NFC Nedir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

NFC Nedir ve Ne İşe Yarar?

nfc nedir ne işe yarar

NFC, ibaresini telefonlarda en sık gördüğümüz bir ibaredir. Ancak çoğumuz bunun ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmez peki nedir NFC ve ne işe yarar?

NFC Nedir?

NFC (Near Field Comminucation), Türkçe karşılığı  Yakın Alan İletişimi olan, Bluetooth ve Wifi gibi çalışan ancak onlardan daha düşük bant genişliği olan, yaklaşık 4 cm mesafesinde  kablosuz çalışan bir iletişim teknolojisidir. NFC teknolojisi, temel olarak bu teknolojiye sahip cihazlar arasında kısa mesafede birbiri ile veri alışverişi yapabilmesini sağlar. NFC, dosya taşımaktan çok elektronik bilgi aktarımını sağlar.

NFC Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda Bankacılık reklamlarında telefon ile ödeme yapma işlemini çok fazla duymaya başlamışsınızdır. İşte bu işlem NFC teknolojisi ile yapılmaktadır. Telefonunuz kredi kartı post cihazına yaklaştırıldığında daha önce ayarları yapılmış banka bilgilerinizi NFC aracılığı ile post cihazına aktarır ve ödeme işleminiz gerçekleşmiş olur.

NFC işlemi buna benzer bir çok işlemde kullanılabilir. Elektronik kapı girişlerinde kart taşımak yerine telefonunuzla giriş yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmeniz için sadece bilgilerin telefona tanımlanması etiketlenmesi gerekir.

NFC teknoloji kullanımı son günlerde özellikle bankalarca kullanılmaya başlandı ve yakın gelecekte her alanda çok daha yaygın kullanılacağı kesindir.

 1. Ertan ÇALIŞKAN
  10:26 20 Aralık 2018 10:26

  Merhaba,
  Bankalar cep telefonlarını, NFC özelliğini kullanarak kredi kartı gibi pos cihazlarından ödeme almak için kullanıyorlar. Son zamanlarda bazı girişimciler de bu özelliği kullanarak cepten cebe yada karttan cebe ödeme alınmasını sağlayan yazılımlarla cep telefonlarını bir POS gibi kullandırabiliyor. Ancak bunun için bankayla ilgili bir takım prosedür gerekiyor ve bu uygulamadan işlem başına hem banka hem aracı firma sizden komisyon kesiyor.
  öte yandan şehir içi ulaşımda da cep telefonuna yüklenen uygulama ile kentkart yerine cep telefonunuzdan ödeme yapabiliyorsunuz. Aslında burada da araçta kullanılan karşı terminal bir NFC cihazı.
  Ben de NFC yada barkod/kare kod yoluyla ödeme alabilen bir uygulama arıyorum. Ticari bir hesabım olmadığından, normal mevduat hesabımı kendim bağlayabileceğim ve diğer kredi/banka kartları veya NFC üzerinden veya kare kodlarla bu hesaba para transfer edebileciğim bir uygulama mevcut mudur acaba?

Bir yorum bırakınız...

*