden erişim sağlayarak adınıza bir hesap tanımlayarak mail adresinize entegre edip eşleştirerek  adınıza bir wallet hesabı açmış oluyorsunuz. Bu aşamadan sonra kullanmış olduğunuz kredi kartlarınızı, banka hesap kartlarınızı veya oluşturmuş olduğunuz sanal kartlarınızı bu hesaba tanımlayarak aktif hale getirip kullanıma hazır hale getirebilir ve cep telefonunuzdan girerek aktif olarak kullanabilirsiniz.

Google wallet avantajları dezavantajları nelerdir ?

1 ) Google wallet, ilk test edildiğinde çok az sayıda ödeme noktasında kullanılmış olsa da günümüzde dünya genelinde 300.000 ödeme noktası ile içki otomatlarında dahi kullanıldığı için yanınızda para ve kredi kartı taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Dezavantaj olarak ise; kredi kartı taşıma zorunluluğu ortadan kalktığından NFC özelliğine sahip akıllı cep telefonlarını satın almak zorunda kalıyorsunuz.

2 ) Google Wallet, mail ortamında para transferi sağladığı için internet bankacılığı güvenliği, banka atm lerine gidip veya postanelerde sıra bekleyip para çekme sıkıntısından kurtarmaktadır. Ayrıca bu tür para transferlerinden komisyon kesintileri yapmadığından, işlem ücreti adı altında 6 aylık kesintiler yapmadığından ekonomik olmaktadır.

3 ) Google Wallet, uluslararası bütün ülkelerde ve internetin kullanıldığı her bölge de kullanılabildiği için para transferlerinde uluslar arası banka uyumlulukları veya para transferi kesintisi uygulanmamaktadır. Dünyanın neresinde olursanız olun istediğiniz an para transferi yapabilir, istediğiniz ülkeden internet üzerinden alış veriş yaparak  play with google tuşu ile ödeme yapabilirsiniz. Bu durumun dezavantajı ise; bütün kredi kartı ve banka hesap bilgileriniz bir uygulama içerisinde olduğundan siber saldırılar ile ele geçirilebilir.

4 ) Güvenilirlik olarak Google firması yazılım güvenliği konusunda geliştirmiş olduğu programlar ve yazılımlar ile bütün bilgilerinizi koruma altına almış, her hangi bir siber saldırı sırasında veri tabanı kendisini şifreleyerek bilgileri şifreliyor. Olası bir saldırı da kişisel bilgilerinize  ulaşılsa dahi karakterler gizlendiği ve şifrelendiği için bilgileriniz ele geçirilemiyor.  Ayrıca Google firması dünya genelinde faaliyet gösterdiği için bütün güvenlik sorumluluğunu üzerine aldığı için olası bir olumsuzluk durumunda tüm zararınızı karşılamayı taahhüt ediyor. Bu nedenle gönül rahatlığı ile Google Wallet kullanabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*